Segondova zlomenina: příčiny, příznaky a léčba
Co to je Segondova zlomenina?
Segondova zlomenina je avulzní zlomenina v laterální části plata tibie. Ve velkém procentu případů se objevuje společně s rupturou předního zkříženého vazu (okolo 75% případů) nebo menisku.
Zlomenina byla popsána francouzským chirurgem Paulem Segondem. Opakem je reverzní Segondova zlomenina, která se vyskytuje na vnitřní straně kolene.
Jak vzniká Segondova zlomenina
Rotační pohyb kolene je typickým mechanismem pro vznik Segondovy zlomeniny. Konkrétně násilná vnitřní rotace se současnou varotizací kolene.
Zranění se objevuje následkem:
- Pádu z výšky
- Sport – obvykle se jedná o kontaktní sporty, kdy dochází k rychlé změně směru (fotbal, basketbal apod.), nebo na koleno působí dlouhá páka směrem do rotace (lyžování)
Jaké má Segondova zlomenina příznak
Při úrazu si obvykle je pacient vědom „prasknutí“ v koleni. Následuje otok, omezení rozsahu a bolest kolenního kloubu.
Neexistuje žádný specifický test pro odhalení Segondovy zlomeniny. Jelikož se objevuje často, s poraněním předního zkříženého vazu, tak se při podezření vyšetřuje přední zásuvkový test a Lachmanův test.
Pro potvrzení a zpřesnění diagnózy se využívá magnetické rezonance nebo vyšetření CT.
Jak se Segondova zlomenina léčí
Krátce po zranění nemusí být jasné, jestli je nutné podstoupit operaci. V této fázi se zaměřujeme odlehčení kolene. k tomu využíváme berle, případně pevnou ortézu.
Musíme brát v potaz stav zraněného. To znamená, že nebudeme nutit chodit o berlích dotyčného, který má s chůzí jen malý problém. Zároveň je třeba zdůraznit, že tento typ zlomeniny nepotřebuje vždy imobilizaci končetiny. Operace a imobilizace se týká zejména poranění vazů kolene.
Následná rehabilitační péče je v podstatě totožná jako při rekonvalescenci po ruptuře předního zkříženého vazu.