Musculus serratus anterior
Referenční zóna:
U spoušťového bodu serratus anterior jsou popsány dvě hlavní lokace referenčních zón. První je oblast na přechodu přední a zevní části hrudníku. A další se nachází v okolí dolního úhlu loaptky.
Bolest u lopatky má tendenci být obzvláště nepříjemná. Většinou je totiž intermitentní a poměrně intenzivní.
Anatomie:
Serratus anterior začíná na 1.-9. žebru, odkud pokračuje pod lopatkou na její vnitřní hranu.
Inervaci zajišťuje nervus thoracicus longus.
Funkce:
Hlavní funkcí svalu je přidržení lopatky na hrudníku. Při oslabení nebo poranění nervus thoracicus longus vzniká tzv. scapula alata, kdy je lopatka odchlíplá od hrudníku.
Dále sval vytáčí dolní úhel lopatky směrem od páteře a zároveň tím dostává ramena do protrakce.
V určitých polohách je také pomocným nádechovým svalem.
Symptomy spoušťového bodu:
V méně závažných případech se trigger point aktivuje zejména při prohloubeném dechu během fyzické aktivity. Běžci často tento problém řeší stisknutím bolestivého místa pro pokračování v běhu. Jedná se o podobné píchání v boku jako nalézáme u spoušťového bodu v bránici a musculus obliquus externus abdominis.
Pacient obtížně hledá úlevovou polohu a je mu znemožněno ležet na postižené straně, což narušuje spánek postiženého.
Dušnost a nemožnost dodechnout jsou další symptomy spoušťového bodu serratus anterior. Postižený není schopný dokončit větu, bez pauzy na nádech.
Levostranně společně pectoralis major může imitovat srdeční obtíže, např. infakrt myokardu.
Rizikové faktory:
- Dlouhý běh
- Kliky
- Zvedání zátěže nad hlavu
- Těžký kašel
- Řízení auta bez posilovače řízení
Přidružené spoušťové body:
Hluboké zádové svaly, rhomboidei, střední část trapézu, serratus posterior superior, latissimus dorsi, scaleni, sternocleidomastoideus, bránice a obliqus externus abdominis.
Terapie:
Režimová opatření
Důležité je vyhýbat se činnostem provokující symptomy. Jedná se zejména o kliky, shyby a zvedání těžkého břemene.
Neméně důležitá je náprava dechového stereotypu. Trigger point se aktivuje více u osob s takzvaným paradoxním dýcháním. Jedná se o takový typ dýchání, při kterém se bránice vyklenuje nahoru (fyziologické je pohyb dolů). A při výdechu je tomu naopak.
Velmi iritabilní spoušťové body mohou znemožňovat spánek na boku. Na postižené straně, kvůli tlaku na sval. A na straně opačné s postiženou paží před tělem pro zkrácenou pozici svalu. Druhý problém řešíme podložením horní končetiny polštářem.
Uvolňovací cvičení
K uvolnění můžeme využít míček, nebo foam roller. Pomůcku přiložíme k zadní podpažní řase a lehneme si na bok (postiženou stranou k zemi). Drobnými pohyby v oblasti hledáme citlivé místo a pro dosažení relaese effectu v pozici setrváme.
Posilovací cvičení
Jednoduchým posílením svalu jsou lopatkové kliky v poloze na čtyřech. Stáhneme ramena směrem od uší a provádíme pohyb lopatky k sobě a od sebe. V pozici od sebe můžeme zdůraznit izometrie (výdrže), nebo vyšší počet opakování. Důležité je rozlišovat pohyb od tzv. „kočičího hřbet“, kdy jedinci s horší propriocepcí neodlišují pohyb páteře od pohybu lopatek.
Provádíme 10-20 opakování ve 2-3 sériích s důrazem na pohyb správnou oblastí. Při izometrickém cvičení využijeme 10 sekundový interval v počtu opakování 6-10 se zachováním počtu sérií.