Ochablé, povislé břicho – příčiny
Ochablé a povislé břicho ze spoušťových bodů
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Správné napětí v přímém břišním svalu a obecně v břišní stěně hraje velkou roli nejen ve funkčnosti trupu, ale také v estetice těla. V případě, že se ve svalu vytvoří spoušťový sval, je narušeno ideální napětí a přispívá ke vzniku ochablého břicha. Spoušťový bod se projevuje především bolestí v různých částech těla – břicho, bedra, SI klouby, tříslech nebo oblasti genitálií. Může mít také značný vliv na vzniku gynekologických, urologických nebo žaludečních obtíží. V některých případech se projevuje křečemi v břiše a imituje stav připomínající koliku.
Obliquus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Stejně jako přímý břišní sval, i šikmé břišní svaly mají přímý vztah k rozvoji ochablého a povislého břicha. Celá skupina břišních svalů se podílí na vytváření břišního lisu, který je důležitý při vyměšování, kašli .. Současně napomáhají udržovat stabilitu trupu. Pokud je přítomný spoušťový bod v šikmých břišních svalech, může dojít ke zhoršení jejich funkce a břicho se “rozšiřuje” (má tendenci se vyboulit do stran). Kromě toho se také objevuje bolest pod spodními oblouky žeber, v horní části břicha, ale i ze strany břicha, v tříslech nebo genitáliích. V některých případech se podílí na vzniku urologických potíží (nemoci močového měchýře nebo močovodu).
Další možné příčiny ochablého a povislého břicha
Nedostatečné napětí břišních svalů
Zřejmě není žádným překvapením, že napětí břišních svalů a jejich síla hrají hlavní roli v tom, zda bude naše břicho hezky “vyrýsované” nebo ochablé. Břišní svaly jsou velice důležité při stabilizaci trupu a současně nám dovolují např. zvednout se z lehu na zádech do sedu. Pokud nebudeme naše tělo vystavovat situacím, kdy toto svaly musí pracovat, napětí i svalová síla bude klesat a břišní stěna bude ochablá. Naopak, pokud dopřejeme tělu pravidelnou dávku pohybu, aktivity, při kterých jsme nuceni zastabilizovat trup a posilují se u nich břišní svaly, nemusíme se obávat, že by nám břicho ochablo.
Těhotenství
Jednou z nejčastějších příčin vzniku ochablého a povislého břicha je právě těhotenství. Během období vývoje plodu dochází k postupnému zvětšování břicha, napínání kůže a částečnému uvolnění břišní stěny. Obvykle dochází také k rozestoupení přímých břišních svalů a vzniku tzv. diastázy břišních svalů. K té dochází vlivem zvyšování nitrobřišního tlaku a rozvolněním vaziva (linea alba), které přímé břišní svaly spojuje. Po porodu je možné sledovat povislou kůži na břiše a ochablé břišní svaly. Správnou péčí (jemná masáž kůže, stimulace břišních svalů a postupné posilování ..) můžeme podpořit regeneraci a pomoci tak tělu vrátit se do původního stavu.
Hormonální změny
Ruku v ruce s těhotenstvím jdou i hormonální změny. Produkce estrogenu a progesteronu má jednoznačně vliv na kvalitu pokožky, její pevnost a pružnost. Proto např. v období menopauzy, kdy dochází ke změně v produkci hormonů, se začíná kůže vysoušet a ztrácet svou pevnost.
Věk
S přibývajícím věkem dochází k postupnému stárnutí organismu, regenerace těla probíhá podstatně pomaleji a méně kvalitně. Kůže ztrácí svou pevnost a pružnost vlivem snížením zastoupení kolagenových i elastinových vláken a klesajícím množstvím kyseliny hyaluronové, která kůži hydratuje.
Váhové výkyvy
Ovlivnit napětí kůže může do značné míry také rychlé ubírání a přibírání na váze. Mnoho lidí trpí tzv. jojo efektem, kdy se jim podaří rychle zhubnout, následně se však váha brzy vrátí do původního stavu. To představuje veliké zatížení pro pevnost kůže. Proto se s povislým břichem setkáváme často u lidí, kteří si nejsou schopni držet konstantní váhu.
Špatný životní styl
Nepřímý vliv na vznik ochablého a povislého břicha má také špatný životní styl. Nevhodná strava, konzumace alkoholu, kouření, vysoká míra stresu, nedostatečný spánek, sedavý způsob života … To vše se může odrážet na naší kondici a tím i na stavu břišní oblasti.