Zánět Achillovy šlachy – příčiny, příznaky a léčba
Zánět Achillovy šlachy, nebo také tendinitida Achillovy šlachy obvykle vzniká na základě předchozí mikroruptury. Často se zaměňuje za tendinózu Achillovy šlachy, která je ovšem nezánětlivého původu.
Šlacha spojuje lýtkové svaly gastrocnemius a soleus s patní kostí (os calcaneus). Zároveň je nejsilnější šlachou v těle a její správná funkce hraje velkou roli při chůzi, běhu a skákání.
Jaké jsou příčiny zánětu Achillovy šlachy
Jako příčina je obvykle neadekvátní zatížení šlachy. Obvykle se tak děje u aktivním mladých dospělých, kteří zvýšili tréninkovou zátěž.
Dále se objevuje u lidí sportujících nárazově. Typicky se děje, když se dospělý rozhodne například běhat. Na tom samo o sobě není nic špatné, může se ovšem stát, že svou aktivitou bez přechozí adaptace šlachy vznikne zranění. Nejlepší prevencí je zátěž dávkovat postupně s dodržováním deload weeků.
Na vzniku zranění se podílí také technika běhu, obuv a případně anatomické variance. To vše může vést k nerovnoměrnému zatížení šlachy.
Neměli bychom opomenout také další faktory pro vznik jako jsou:
- Věk
- Nadváha
- Nesprávná výživa – nedostatek určitých živin, nebo nedostatečná výživa obecně
- Léky
- Hormonální vlivy – menopauza
- Systémová onemocnění – revmatoidní artritida, psoriatická artritida, nebo lupus
Jaké jsou příznaky zánětu Achillovy šlachy
- Bolest – Hlavním příznakem je bolest Achillovy šlachy, která může být cítit i na zadní straně kotníku, patě a lýtku. V klidu je bolest tupého charakteru. Při nebo po aktivitě jako je chůze a běh bolest spíše vystřeluje či pulzuje do Achillovy šlachy.
- Otok – objevuje se v oblasti šlachy a dolní části lýtka
- Ztuhlost Achillovy šlachy – tu dotyčný pociťuje zejména po delší neaktivitě. Typicky po ránu.
- Omezená hybnost – omezení rozsahu hlezenního kloubu se projevuje při dorzální flexi, tedy pohybu, kdy se Achilovka natahuje. Omezená pro bolest může být i plantární flexe.
- Zvýšená citlivost na dotek
Jak se zánět Achillovy šlachy diagnostikuje
Jako u ostatních diagnóz je na prvním místě důkladná anamnéza. Klinické vyšetření by mělo zahrnovat posouzení hybnosti hlezenního kloubu, napětí lýtkových svalů, hlubokých a povrchových svalů nohy a kloubní joint play kloubů nohy a hlezna a kolene.
Ze zobrazovacích metod se hojně využívá diagnostického ultrazvuku, kterým se posuzuje stav šlachy. Při nejasnostech se přistupuje k magnetické rezonanci.
Jak se zánět Achillovy šlachy léčí
Konzervativní léčba
V akutní fázi může být nutná sádrová fixace, nebo fixační dlaha. V neakutní fázi je důležitá postupná zátěž Achilovy šlachy. Dále se zabýváme změnou životního stylu, jako je redukce obezity, správně zvolená obuv a správná výživa pro dostatek živin pro regeneraci šlachy.
Zatěžování Achillovy šlachy
Izometrická cvičení
Izometrie se ukázala jako vhodná pro snížení bolestivých stavů šlach se současným získáním základní svalové síly. Na základě závažnosti symptomů volíme izometrická cvičení na jedné nebo obou nohou. Dobu trvání a intenzitu izometrie také přizpůsobujeme stavu, kdy ve vážnějších stavech začínáme na cca 5 sekundách a postupujeme až do 30 sekund a následně provádíme stejný postup při vyšší zátěži.
Isotonie
K tomuto cvičení přistupujeme, pokud se výrazně sníží bolest šlachy při zátěži. Typickým zástupcem pro tuto skupinu cviků je výpon. Lehčí varianta je v sedě (zde se zapojuje více musculus soleus) a těžší varianta ve stoje (zde se zapojují více musculi gastrocnemii). Existuje spoustu variant, kterými si modifikujeme obtížnost cviku a zaměření cviku.
Cílem této fáze je vybudovat dostatečnou svalovou sílu šlachy a lýtkových svalů a jejich adaptaci na zátěž.
Plyometrie
Poslední fází jsou plyometrická cvičení. V této fázi budujeme maximální sílu, rychlost a zároveň adaptaci šlachy na tento typ zátěže. Obvykle do této fáze vstupujeme, pokud nepociťujeme bolest při pokročilejších cvicích isotonické fáze, ranní ztuhlost šlachy je minimální a zvládáme bezbolestně lehký běh.
Zde budeme využívat zejména skoky a běhy se změnami směru. A jako obvykle je důležité dodržet postupnou progresi cviků, abychom zranění neobnovili.
Jaké jsou možné komplikace zánětu Achillovy šlachy
Hlavní komplikací zánětu Achillovy šlachy je její ruptura. Děje se zejména v případě, kdy dotyčný bolest dlouhodobě ignoruje a vystavuje šlachu neadekvátní zátěži přes bolest.