Galeazziho zlomenina: příčiny, příznaky a léčba
Co to je Galeazziho zlomenina
Galeazziho zlomenina je zlomenina v distální třetině radia s luxací hlavičky ulny a rupturou vazů distálního radioulnárního kloubu. Objevuje se zhruba v 3-7% případů zlomenin předloktí.
Rozlišujeme typ dorzální a volární, přičemž se jedná o směr dislokace ulny. Při dorzálním typu sje mechanismem úrazu pád na ruku v pronaci. Pro volární typ jde o pád na ruku v supinaci.
Frakturu je pojmenována po italském chirurgovi Ricardu Galeazzim, ačkoliv byla popsána zhruba 100 let před ním v Anglii Astleyem Cooperem. Někdy je zranění nazýváno jako reverzní Monteggiova zlomenina.
Jak vzniká Galeazziho zlomenina
Typickou příčinou je pád na nataženou ruku, a to v supinované poloze (volární typ), nebo promované poloze (dorzální typ). Je zde tedy určitá podoba se Smithovou a Collesovou zlomeninou, při kterých ovšem nedochází k dislokaci hlavičky ulny ani ani přetržení radioulnárních vazů.
Nejčastěji se děje u mladých dospělých při kontaktních sportech. A další často postiženou skupinou jsou senioři trpící osteoporózou.
Jaké jsou příznaky Galeazziho zlomeniny
Postižený vnímá bolest zejména v oblasti zranění na předloktí a zápěstí. Ke zhoršení dojde při pohybech zápěstí a někdy i prstů.
Výjimkou nejsou ani modřiny a otok. V závažnějších případech je zřetelná i deformita předloktí, či dokonce otevřená zlomenina.
Jak se Galeazziho zlomenina léčí
Ve většině případů je nutná osteosyntéza radia. Pokud je distální radioulnární kloub stabilní postačí imobilizace. V případě nestability se provádí perkutánní transfixace po dobu 4 týdnů, zde je ovšem nutné dávat pozor na možný útlak extensor carpi ulnaris.
Po operaci je nutná sádrová fixace po dobu 6 týdnů, pro zhojení poraněných vazů. Při rekonvalescenci se postupuje podobně jako při ostatních zlomeninách předloktí.