Musculi scaleni
Referenční zóna:
Aktivní spoušťový bod ve skalenových svalech má dva vzorce referenčních zón.
První ze vzorců se projevuje bolestí na přední straně hrudníku, zadní a zevní straně paže, předloktí (zadní a radiální strana) až na hřbet ruky a prvních dvou až tří prstů (bříško a hřbet). Typicky má tendenci vynechat loket. Zezadu se projevuje bolestí podél lopatky. Tuto referenční zónu mohou způsobovat všechny skalenové svaly, s tím, že projevy u lopatky jsou nejpravděpodobněji u spoušťového bodu scalenus anterior. U amputářů tento trigger point může vyvolat, nebo zhoršovat fantomové bolesti.
Méně častý vzorec bolestivě pokrývá oblast zevní strany paže, také vynechá loket a pokračuje na hřbetu předloktí, ruky a prstů. Největší projevy jsou do palce, který může být popisován jako necitlivý, zejména na dotyk a chlad.
Anatomie:
Scalenus anterior začíná na processus transversus C3-C6 a úpon nalézáme na prvním žebru.
Mezi ostatními skalenovými svaly je uložen scalenus medius. Začátek je na processus transversus C1-C7 a úpon je na prvním žebru, těsně za scalenus anterior.
Za scalenus medius se nachází scalenus posterior, který začíná na processus transversus C5-C7 a upíná se na druhé žebro.
Variabilní scalenus minimus se nachází mezi processus transversus C1 a prvním žebrem.
Inervaci zajišťují rami ventrales nervorum cervicalium C3-C8.
Funkce:
Hlavní funkce jsou stabilizaci krční páteře proti laterálním pohybům a působí také jako nádechové svaly.
Při jednostranné akci provádí úklon na stranu spojený s rotací na stranu opačnou. Předklon krční páteře je vykonán při oboustranné aktivaci svalu.
Symptomy spoušťového bodu:
Typická je bolest na vnitřní straně lopatky, občasně spojena s bolestivým ramenem a paží. V závažnějších případech je bolest přítomna na prvních třech prstech ruky a pro zhoršenou motoriku dotyčnému padají předměty z ruky a má problémy s psaním.
Problémem se stává i spaní, které je limitováno bolestí. Tomu se dá vyhnout spaním vsedě nebo s více podloženou hlavou.
Při útlaku cév se objevuje otok ruky a prstů, který je přítomný zejména po ránu. Dotyčný má pocit zatuhlosti prstů případně brnění prstů.
Na rozdíl od levator scapulae a splenius cervicis jen minimálně omezuje rotaci krční páteře.
Rizikové faktory:
- Trauma
- Autonehoda („whiplash“)
- Zvedání těžkých věcí
- Jízda na koni
- Tahání provazu, přetahování se se psem
- Plavání (objevuje se většinou pouze u závodních plavců)
- Paradoxní dýchání
- Chronický, nebo těžký kašel
- Nestejná délka dolních končetin
- Amputace horní končetiny
- Ablace prsu
- Skolióza
Přidružené spoušťové body:
Sternocleidomastoideus, horní část trapézu, splenius capitis, pectoralis major, pectoralis minor, dlouhá hlava triceps brachii, deltoideus, extenzory zápěstí a brachioradialis, extenzory prstů na ruce a brachialis.
Terapie:
Režimová opatření
Bude se zejména jednat o nápravu špatného držení těla, která může (ale nemusí!) být příčinou problémů. Jedná se zejména o předsun hlavy, kulatá záda a asymetrii pánve.
Korekce špatného dechového vzorce. Scaleni by měli být více aktivní až při náročné fyzické aktivitě, kdy se více zadýcháme. Při klidovém dechu by tedy měli být aktivní minimálně.
Uvolňovací cvičení
Protahujeme ve 3 polohách hlavy, přičemž pokaždé je zacílený jiný skalenový sval.
Cviky jsou uvedené pro protažení levé strany. Pro protažení pravé strany proveďte cvik zrdcadlově.
Scalenus posterior protahujeme vsedě nebo vestoje mírně vytočíme hlavu doprava. Dáme pravou ruku na levý spánek táhneme hlavu do úklonu vpravo. Levé rameno se snažíme tlačit směrem od ucha. Ve výsledné pozici vydržíme 30-40 sekund.
Pro scalenus medius je změna pouze v poloze hlavy. Hlava je před úklonem v neutrální poloze.
Při protažení scalenus anterior vytočíme hlavu doleva a provedeme úklon.
Izometrická cvičení
Provádíme ve 3 variantách.
- Přiložíme ruku na spánek a provádíme tlak a hlava má za úkol se nepohnout.
- Tentokrát bude ruka v týle a opět budeme vytvářet protitlak. Zde je důležité neprovádět souhyby v hrudní páteři, což by mohlo ovlivnit zacílení cviku.
- Odporovou gumu obmotáme okolo hlavy, tak aby se překřížila na čele. Volné konce držíme rukama a táhneme vždy pouze za jeden konec. Úkolem je aby hlava vydržela tah a neotočila se ve směru tahu.
V každém cviku vydržíme 10 sekund pří 5-10 opakováních a 2-3 sériích.