Boxerská zlomenina: příčiny, příznaky a léčba
Co to je boxerská zlomenina?
Boxerská zlomenina je subkapitální zlomenina V. metakarpu. Metakarpus je kost, která je situována mezi zápěstními kůstkami a kostmi prstů. V tomto případě kost, na kterou se napojuje malíček.
Pojmenováno podle boxerského úderu, při kterém zlomenina vzniká. Ovšem nejen boxeři mají boxerskou zlomeninu, jedná se o nejčastější zlomeninu ruky.
Jak vzniká boxerská zlomenina
Vzniká úderem pěstí nebo pádem na ruku v pěsti. Dalším mechanismem je tupý úder na hřbet ruky. Z názvu vyplývá, že rizikovou aktivitou jsou bojové sporty.
Jaké jsou příznaky boxerské zlomeniny
Objevuje se bolest v místě zlomeniny a v blízkém okolí, tedy dlaň a hřbet ruky. Máme problém při manipulaci s předměty, případně je manipulace znemožněna bolestí.
Pozorujeme také otok ruky a diskoloraci. Při větších dislokacích se objevuje rotační deformita, při které se malíček stáčí před nebo za prsteníček.
Jak se boxerská zlomenina léčí
V prvotní fázi se hodnotí, jestli je zlomeninu nutné operovat.
Bez operačního zásahu se zlomenina znehybní sádrovou fixací. Tomu někdy předchází takzvaná zavřená repozice, kdy lékař tahem dostane úlomky do vhodné pozice.
Ať už podstoupíme operační, nebo konzervativní léčbu, tak pro návrat funkce, je důležité rehabilitovat. Ve fázi imobilizace se zaměřujeme na klouby a svaly, které nejsou přímo ovlivněny sádrou. Dále využíváme cross education, což je fenomén, kdy dochází k nárůstu síly, osvojení dovednosti netrénované končetiny, při trénování druhé končetiny.
Příklad: zlomím si malíček levé ruky, nosím sádru a zároveň provádím silový trénink a nácvik úchopů pravé ruky. K určitému nárůstu svalové síly poté dojde i na levé ruce.