Ruptura rotátorové manžety – příznaky, příčiny a léčba
Ruptura rotátorové manžety je častou příčinou bolestí v oblasti ramene. Rotátorová manžeta, soubor čtyř svalů a šlach na rameni, hraje klíčovou roli při pohybu ramenem a jeho stabilitě. V tomto článku se podíváme na to, jak vzniká poranění rotátorové manžety, jaké jsou jeho příznaky, rizikové faktory, diagnostické postupy a léčbu.
Jak vzniká poranění rotátorové manžety
Rotátorová manžeta je skupina čtyř svalů a šlach (supraspinatus, infraspinatus, subscapularis a teres minor), které pokrývají rameno a umožňují jeho pohyb. Někdy se k těmto svalům udává i dlouhá hlava biceps brachii a triceps brachii.
Obvykle vzniká dlouhodobým přetížením, nebo traumatickým způsobem. Dlouhodobým přetížením vzniká ve šlaše trhlina, která následně přeroste v parciální, případně až v totální rupturu. Typicky je v tomto případě první postižený musculus supraspinatus.
Úrazovým mechanismem jsou pády, trhavé pohyby a zvedání těžkých předmětů. K natržení šlachy dochází při pádu na rameno či paži, nebo při pádu na nataženou ruku (zde bývá spojeno s dislokací ramene).
Jaké jsou příznaky ruptury rotátorové manžety
Příznaky ruptury rotátorové manžety obvykle zahrnují bolest ramene. Bolest je nejprve mírná a postupně se zhoršuje (neplatí u traumatické ruptury, kde vzniká bolest náhlá a intenzivní). Na základě poškození různých šlach se setkáváme s bolestí ramene zepředu i zezadu.
Dalším výrazným projevem je omezení rozsahu pohybu ramenního kloubu. Problémy mohou nastávat při zvedání rukou nad hlavu, v krajních polohách, vzpažení a upažení.
Pacient může dále pociťovat slabost horní končetiny a slyšet různé zvukové fenomény, jako jsou vrzání a skřípání v rameni.
Pokud se ruptura rotátorové manžety neřeší, tak se problém řetězí do dalších oblastí těla a zde způsobuje bolest. Jedná se zejména o oblast krční páteře, hrudní páteře, lopatky, paže a lokte.
Jaké jsou rizikové faktory pro rupturu rotátorové manžety
Mezi hlavní rizikové faktory pro vznik ruptury rotátorové manžety patří:
- Dlouhodobé přetěžování ramenního pletence v rámci zaměstnání
- Overhead sporty – skupina sportů pro které je typická poloha paže nad hlavou (házená, volejbal, basketbal, tenis apod.)
- Nestabilita ramenního kloubu – pocit „vykloubení“ nebo „vyskakování“ hlavice paže z kloubu. Případně přechozí subluxace a luxace ramenního kloubu.
- Předchozí úraz ramene
- Anatomická variace ramenního pletence
- Zkrácení pectoralis minor
- Věk a degenerativní procesy objevující se se stářím.
Jak se rotátorová manžeta diagnostikuje
Při podezření na poranění šlach rotátorové manžety se začíná klinickým vyšetřením. To zahrnuje odebrání anamnézy a získání základních informací, které doktor, nebo fyzioterapeut vyhodnotí. Jedná se zejména o místo a charakter bolest, bolestivé pohyby, omezení hybnost, a časová osa problému. Dále se hodnotí postavení ramen, lopatek, hrudní a krční páteře a v případě nutnosti i dalších částí těla.
Základními testy specificky na rupturu rotátorové manžety jsou odporové testy, při kterých zjišťujeme, kterých šlach se poranění bude týkat.
- Hawkins-Kennedy test
- Neerův příznak
- Painful arch
- Empty can test
- Full can test
Při správném vyhodnocení anamnézy a klinického vyšetření je vysoká úspěšnost správné diagnostiky, avšak není stoprocentní. Pro potvrzení ruptury se využívá magnetická rezonance, jejíž nevýhodou je cena vyšetření. Další využívanou zobrazovací metodou je diagnostický ultrazvuk, který má také vysokou přesnost. Dále je využívaný rentgenový snímek, který dokáže odhalit zvápenatění šlach, přítomnost artrózy a posun hlavice kosti, nevýhodou je nemožnost zobrazit měkké tkáně. To znamená že rentgen nedokáže odhalit konkrétní natření šlachy.
Jak se rotátorová manžeta léčí
U rotátorové manžety se rozhodujeme mezi dvěma hlavními přístupy, a to konzervativní a operativní. Konzervativní řešení se doporučuje u méně závažných ruptur a u starších pacientů s přidruženými komorbiditami.
Operační řešení přichází na řadu v případě větších natržení, případně při kompletních rupturách. Specifickou kategorií mohou být profesionální sportovci, kteří operační zákrok podstoupí pro rychlejší návrat ke sportu.
Konzervativní terapie
Konzervativní terapie se volí jak u částečných, tak kompletních ruptur rotátorové manžety. V prvotní fázi by se pacient měl vyhýbat pohybům, které bolest způsobují, avšak neměl by se vyhýbat pohybu jako takovému, protože to vede k prohlubování problému. Rehabilitace se nejprve zaměřuje na uvolnění svalového napětí v okolí ramenního pletence a jemnou mobilizaci lopatky a ramenního kloubu. Dále v brzké fázi zařazujeme izometrické cviky do všech směrů pohybu ramene. Důležité je tedy najít přiměřenou zátěž, aby cviky nebyly ani moc těžké ani moc lehké.
Po získání většiny rozsahu pohybu se zaměřujeme na správné postavení lopatky, posílení stavů stabilizující lopatku (dolní část m.trapezius, m.serratus anterior, mm.rhomboidei) a správnou koordinaci lopatky. V neposlední řadě posilujeme samotné svaly pletence, a to všechny kvality pohybu (rychlost, vytrvalost, maximální sílu atd.) dle potřeb jedince.