Jonesova zlomenina: příčiny, příznaky a léčba
Co to je Jonesova zlomenina?
Jonesova zlomenina je zlomenina V. metatarzu mezi bazí a střední části kosti.
Pojmenována je po velšském ortopedovi Robertu Jonesovi. Samotnému se tento úraz stal, konkrétně při tanci, odtud také alternativní název dancer’s fracture (taneční zlomenina).
Jak vzniká Jonesova zlomenina
Vzniká náhle, nebo dlouhodobým působení ve formě únavové zlomeniny.
Mechanismus úrazu je inverze při současné plantární flexi hlezna. Mezi často postiženými jsou sportovci (tanec, atletika, tenis atd.) anebo povolání trávící většinu času na nohou.
Jaké jsou příznaky Jonesovy zlomeniny
Jonesova zlomenina se projevuje bolestí zejména při nášlapu a nutí nás tak změnit stereotyp chůze. Bolest se objevuje přímo po úrazu a v případě únavové zlomeniny postupně graduje časem.
V závislosti na závažnosti poranění a jedincových predispozic se objevuje otok a podlitina.
Viditelná deformita nohy se při tomto zranění obvykle neobjevuje.
Jak se Jonesova zlomenina léčí
U většiny případů si vystačíme znehybněním sádrovou fixací, nebo Barouk botou po dobu 6-8 týdnů. Při nechodící sádry je vhodné nastudovat techniku chůze o berlích. Po selhání konzervativní léčby, nebo v závažnějších případech se přistupuje k operačnímu řešení.
Po sundaní sádry je důležité nohu postupně zatěžovat. Load managment je důležitý, jelikož při malé zátěži se problém si pohybový aparát nebude zvykat na zátěž. Při příliš velké zátěži se naopak může objevit jiný problém, tendinopatie, trigger point apod. V úvodních fázích cvičíme přes mírnou až střední bolest, která by se vlivem adaptace měla průběžně snižovat.