Zlomenina vrbového proutku: příčiny, příznaky a léčba
Co to je zlomenina vrbového proutku?
Zlomenina vrbového proutku je typ zlomeniny, kdy není porušen periost kosti (subperiosteální zlomenina). Tato zlomenina je typická pro dětské pacienty, stejně jako zlomenina typu bowing, torus zlomenina a epifyzeolýzy (hodnoceno Salter-Harris klasifikací).
Jak vzniká zlomenina vrbového proutku
Dětská kost je pokryta silným periostem, který má větší tendenci vydržet násilí než kost dospělá. Pokud vydrží a současně dojde k poškození kosti, tak vzniká právě zlomenina vrbového proutku. Nejčastěji se tento mechanismus vyskytuje v metafýzách dlouhých kostí (např.: pažní, vřetenní, loketní, holení a stehenní kosti).
Nejčastěji se objevují u dětí do 10 let. Ve vyšším věku je incidence menší. Ve vzácných případech se můžeme setkat se zlomeninou vrbového proutku i u dospělých.
Jaké má zlomenina vrbového proutku příznaky
Obecně se setkáváme se stejnými příznaky jako u klasických zlomenin. Objevuje se tedy bolest v dané oblasti na dotyk a při pohybu přilehlých kloubů. Jelikož se jedná o dětské poranění, tak pozorujeme chování dítěte. Starší budou končetinu chránit a budou upřednostňovat končetinu druhou. U mladších dětí se setkáváme s neutišitelným pláčem.
Tvorba otoku a podlitin v místě fraktury je dalším z typických příznaků zlomeniny. Ne vždy však otok a modřina po pádu znamená zlomeninu, tu potvrzujeme až RTG snímkem.
Jak se zlomenina vrbového proutku léčí
První volbou léčby je dlaha/sádrová fixace obvykle po dobu 4-6 týdnů (vzácněji i déle). V tomto období se snažíme, abychom s dítětem byli aktivní v rámci ostatních kloubů a druhostranných končetin, pro udržení obecné kondice a cross education efektu.
Po sundaní sádry končetinu postupně zatěžujeme, nabízením různých aktivit dítěti. Dítě by postupně mělo získat jistotu v různých pohybových dovednostech. Obvykle největší chybou bývá přílišná ochrana dítěte před pohybem, což vede ke snížení kondice a možnému vybudování strachu před pohybem.
V případě že si nejste jisti adekvátní zátěží při výběru aktivit, tak se poraďte s fyzioterapeutem a případě menších dětí (pod 3-4 roky) s dětským fyzioterapeutem.