Adduktory kyčle (musculus adductor longus, adductor brevis, adductor magnus a gracilis)
Referenční zóna:
Adductor longus a brevis
Spoušťový bod v těchto svalech je jednou z nejčastějších příčin bolestí třísla. Nerozlišujeme, jestli je problém v musculus adductor longus nebo brevis. Oba svaly mají totiž stejnou referenční zónu. Jedná se o proximální část stehna, často popisováno jako hluboká bolest. Překvapivě se bolest z těchto trigger pointů může objevit i na vnitřní straně kolene.
Adductor magnus
Bolest se projevuje po celé délce vnitřního stehna a opět se jedná o bolest hlubokou. Nezřídka kdy se projeví do oblasti pánve, nebo genitálií kde je popisován jako střílející bolest.
Gracilis
Povrchová štípavá bolest, která se objevuje v okolí spoušťového bodu.
Anatomie:
Adductor longus
Začíná na stydké kosti a upíná se zhruba v polovině zadní části femuru.
Adductor brevis
Průběh podobný jako adductor longus. Brevis (lat. krátký) je ovšem menší.
Adductor magnus
Tento rozlehlý sval začíná na sedacím hrbolu a upíná se plošně na zadní straně stehna.
Gracilis
Jediný dvoukloubový sval z této skupiny. Začíná na stydké kosti a upíná se na mediální kondyl holenní kosti do tzv. pes anserinus (společný úpon pro gracilis, semitendinosus, sartorius).
Adductor magnus má počátek také na ramenech kosti sedací a stydké. Úpon adductor longus, brevis a magnus je na labium mediale linae asperae na stehenní kosti, magnus se dále upíná na mediální kondyl. Společně s musculus semitendinosus a sartorius se musculus gracilis upíná na pes anserinus.
Všechny svaly jsou inervovány nervus obturatorius. Adductor magnus má dvojí zásobení, kdy je inervován nervus obturatorius a ischiadicus.
Funkce:
Při chůzi, běhu nebo sprintu mají addutory několik funkcí. V počáteční švihové fázi je ativní zejéna adductor magnus, kyčel dostane do neutrální polohy. V konečné fázi švihu ostatní adduktory udržují kyčel ve flekčním postavení. Při stojné fázi musculus gracilis kontroluje valgotizace kolene.
Adductor longus a brevis mají hlavní funkci addukce v kyčelním kloubu, dopomáhají také flexi a zevní rotaci.
Adductor magnus se účastní addukce, extenze a obou rotací v kyčelním kloubu.
Gracilis pohybuje 2 klouby. Provádí addukci v kyčelním kloubu. A vzhledem ke svému úponu pod kolenem provádí i flexi a vnitřní rotaci kolenního kloubu.
Všechny svaly inervuje nervus obturatorius. Část adductor magnus je inervována z nervus ischiadicus.
Symptomy spoušťového bodu:
Adductor longus a brevis
Projevují se bolestí v třísle hlavně pří velké zátěži (běh, fotbal, tenis apod.). Bolest se typicky zvětšuje při náhlém rotačním pohybu. V určitém procentu případů se objevuje podlamující se koleno.
Adductor magnus
Trigger point v proximální části svalu se může projevit nespecificky hluboko v oblasti pánve, specificky v oblasti genitálií nebo konečníku. U některých pacientů se problém projevuje pouze při pohlavním styku.
S aktivním spoušťovým bodem postižený obtížně hledá polohu nohy při spánku.
Gracilis
Projevuje se konstantní povrchovou bolestí vnitřní strany stehna a má tendenci pálit nebo štípat. Chůze těmto symptomům ulevuje.
Rizikové faktory:
- Uklouznutí
- Zachycení pádu
- Běh se změnou směru (fotbal, basketbal, rugby atd.)
- Jízda na koni
- Cyklistika
- Lyžování
- Sed s nohou přes nohu
Přidružené spoušťové body:
Pectineus, vastus medialis a sartorius.
Terapie:
Režimová opatření
Jedním z faktorů udržování spoušťového bodu adduktorů je setrvání delší dobu ve zkrácené poloze svalu. Děje se tak například při spaní na boku s pokrčenou nohou před sebe. Zabráníme tomu polštářem mezi kolena, případně jinak vystlat nohu do horizontální polohy.
Pří sezení bychom měli mít na paměti, že je nutné dodržovat pauzy každou cca 1 hodinu. Dále je v tomto případě vhodné nekřížit nohy přes sebe.
Uvolňovací cvičení
K uvolnění adduktorů kyčle je vhodné využít foam roller. Cvik je vleže na břiše s pokrčenou procvičovanou nohou vedle těla. Noha je opřena o roller v oblasti vnitřní strany stehna. Válivým pohybem směrem ke kolenu, nebo tříslu hledáme citlivé místo. Následuje čekání na fenomén tání, nebo-li relaese effect.
Posilovací cvičení
V úvodní fází volíme jednoduché izolované cviky a poté přecházíme ke komplexnějším cvikům. Zde se budeme věnovat brzké rehabilitační fází.
Cvik provádíme vleže na boku (procvičovaná noha leží na zemi). Horní nohu pokrčíme před sebe a položíme na zem, dolní bude natažená. Nataženou nohu zvedáme do vzduchu, tak abychom nevytáčeli špičku. Ze začátku pozici držíme 10 sekund, jakmile si svaly zvyknou, můžeme provádět dynamickou variantu (bez výdrží). Pokud je cvik bolestivý přizpůsobujeme rozsah pohybu, případně menší počet opakování. Počet opakování udržujeme v intervalu 5-20x ve 2-3 sériích.