Křeče dolních končetin – příčiny
Křeč je nepříjemný, nefyziologický, nadměrný stah svalu. Ke vzniku křeče může docházet z různých důvodů, např. nadměrným zatížením svalu, nedostatkem některých minerálů (sodík, hořčík, draslík), otravou těla jedovatými látkami (např. z některých rostlin nebo hub). Křeče nohou v noci jsou častými stezky lidí a jejich původ je většinou neznámý. Ačkoliv je považováno za nejčastější příčinu nedostatek hořčíku, může se jednat pouze o jeden z faktorů. Křeče v dolních končetinách však způsobují i některé spoušťové body.
Gastrocnemius – příznaky spoušťového bodu
Nejtypičtějším příznakem spoušťového bodu v musculus gastrocnemius jsou křeče lýtek. Současně se objevuje bolest na zadní straně kolene a lýtka. Bolest se zhoršuje při chůzi do kopce nebo do schodů.
Dlouhé flexory prstů na noze – příznaky spoušťového bodu
V součinnosti s musculus gastrocnemius způsobují dlouhé flexory prstů křeče v lýtku. Dále způsobují také bolest chodidla při chůzi.
Gluteus maximus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod ve velkém hýžďovém svalu způsobuje bolest nebo křeče hýždí při jeho zvýšené aktivitě. Křeče se pak mohou objevit během chůze do schodů, běhu nebo skákání. Rizikové mohou být křeče do hýždí během plavání kraulových nohou, kdy hýžďový sval vykonává aktivitu po delší dobu.
Další možné příčiny křečí
Nedostatek nebo nadbytek některých minerálů a vitamínů
Nejčastější příčinou vzniku křečí nohou bývá nedostatek hořčíku (Mg). Až 60 % populace trpí nedostatkem hořčíku, proto je vhodné jej doplňovat minerálními vodami (např. Magnesia) nebo výživovými doplňky. Nedostatek sodíku (Na) nebo draslíku (K) se může také podílet na vzniku křečí.
Ischemická choroba dolních končetin
Jde o nemoc, při kterém dochází k postupnému zužování tepen dolní končetiny vlivem usazování aterosklerotických plátu do stěny tepny. Typickým příznakem jsou křeče v dolní končetině při pohybu, pacient udává tzv. klaudikační vzdálenost (trasu, kterou je schopný ujít bez zastavení).
Varixy, chronická žilní insuficience
Chronická žilní insuficience tak vzniká při zhoršení návratu krve z dolních končetin. Zpomalený tok vede k městnání krve v žilách, tvorbě varixů, v horším případě i bércových vřed. Varixy jsou rozšíření a vystoupení žil povrchového žilního systému. Vznikají na základě městnání krve v žilách kvůli insuficienci chlopní ve spojkách mezi povrchovým a hlubokým systémem. Příznakem tohoto onemocnění bývají křeče lýtek, nejčastěji v klidu ve spánku.
Hluboká žilní trombóza
Jde o vznik krevní sraženiny v hlubokém žilním řečišti, která vede k omezení toku krve. Pokud sraženina doputuje až do plic, může způsobit plicní embolii, což je život ohrožující stav. Trombóza se obvykle projevuje bolestí v lýtku, jednostranným otokem nebo křečemi v lýtku. Hmatatelná je pulzace.
Vazoneuróza
Jde o poruchu funkce cév, která se projevuje špatným prokrvením periferních částí těla (nohy, ruce). Projevuje se křečemi, převážně v prstech končetin. Doprovodným příznakem bývá zbělení až zfialovění nohou, nejčastěji vyvolané chladem.
Stenóza páteřního kanálu
Zúžení páteřního kanálu v bederní oblasti způsobuje útlak nervových struktur a změnu na struktuře cév. Tím dochází ke zhoršení prokrvení a nervového zásobení dolních končetin. Nejčastějším příznakem jsou tzv. neurogenní klaudikace, které se projevují brněním, mravenčením do dolních končetin, slabostí a únavou nohou při delší době stání nebo chůze.
Nadměrná svalová aktivita
Při zvýšené snaze o aktivitu svalu může také dojít ke vzniku křeči. Ta však odezní krátce po uvolnění svalu.
Dehydratace: Nedostatečná hydratace (příjem tekutin) může také zapříčinit vznik křečí dolních končetin.
Vedlejší účinky léků
Nepříjemné stahy svalů dolních končetin bývají v některých případech způsobené vedlejšími účinky léků, např. diuretika, nifedipin, salbutamol, statiny, terbutalin, lithium, fenothiaziny, kyselina listová.
Těhotenství
S nočními křečemi v lýtkách se setkáváme velice často u těhotných žen. V těhotenství totiž dochází k narušení rovnováhy některých minerálních prvků (nedostatek hořčíku, vápníku, draslíku a nadbytek fosforu). Současně se zvětšující děloha stále více tlačí na cévy, a tím se zhoršuje prokrvení nohou.
Diabetes mellitus
Hypofunkce štítné žlázy
Nadměrný příjem alkoholu
Neurologická onemocnění (např. polyneuropatie)