Musculus tibialis posterior
Referenční zóna:
Lokalizace potíží spoušťového bodu je zejména oblast Achillovy šlachy a distální polovina lýtka. V menší míře se může projevovat do celého chodidla a prstů.
Anatomie:
Sval začíná na membrána interossea cruris a vnitřní okrajích fibuly a tibie. Je hluboce uložen a bércem prochází na zadní straně tibie. Následně prochází za vnitřním kotníkem a dostává se na chodidlovou část. Zde se upíná zejména na os naviculare, ale i do patní kosti, všech kostí klínových a do baze II.-IV. metatarzu.
Inervační zásobení zajišťuje nervus tibialis.
Funkce:
Hlavní funkcí je plantární flexe a supinace v hlezenním kloubu.
Při chůzi zabraňuje nadměrné everzi kotníku. Pomáhá distribuovat váhu na hlavičky metatarzů směrem k laterální části chodidla, kde jsou silná ligamenta, která bez problémů udrží váhu těla.
Při oslabení se projevuje nadměrnou pronací nohy.
Symptomy spoušťového bodu:
Hlavním symptomem je bolest Achillovy šlachy a chodidla, při chůzi nebo běhu. V menší míře se objevuje i bolest dolní poloviny lýtka a paty. Projevuje se zejména na nerovném povrchu (dlažební kostky, štěrk apod.), kdy jsou zvýšené nároky na stabilizaci nohy.
Rizikové faktory:
- Běh na nerovném povrchu (dlažební kostky, štěrk apod.)
- Akcentovaná pronace chodidla
- Obuv způsobující pronaci chodidla
- Dna v palci na noze
- Hypermobilita přednoží
Přidružené spoušťové body:
Flexor digitorum longus, flexor hallucis longus a peronei.
Terapie:
Režimová opatření
U pacientů, kteří si stěžují na symptomy zejména při běhu, regulujeme intenzitu a objem zátěže. Vhodná je i kontrola vhodné běžecké obuvi. V tomto případě se jedná zejména o příliš volnou patu v botě.
Po dobu problémů by se postižený měl vyhýbat nošení podpatků.
Uvolňovací cvičení
Je prováděno míčkem (Zde je vhodnější míček spíše menší) nebo prsty. Výchozí pozice je sed s pokrčenou nohou a položenou na zevní straně (pozice polovičního lotosu). Z vnitřní strany holeně tlačíme míčkem nebo prsty, snažíme se dostat na zadní stranu holenní kosti. Hledáme citlivé místo a poté provádíme extenzi a flexi v hlezenním kloubu (fajfka a špička)
Izometrická kontrakce
V úvodní fázi rehabilitace je vhodné zařadit izometrická cvičení. Provádí se vsedě na zemi, nohy jsou nataženy. Propneme špičky a tlačíme palcem postižené nohy do druhé nohy. Noha by se během tlaku neměla pokrčit. Provedení by nemělo být bolestivé. Vydrž ve cviku je 10 vteřin a opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Cvičení je provedeno s odporovou gumou. Výchozí poloha je vsedě na židli. Okolo procvičované nohy dáme odporovou gumu a natáhneme ji směrem k malíkové hraně chodidla, pod úhlem zhruba 45° od země. Poté nohou „zametám“ po podlaze doleva a doprava, tak abychom celou dobu vytvářeli odpor proti gumě. Cvik opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.