Bolest v boku
Úvod
Bolesti v boku se mohou objevovat z různých příčin, které se pokusíme popsat v tomto článku. Vzhledem k asymetrickému umístění orgánů, je vhodné tyto problémy rozdělit na bolest v levém a pravém boku.
Bolest v levém boku
Zpravidla bývá tato strana považována za závažnější, jelikož při bolesti na levé straně hrudníku nás jako první napadne infarkt myokardu. Důležité je zmínit, že kardiální obtíže se mohou projektovat i do pravé části těla, ovšem je to píše výjimka.
Na levé straně se mohou projevovat také problémy spojené se slezinou.
Bolest v pravém boku
Mezi bolesti objevující se převážně na pravém boku patří onemocnění slinivky, jater, žlučníku anebo apendicitida.
Bolest v boku ze spoušťových bodů
Serratus anterior – příznaky spoušťového bodu
V případě, že se trigger point projevuje na boku hrudníku, má tendenci zasahovat i na přední stranu hrudníku a po vnitřní hraně horní končetiny až do prsteníku a malíku. Bolest a někdy až píchání v boku pociťujeme zvláště při fyzické aktivitě, při které se zadýcháme. Při spánku vyhledáváme spíše druhý bok, kvůli bolestivosti při tlaku na spoušťový bod.
Intercostales – příznaky spoušťového bodu
Pokud nás zastihne trigger point v mezižeberních svalech, tak typicky trpíme na lokální bolest v konkrétním mezižebří (případně v několika mezižebřích). Obvykle je bolest v místě spoušťového bodu s tendencí pokračovat k hrudní kosti. Bolest se zhoršuje při kašlání, kýchání a hlubokém dechu.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Bolest vzniká ve svalu jak ve zkrácené poloze svalu (deprese lopatky), tak i při natažení (vzpažení). Hlavním poznávacím znamením je bolest pod lopatkou s tendencí vyzařovat do vnitřní strany horní končetiny.
Další možné příčiny bolesti boků
Zlomenina žebra a blokáda žebra
Zlomenina žeber způsobuje bolest v místě zlomeniny to znamená v boku, zepředu nebo zezadu. Obvykle je následkem přímého násilí na hrudní koš.
Blokáda čtvrtého žebra bývá často zaměňována za infarkt myokardu, bolest se může tedy šířit po celé ploše hrudníku. Blokády spodních žeber se projevují spíše spasmy v okolí lopatky a díky vlivem svalových řetězců se přes břišní svaly mohou projevovat i v dolních končetinách.
Onemocnění srdce
Vzhledem k lokalizace srdce se projevuje spíše do levé strany hrudníku. Avšak i infarkt myokardu se může projevovat do pravé strany těla. Bolest v tomto případě může vystřelovat i do rukou. Dominantním symptomem je ale tlak a bolest na hrudníku, dýchavičnost, závrať a studený pot.
Onemocnění trávící soustavy
Střevní problémy mají tendenci projevovat se zejména bolestí a křečemi břicha. V menší míře se mohou způsobovat i bolest boku pod žebry. Diagnózy způsobující problémy v této oblasti jsou například zánět slepého střeva, plynatost, nebo Crohnova choroba.
Onemocnění plic
U onemocnění plic dominují dechové obtíže s bolestmi a tlakem po celém hrudníku. V případě akutních problémů může být bolest ostrá a intenzivní (pneumothorax, pneumonie a plicní embolie atd.). Z dalších diagnóz můžeme zmínit CHOPN, pleuritidu, astma, nebo nádory plic.
Onemocnění sleziny
Nejčastěji se jedná o zvětšení sleziny vlivem fyzické aktivity, což může působit bolest v levém boku. Stejné symptomy mají i stavy způsobující splenomegalii neboli zvětšení sleziny. Jedná se zejména o infekce, některá autoimunitní, srdeční a nádorová onemocnění.
Onemocnění slinivky, jater a žlučníku
Všechny tyto orgány mají společné, že jejich dysfunkce se mohou projevovat bolestí v boku často v doprovodu bolestí břicha, nevolnosti a trávicích obtíží. Do této skupiny můžeme zařadit pankreatitidu, nebo žlučníkové kameny.
Infekce močových cest
Infekce močových cest, které jsou více typické pro ženské pohlaví, jsou převážně způsobeny bakteriemi. Mohou vyvolávat bolest břicha a boku, pocit pálení při močení, nebo nutnost častého močení.