Bolest na vnější straně kolene – příčiny
S bolestí kolene na vnější se velice často setkáváme při běhu, chůzi, jízdě na kole nebo jiné pohybové aktivitě. Způsobovat ji může celá řada struktur, které tvoří kolenní kloub nebo se nachází v jeho blízkosti (vazy, menisky, úpony svalů..). Kromě těchto struktur může bolest kolene z vnější strany vyvolávat některý ze spoušťových bodů.
Vastus lateralis – příznaky spoušťového bodu
Bolest kolene na vnější straně při chůzi z vnější strany bývá velice často způsobená spoušťovým bodem v musculus vastus lateralis. Bolest se může objevovat nejen v oblasti kolene, ale i po celé zevní straně stehna, závisí na umístění trigger pointu. V některých případech dochází k narušení spánku při leže na postiženém boku. Spoušťový bod v blízkosti kolene ovlivňuje také hybnost čéšky. Tím se pokrčování a natahování kolene stává obtížnější a je pociťován značný diskomfort při chůzi nebo sedu s pokrčenýma nohama.
Gluteus minimus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus gluteus minimus způsobuje bolest procházející přes hýždi po zevní straně stehna, pod kolenem z vnější strany až do bérce a oblasti kotníku. Kvůli své projekci po zadní straně dolní končetiny bývá zaměňován za výhřez plotýnky S1. Bolest na vnější straně kolene se objevuje především při chůzi, kdy může být doprovázena občasným “lupnutím” kolene. Nepříjemný bývá také leh na postižené straně nebo vstávání ze židle po delší době sezení.
Další možné příčiny bolesti kolene
Běžecké koleno (iliotibiální syndrom)
Řadí se mezi nejčastější příčiny bolesti na vnější straně kolene, především u běžců nebo cyklistů. Příčinou vzniku obtíží bývá opakované pokrčování a natahování nohy v koleni, při kterém se iliotibiální trakt (vazivového pruhu na zevní straně stehna) přesouvá přes zevní epikondyl (výčnělek stehenní kosti) a vzniká vyšší tření mezi strukturami. Tím dochází k rozvoji zánětu a bolesti. Běžecké koleno se projevuje ostrou bolestí, která se může šířit po zevní straně stehna nebo lýtka. Často bývá vnímán pocit “přeskakování” nebo “lupání”.
Poranění vnějšího menisku
Meniskus je chrupavčitý útvar, který se nachází mezi stehenní a holenní kostí v kolenním kloubu, aby vyrovnával nerovnosti koncových částí těchto kostí. Tím pomáhají tlumit nárazy a zabraňují předčasnému opotřebení chrupavky. K poranění laterálního (vnějšího) menisku dochází obvykle při rychlém rotačním pohybu kolene (např. při změně směru běhu u fotbalu, tenisu ..). Bolest se objevuje z vnější strany v oblasti kloubní štěrbiny, v některých případech je popisována tzv. blokáda kloubu, tedy ustrnutí v některé poloze ohnutí. Často si lidé s poraněním vnějšího menisku stěžují na nejistotu při chůzi po nerovném terénu nebo pocit “přeskakování” v kloubu.
Poranění vnějšího kolaterálního vazu
Laterální kolaterální vaz se nachází na vnější straně kolene a zabraňuje pohybu kolene do varozity (nohy do “O”). Jeho poranění bývá obvykle spojeno s poraněním dalších struktur kloubu a dochází k němu při pohyb kolene zevně za současně plně propnuté nohy. Nejčastěji tedy dojde k poranění vazu při sportu (fotbal, basketbal, lyžování, tenis..). Přítomna je bolest z vnější strany, nestabilita při chůzi nebo také výron či otok v této oblasti.
Entezopatie m. biceps femoris
Bolest úponu dvojhlavého svalu stehenního (upíná se pod koleno z vnější strany) vzniká při dlouhodobém zatěžování svalu (např. při stoji s pokrčenými koleny, které jsou tlačena zevně). K tomuto zatížení dochází např. při snowboardingu nebo lyžování. Bolest se objevuje při pokrčení kolene nebo protažení svalu do propnutí kolene.