Zmrzlé rameno – příčiny, příznaky a léčba
Co to je zmrzlé rameno
Syndrom zmrzlého ramene je stav, který se vyznačuje výraznou bolestivostí ramenního kloubu a téměř znemožněním pohybu ramene až to vyvolává dojem jakoby rameno „zmrzlo“. Pacient má problémy téměř ve všech pohybech paže, zejména s upažením a rotací ramene. Setkáváme se také s názvy adhezivní kapsulitida, periartritida ramenního kloubu nebo anglicke frozen shoulder. Ve zdravotnícké dokumentaci ho najdeme pod kódem diagnózy M75.0.
Jaké jsou příčiny zmrzlého ramene
Proč vzniká a jak vzniká zmrzlé rameno není úplně jasné, ovšem byly vypozorovány určité souvislosti, při kterých vzniká. Obecně rozdělujeme adhesivní kapsulitidu dle způsobu vzniku na primární a sekundární.
Primární adhesivní kapsulitida
Primární adhezivní kapsilitida se také nazývá idiopatická, právě kvůli nejasné příčině vzniku.
Sekundární adhezivní kapsulitida
U sekundárního typu je příčina známa. Může se jednat o systémová onemocnění, předchozí zranění, nebo třeba cévní mozková příhoda. Mezi systémová onemocnění podílející se na vzniku zmrzlého ramene patří:
- Metabolický syndrom
- Diabetes mellitus (cukrovka)
- Lupus erythematodes
- revmatoidní artritida
- Parkinsonova choroba
- poruchy štítné žlázy
- poruchy nadledvin
Typická zranění, která mohou vést k této diagnóze jsou například:
- Impingment syndrom
- Ruptura rotátorové manžety
- kalcifikace šlach svalů rotátorové manžety
- Tendinopatie bicepsu
- Artritida (zejména AC kloubu)
- Zlomeniny humeru
- Výhřez krční ploténky
- Dupuytrenova kontraktura
Stádia zmrzlého ramene
- Typicky se adhezivní kapsulitida projevuje ve 3 stádiích. V prvním stádiu rameno mrzne a projevuje se mírnou bolestivostí a omezením pohybu ramen a lopatek.
- Fáze, kdy je rameno již zmrzlé a aktivní i pasivní pohyb je zredukován na minimum. Vyznačuje se také velice nepříjemnou bolestí ramene při pohybu. Pacient nedá ruce nad hlavu a bolestivé/nemožné je i sáhnout si za záda, například do zadní kapsy u kalhot.
- Poslední fází je tání, kdy rameno rozmrzá a získává opět pohyb. Této fázi je ovšem nutné jít naproti aktivním cvičením a další léčbou. Délka léčby je závislá na závažnosti syndromu. V lehčích případech se může jednat o řádově týdny a těžké případy zmrzlého ramene si vyžádají i několik let, zde je však už vyšší pravděpodobnost trvalých následků (omezení rozsahu, bolestivost).
Jaké jsou příznaky zmrzlého ramene
Ztráta rozsahu pohybu ramene
Dominantním příznakem zmrzlého ramene je poměrně velká ztráta hybnosti ramenního kloubu. Rozsahy jsou zmenšeny v aktivní, ale i pasivním pohybu. Z pohybů je nejvíce postižena zevní rotace a abdukce glenohumerálního kloubu (část ramenního kloubu).
Bolest ramene
Dalším výrazným příznakem je bolest uvnitř ramene při pohybech v krajních polohách. Pacienty je bolest popisována jako ostrá a má tendenci narušovat spánek dotyčného, což se děje hlavně v prvních dvou fázích.
Jak se zmrzlé rameno diagnostikuje
Při diagnostice je důležité správně odebrat a vyhodnotit anamnézu. Z té nám mohou napovědět předchozí zranění ramene anebo některá metabolická onemocnění.
Neméně důležitou částí diagnostického procesu je klinické vyšetření, kdy nás zajímají zejména rozsahy ramenního, loketního kloubu, zápěstí, krční a hrudní páteře (vyšetřujeme i další klouby dle uvážení a předchozích zkušeností s nemocí). Dále se zaměřujeme na oslabené a hypertonické svaly – obecně se jedná hlavně o svaly provádějící zevní rotaci a abdukci, avšak postiženy jsou i ostatní svaly ramenního pletence.
Specifické testy
Následující testy a příznaky ramenního kloubu nám hodnotí stupeň dysfunkce, kvůli podobnosti s ADL aktivitami.
Shoulder shrug sign
Pozitivní je příznak při nemožnosti upažit do 90° bez elevace lopatky.
Hand to neck test
Test hodnotí schopnost pacienta dát ruku zezadu na krk.
Při neschopnosti dát ruku do této výše jsou postiženy činnosti jako je česání, mytí hlavy, navlékání řetízku, čepice apod.
Hand to scapula test
Při tomto testu hodnotíme jeli pacient schopen dát ruku na lopatku stejného pletence za zády.
Podobné aktivity jsou rozepínání podprsenky, navlékání bundy, sahání do zadní kapsy nebo i škrábání se na zádech.
Hand to opposite scapula test
Hodnotí schopnost pacienta položit ruku na protilehlou lopatku. Provedení je podobně jako kdybychom chtěli obejmout sami sebe. Někdy nazýváno jako příznak šály.
Přístrojové vyšetření
Používá se zejména rentgenový snímek pro vyloučení artrózy ramenního kloubu, dislokace ramene.
Magnetická rezonance obvykle není nutná, avšak může být využita při hodnocení nebo podezření na jinou diagnózu. Na magnetické rezonanci u zmrzlého ramene se objeví vymizení recessus axillaris, což je součást kloubního pouzdra.
Jak se zmrzlé rameno léčí
Na otázku, jak dlouho se léčí zrmzlé rameno není jednoznačná odpověď. Odborná literatura pracuje s rozmezím 1-3 roky, kdy ovšem záleží na rychlosti zahájení léčby a závažnosti syndromu, což může zkrátit, ale i prodloužit dobu léčby.
Důležitá je edukace pacienta, jelikož stav může být dlouhodobý a má vliv na pacientovu psychiku. Je tedy důležité nemocnému sdělovat dílčí pokroky, motivovat tím k další rehabilitaci, zejména v domácím prostředí.
1. stádium
V této fázi je nejvíce problematická bolestivost ramene a je tedy vhodné zvolit metody pro její snížení. Léčba v této fázi se může zaměřovat na mobilizaci lopatky a ramenního kloubu (často je vhodné zařadit i mobilizaci krční a hrudní páteře), techniky měkkých tkání a PIR v oblasti ramene, paže, šíje a hrudní páteře. V domácích podmínkách může pacient využít protahování, self myofascial relaese, mobilizační cvičení a z posilování izometrickými kontrakcemi, případně nebolestivé silové prvky. Kývavé pohyby jsou dobrým způsobem jak rozcvičit zmrzlé rameno v prvotních fázích onemocnění.
V této fázi můžeme podpořit zmrzlé rameno teplem, avšak je důležité zmínit, že je jedná pouze o doplňkovou léčbu. Teplo pouze podpoří efekt cvičení, samo o sobě má zanedbatelný efekt. Prohřívat můžeme nahřívacími polštářky, solux lampou anebo využít krátkovlnnou diatermii (typ elektroléčby)
2. stádium
Ve druhém stádiu je bolest v krajních polohách ramene a dominuje ztuhlost ramene, pacient může mít omezenou hybnost až o 90%. Větší důraz je tedy zaměřen na získávání rozsahu pohybu, čehož dosáhneme stejnými metodami jako v prvním stádiu. Mezi často zkrácené svaly při zrmzlém rameni patří pectoralis minor a major, biceps brachii, triceps brachii, přední část deltového svalu.
Věnujeme se také koordinačnímu cvičení lopatky a stabilizaci lopatky. Koordinačním cvičením zlepšíme propriocepci lopatky, což je schopnost vnímat danou část těla na základě receptorů uložených ve šlachách a svalech. Dotyčný pak bude mít větší kontrolu na jednotlivými segmenty a nebude docházet k substituci pohybů (například nahrazení pohybu lopatky nahrbením páteře apod.).
Stabilizace lopatek a jejich správné nastavení je dalším dílkem do celkového stavu těla. Tuto schopnost mají omezenou zejména osoby s protrakcí ramen (není to ovšem pravidlo).
3. stádium
V poslední fázi pokračujeme v získávání co největšího rozsahu pohybu a získání svalové síly celého pletence a zapojení pohybu do kontextu celého těla, protože tělo funguje jako celek.