Musculus masseter
Referenční zóna:
U spoušťového bodu musculus masseter rozlišujeme dva vzorce bolesti.
Povrchová část
Spoušťový bod umístěný kaudálně v povrchové části svalu vyzařuje bolest zejména do dolní čelisti, stoliček a dásní.
Kraniální spoušťový bod se projevuje podobně jako při sinusitidě a bolestí do horních stoliček a dasní.
Trigger pointy často způsobují hypersenzitivitu (zvýšenou citlivost) na jeden, nebo více z následujících stimulů: chlad, teplo nebo příliš silné skousnutí.
Hluboká část
Poruchy temporomandibulárního kloubu, bolest tváře anebo bolest v uchu mohou být projevem spoušťového bodu v hluboké části musculus masseter. Bolest ucha poté přechází v tinnitus.
Pískot v uších může být spuštěn tlakem na spoušťový bod, nebo být konstantní. Žvýkání a otvírání úst aktivuje nebo naopak přerušuje tinnitus. Obvykle je trigger pointem postiženo jedno ucho, oboustranný tinnitus spíše značí na systémové onemocnění.
Anatomie:
Začátek svalu nacházíme na arcus zygomaticus. Povrchová část se upíná do angulus mandibulae a tuberositas masseterica. Část hluboká na zevní plochu ramus mandibulae.
Inervační zásobení zajišťuje nervus massetericus
Funkce:
Hlavní funkcí svalu je elevace mandibuli, neboli zkousnutí. Povrchová část způsobuje protrakci spodní čelisti a hluboká část naopak retrakci, jedná se o předsun respektivně zásun čelisti.
Symptomy spoušťového bodu:
Výrazným symptomem je bolest temporomandibulárního kloubu, nebo-li čelistního kloubu. Spoušťový bod v hluboké části svalu může napodobovat revmatoidní artritidu čelistního kloubu.
Pokud je postižena povrchová vrstva svalu, tak bývá omezena deprese mandibuly, tedy otvírání úst. Tento symptom bývá přehlížen, pokud pacient otevře ústa natolik, aby se bez problémů najedl.
Tinnitus je dalším významným příznakem. Pokud je příčina ve spoušťovém bodu masseteru, tak je obvykle jednostranný. Ovšem není nemožné, aby se vyskytl i tinnitus bilateralní.
Rizikové faktory:
- Předsun hlavy
- Dýchání ústy
- Kousaní tvrdé stravy (ořechy, led atd.)
- Bruxismus
- Časté zatnutí čelisti (např. při kouření fajfky nebo cigarety)
- Časté žvýkání žvýkaček
- U dětí cucaní palce
- Velké emoční napětí
- Stomatologické zákroky
- Trauma čelisti
- Zánět v oblasti čelistního kloubu
Přidružené spoušťové body:
Temporalis, pterygoideus medialis, druhostranný masseter, sternocleidomastoideus a trapezius.
Terapie:
Režimová opatření
Pro zvýšení efektu terapie je vhodné vyhnout se rizikovým faktorům. Jedná se zejména o kousání tvrdé stravy, žvýkání žvýkaček, dýchání ústy, u dětí cucání palce a pokud je přítomný zánět, tak léčit vhodnými protizánětlivými léky.
Předsun hlavy je dalším faktorem, který má vliv na udržování spoušťového bodu. Kontrola a případné odstranění přidružených spoušťových bodů.
Pokud je to možné je vhodné vyhnout se i velké emoční zátěži, při které máme tendenci „scvaknout“ zuby.
Uvolňovací cvičení
Uvolnění musculus masseter můžeme provést presurou nebo pomocí PIR.
Presuru provádíme tlakem prstu na trigger point, kdy čekáme na tzv relaese effect. To je moment, kdy pod prstem cítíme snižující se svalové napětí (tání), obvykle se objeví do 60 sekund.
Postizometrická relaxace má vzhledem k 2 částem svalu také 2 provedení.
Maximálně otevřeme ústa, rukou vytvoříme tlak na bradu, poté vytvoříme protitlak bradou jako když zavíráme ústa po dobu 10-30 sekund. Následuje fáze relaxace, ruka jemně otvírá ústa. To celé opakujeme 3-5x.
V této variantě máme ústa zavřená, ruku na bradě. Bradou vytvoříme tlak směrem do předsunu po dobu 10-30 sekund a při relaxační fázi jemně zatlačíme bradu rukou do protisměru. Stejné provedení jako u musculus pterygoideus lateralis.
Izometrická kontrakce
Zvýšení kondice svalu v brzké fázi rehabilitace provádíme tzv. izometrickým cvičením. V tomto případě se bude jednat o pohyb zavírání čelisti a předsun čelisti, kdy si protitlak vytváříme rukou. Provedení by nemělo být bolestivé, tedy tomu přizpůsobíme intenzitu cviku. Doba trvání cviku je 10 sekund, počet opakování 6-10, ve 2-3 sériích.
Excentrická kontrakce
Další fáze získávání kondice svalu je excentrickými cviky.
- Začínáme se zavřenými ústy, vytvoříme tlak rukou na bradu, tak abychom otvírali ústa. Bradou pohyb brzdíme, ale necháme ústa otevřít. Následně ústa zavřeme a cvik opakujeme 10x ve 2-3 sériích.
- Čelist začíná v předsunu, tlakem ruky dostáváme čelist do neutrálního postavení a brada pohyb brzdí. Jakmile se čelist dostane do neutrálního postavení, tak cvik opakujeme 10x ve 2-3 sériích.