Bolest plosky nohy – příčiny
Noha a chodidlo jsou velice důležité oblasti lidského těla. Díky plosce nohy dokážeme vnímat členitost terénu, po kterém se pohybujeme. Noha svou stavbou slouží také k tlumení nárazu a tím k “šetření” výše postavených kloubů. Proto je nutné o oblast nohou a chodidel řádně pečovat. S bolestí plosky nohou se většinou setkáváme u lidí, kteří tráví velkou část dne ve stoji, nosí těsnou obuv nebo jsou u nich přítomné spoušťové body v některých svalech dolní končetiny.
Gastrocnemius – příznaky spoušťového bodu
Na vnitřní straně plosky nohy se obvykle projevuje bolest ze spoušťového bodu musculus gastrocnemius. Bolest se může zhoršovat při chůzi do kopce/schodů. Kromě chodidla se bolest objevuje na zadní straně lýtka. Nejčastějším příznakem tohoto spoušťového bodu však bývají křeče do lýtek.
Flexor digitorum longus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu se projevuje bolestí na plosce nohy na vnější straně (nezasahuje do palcové hrany). V některých případech se může objevovat bolest II.-IV. prstu. Bolest se stupňuje především při chůzi. V rámci svalových dysbalancí svalů nohy může musculus flexor digitorum longus přispívat ke vzniku vbočeného palce (hallux valgus).
Soleus – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťového bodu v musculus soleus prochází přes Achillovu šlachu, patu až lehce do oblasti plosky. Ztuhlost Achillovy šlachy je častým příznakem tohoto trigger pointu u rekreačních běžců.
Flexor hallucis brevis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu vyvolává bolest na plosce v oblasti hlavičky I. a II. zanártní kosti. Obtíže jsou pociťovaný především při chůzi, někdy bývá vnímán pocit tuposti nebo otoku nohou. Ortopedické vložky mohou být špatně tolerované.
Interossei pedis – příznaky spoušťového bodu
Bolest se objevuje v průběhu konkrétní zanártní kosti, u které se trigger point nachází (z nártní i chodidlové části). Obtíže jsou totožné jako u musculus flexor hallucis brevis.
Tibialis posterior – příznaky spoušťového bodu
Hlavním příznakem spoušťového bodu v musculus tibialis posterior je bolest Achillovy šlachy nebo chodidla, především při chůzi nebo běhu. V některých případech se objevuje i bolest dolní části lýtka a paty. Obtíže se zvýrazní při pohybu na nerovném povrchu.
Další možné příčiny bolesti plosky nohy
Mortonova neuralgie
Jde o užinový syndrom (útlak procházejícího nervu v anatomicky úzkém prostoru), při kterém dochází ke vzniku bolesti v oblasti 3. a 4. prstu, zanártních kostí a plosky v jejich úrovni. Objevuje se také ztuhlost prstů nebo pocit pálení nohy. Potíže se zhoršují při došlápnutí na nohu a chůzi v úzké obuvi.
Plantární fibromatoza
Onemocnění, při kterém dochází bez zjevné příčiny k postupnému ztlušťování podkožního vaziva vzniku jakési “boule”. Tato boule je nově vytvořené pojivové vazivo, které může přilnout ke kůži, fascii nebo šlaše svalu. Postupný růst tkáně pod hlavičkou palcové zanártní kosti začíná tlačit při stoji nebo chůzi a mnohé aktivity se stávají nepříjemnými. Příčina vzniku nemoci není dodnes zcela známá.
Plantární fascitida
Jde o zánět plantární fascie (silného vazivového pruhu), která se upíná do oblasti patní kosti na chodidle. Bolestivé obtíže se projevuje na patě zevnitř (tedy rozhraní mezi patou a chodidlem) a zhoršují se především při chůzi po nerovném povrchu. Obvykle dochází i k omezení dorzální flexe (přitažení špičky). Za vznik a rozvoj zánětu může nejčastěji nadměrné zatížení nohy, např. dlouhodobý stoj či chůze, náhlá změna intenzity běhání, ale i nevhodná obuv, plochonoží atd.