Musculus serratus posterior inferior
Referenční zóna:
Spoušťový bod má referenční zónu v místě svalu. Jedná se zejména o bolest v dolní hrudní části zad a v místě spodních žeber. Výjimečně přechází bolest i do přední strany hrudníku.
Anatomie:
Začátek svalu nalezneme na processus spinosi Th11- L2, odkud směřuje k úponu na 4 kaudální žebra.
Inervaci zajišťují nervi intercostales.
Funkce:
Jedná se o pomocný výdechový sval. Při oboustranné aktivaci také zaklání dolní hrudní páteř a jednostranně ji rotuje ve směru kontrakce.
Symptomy spoušťového bodu:
Hlavní obtíží postiženého je bolest v dolní hrudní části zad. Bolest ovšem není příliš závažná, aby dotyčný vyhledal pomoc, protože si většinou dokáže najít úlevovou polohu.
Ačkoliv se jedná o výdechový sval, tak nebyly popsány žádné bolesti během dýchání.
Rizikové faktory:
- Zvedání těžkého břemene s rotací trupu
- Práce v záklonu
- Paradoxní dýchání
- Nestejná délka dolních končetin
Přidružené spoušťové body:
Terapie:
Režimová opatření
Na místě je korekce postavení pánve, pokud je přítomná dysbalance. Ta může způsobit nesouměrné zatížení těchto svalů.
Stereotyp dechu je další oblast, na kterou je možné se zaměřit. Zejména paradoxní dýchání způsobuje nesprávné zapojení svalů. Je tedy nutné aktivovat a správně zapojit bránici do své funkce.
Uvolňovací cvičení
Uvolnění svalu docílíme pomocí míčku, který do oblasti mezi Th/L přechodem páteře a spodní žebra. Lehneme si na záda a hledáme míčkem citlivé místo. Provádíme po míčku pohyby do všech stran případně jako bychom se chtěli překulit na bok. V citlivém místě se zastavíme a čekáme na uvolnění.
Posilovací cvičení
Posílení provedeme známým cvikem na břiše s rukama založenýma pod čelem. Cvik provedem zakloněním trupu. Pro lepší zacílení na serratus posterior inferior se zvedáme tak, abychom cítili největší práci svalů v oblasti přechodu Th/L páteře. K posílení samozřejmě dochází i v plném rozsahu pohybu. Opakujeme 6-20x ve 2-3 sériích.