Bolest spánku – příčiny
Bolest spánku ze spoušťových bodů
Sternocleidomastoideus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod ve sternální části svalu se projevuje celou řadou příznaků. Bolest se může objevit na čele, spánku, týlu, temeni, čelisti, oku a obočí. Můžou se objevit i autonomní projevy jako je rýma, rozostřené vidění a zarudnutí oka.
Temporalis – příznaky spoušťového bodu
Bolest spánku se objevuje v trigger pointu ve všech částech svalu, v přední části se přidává bolest horních zubů. Bývá přítomen ve většině případů poruch temporomandibulárního kloubu.
Trapezius – příznaky spoušťového bodu
Typickým vzorcem pro horní část svalu je bolest okolo ucha ze zadní strany krku až na spánek. Občasná je i bolest čelisti.
Splenius cervicis – příznaky spoušťového bodu
Nejčastěji se projevuje bolestí uvnitř hlavy a oka (někdy i dvojité vidění). Méně častá je bolest zadní strany krku a spánku. V případě trigger pointu ve stejnostraném levator scapulae se objevuje stav popisovaný jako ztuhlý krk.
Další možné příčiny bolesti spánku
Tenzní bolest hlavy
Jak již název napovídá jedná se o tenzi v hlavě, případně popisováno také jako tlak či sevření hlavy. Obvykle se objevuje v období zvýšeného psychického stresu. V některých případech se objevuje nesnášenlivost světla a zvuku.
Migréna
Pro migrénu je typická jednostranná bolest hlavy. V případě, že se objevují mžitky nebo jiné zrakové vjemy před očima, tak hovoříme o migréně s aurou. Postižený může pociťovat nevolnost až zvracení, fotobii, fonofobii a únavu.
Cluster headache
Velmi nepříjemný typ bolesti hlavy, objevující se v epizodách. V aktivním stádiu nemoci je přítomna každodenní bolest hlavy do zhruba 3 hodin. Následně je fáze remise, kdy bolest hlavy není přítomna.
Cervikokraniální syndrom
Stav projevující se bolestí hlavy nebo krku s doprovodnými příznaky jako je vertigo, dyshagie (porucha polykání) a tinnitus. V tomto případě hovoříme o cervikogenní bolesti hlavy. Vzniká na základě funkčních poruch jako je blokáda krční páteře, zvýšené svalové napětí nebo trigger pointy ve svalech krku.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.