Musculus temporalis
Referenční zóna:
Referenční zóna spoušťového bodu musculus temporalis se nachází v oblasti spánku, obočí, čelisti a horních zubů.
Anatomie:
Sval vyplňuje fossa temporalis a upíná se na processus coronoideus mandibulae.
Inervaci je zajištěna nervi temporales profundi.
Funkce:
Hlavní funkcí je elevace mandibuly, tedy zavíraní úst. Zadní vlákna svalu jsou také aktivní při retrakci a laterálních pohybech dolní čelisti.
Symptomy spoušťového bodu:
Postižený si stěžuje na bolest spánku a bolest zubů. Bolest zubů je intermitentní a není vázaná na pohyb. Může se objevit i zvýšená citlivost zubů na chlad, nebo horko. Pohyb čelisti je omezen pouze minimálně, pacient tedy tuto skutečnost nevnímá jako problém.
Trigger point se objevuje až ve 2/3 případů poruch temporomandibulárního kloubu.
Rizikové faktory:
- Předsunuté postavení hlavy
- Trauma čelisti
- Bruxismus
- Časté zatnutí čelisti (např. při kouření fajfky nebo cigarety)
- Časté žvýkání žvýkaček
- Stomatologické zákroky
- Dislokace temporomandibulárního disku
- Zánět v oblasti čelistního kloubu
Přidružené spoušťové body:
Masseter, druhostranný temporalis, pterygoideus lateralis, pterygoideus medialis, horní část trapézu a sternocleidomastoideus.
Terapie
Režimová opatření
Pro zvýšení efektu terapie je vhodné vyhnout se rizikovým faktorům. Jedná se zejména o kousání tvrdé stravy, žvýkání žvýkaček, dýchání ústy, u dětí cucání palce a pokud je přítomný zánět, tak léčit vhodnými protizánětlivými léky.
Předsun hlavy je dalším faktorem, který má vliv na udržování spoušťového bodu. Kontrola a případné odstranění přidružených spoušťových bodů.
Pokud je to možné je vhodné vyhnout se i velké emoční zátěži, při které máme tendenci „scvaknout“ zuby.
Uvolnění musculus temporalis můžeme provést pressurou nebo pomocí PIR (Postizometrická relaxace).
Pressuru provádíme tlakem prstu na trigger point ve spánkové oblasti, kdy čekáme na tzv relaese effect. To je moment, kdy pod prstem cítíme snižující se svalové napětí (tání), obvykle se objeví do 60 sekund.
Postizometrická relaxace se provádí s maximálně otevřenými ústy, rukou vytvoříme tlak na bradu, poté vytvoříme protitlak bradou jako když zavíráme ústa po dobu 10-30 sekund.
Izometrie
V brzké fázi rehabilitace přistupujeme k izometrickým cvičením. Zde se bude jednat o pohyb zavírání čelisti, kdy si protitlak vytváříme rukou. Provedení by nemělo být bolestivé, tedy tomu přizpůsobíme intenzitu cviku. Doba trvání cviku je 10 sekund, počet opakování 6-10, ve 2-3 sériích.
Excentrická kontrakce
V další fází volíme excentrické cviky.
Začínáme se zavřenými ústy, vytvoříme tlak rukou na bradu, tak abychom otvírali ústa. Bradou pohyb brzdíme, ale necháme ústa otevřít. Následně ústa zavřeme a cvik opakujeme 10x ve 2-3 sériích. Stejné jako u musculus masseter a pterygoideus lateralis.