Poruchy a bolest při polykání – příčiny
Poruchy a bolest při polykání zapříčiněné spoušťovými body
Digastricus – příznaky spoušťového bodu
Největším problémem při postižení spoušťovým bodem je porucha polykání. Postižený obtížně polyká nebo má pocit knedlíku v krku. Současně se objevuje bolest hrdla směrem k týlu, do kterého i občasně zasahuje.
Pterygoideus lateralis – příznaky spoušťového bodu
Bývá spojován spíše s poruchami čelistního kloubu. Mezi vzácnější symptomy patří tinnitus, poruchy polykání nebo stav podobný zánětu dutin. Obvykle dochází ke zhoršení příznaků při žvýkání, zejména tvrdší stravy.
Pterygoideus medialis – příznaky spoušťového bodu
Dotyčný pociťuje problémy při otvírání úst, někdy až značné snížení rozsahu otevření. Další příznaky jsou rozličné, ale nejčastěji bolestivé polykání, zadní rýma a tečení z nosu. Méně časté je zalehnutí ucha s postupným přechodem v tinnitus.
Další možné příčiny poruch a bolestivého polykání
Laryngitida (zánět hrtanu)
K zánětu hrtanu obvykle dochází nakažením virem. V tomto stavu pociťujeme bolest v krku, při polykání, kašel, chrapot případně až ztrátu hlasu.
Faryngitida (zánět hltanu)
Zánět hltanu má obvykle virový původ. Projevuje se řezavou bolestí v krku, zhoršující se při polykání. Přítomné je zarudnutí hltanu, které je viditelné skrz ústa.
Epiglotitida (zánět hrtanové záklopky)
Postihuje především malé děti a vzácně se objevuje i u dospělých. Obecně je toto onemocnění vzácnější díky očkování. Příznaky jsou podobné chřipce, tedy bolest v krku, bolest při polykání, kašel, dušnost a stridor (chrčivý pískavý zvuk způsobený zúžením dýchacích cest).
Ezofagitida
Vzniká obvykle na základě refluxní choroby jícnu, kdy kyselé žaludeční šťávy leptají sliznici jícnu. V mírných formách se projevuje pouze pálením žáhy. U závažnějších případů nemocný pociťuje bolest při polykání a při průchodu potravy jícnem, což se projeví bolestí za hrudní kostí.
Angína
Velice častá příčina bolestivého polykání případně pocitu knedlíku v krku. V případě zvětšení mandlí může mít strava zhoršenou průchodnost. Obvykle je spojeno s horečkou, únavou a bolestí svalů.
Rakovina hltanu, hrtanu, nebo jícnu
Prorůstáním nádoru do struktur trávícího traktu se mohou objevit obtíže s polykáním. Ne nutně je porucha polykání však prvním příznakem rakoviny.
Protržení jícnu
Je život ohrožující stav, který vyvolá náhlou a prudkou bolest na hrudi. Bakterie z jícnu se šíří do okolí a většinou dochází k otravě krve, což vede někdy až k šokovému stavu.
Vznik obvykle spolknutím cizího tělesa, které se v jícnu zasekne, nebo ostrého předmětu. Protržení může vzniknout i u těžké refluxní choroby, rakoviny jícnu, nebo jako následek předchozí operace jícnu.