Únavová zlomenina nártu – příčiny, příznaky a léčba
Co to je únavová zlomenina nártu
Únavové zlomeniny jsou zlomeniny, které vznikají vlivem zvýšeného mechanického stresu na kost (v angličtině stress fracture). Konkrétně zlomenina nártních kůstek se objevuje po delších pochodech, případně po zvýšené zátěži nohy v dlouhodobém horizontu.
Jaké jsou příčiny únavové zlomeniny nártu
Zdravá kost při normální aktivitě prochází cykly mikrotraumat a jejich následnou reparací. Při únavové zlomenině je tento adaptační mechanismus nedostatečný, pro zvýšenou zátěž.
Jak již bylo zmíněno únavová zlomenina nártních kůstek vzniká nějčastěji opakovanou dlouhou chůzí (někdy také pochodová zlomenina). Takto se tvoří týdny až měsíce.
Příčinu můžeme hledat náhlém zvýšení zátěže při sportu, či zaměstnání. Nejčastěji se únavová zlomenina nártu objevuje u následujících sportů/zaměstnání:
- bežecké disciplíny lehké atletiky (1. a 2. metatarz)
- tanec a balet (2. a 3. metatarz)
- basketbal (5. metatarz)
- fotbal (5. metatarz)
- vojáci (2. a 3. metatarz)
Jaké jsou příznaky únavové zlomeniny nártu
Hlavním příznakem zlomeniny nártu je postupně se zvyšující bolest nártu, při činnostech jako je chůze, běh, změny směru. Postupem tyto aktivity mohou být tak nepříjemné, že se jim dotyčný začne úplně vyhýbat. Otok v okolí nártu a nohy může být dalším příznakem, ovšem neobjevuje se vždy.
Jak se únavová zlomenina nártu léčí
V první fázi se léčba zaměřuje na znehybnění segmentu sádrovou fixací, nebo fixační hlezenní dlahou, obvykle na dobu 2-3 týdnů. Neléčená únavová zlomenina se může rozvinout v normální zlomeninu a poté až v pakloub.
Po odejmutí sádrové fixace se zaměřujeme na mobilitu kotníku, přednoží a prstů na noze. Nedílnou součástí je postupné zvyšování zátěže. Při nastavení zátěže je důležité brát v potaz, že nízká zátěž bude nedostatečná z hlediska adapatace a naopak příliš velká zátěž může vyústit opět ve únavovou zlomeninu, případně tendinopatii/tendinitidu.