Entezopatie adduktorů kyčelního kloubu – příčiny, příznaky a léčba
Co to je entezopatie adduktorů kyčelního kloubu
Entezopatie je stav, který se vytváří v oblasti úponu v reakci na přetížení. Na mikroskopické úrovni se objevuje změna struktury šlachy a pouze zřídka kdy se objevuje zánět. Adduktorová skupina se skládá z 5 svalů a všechny mohou být při tomto stavu postiženy. Jedná se o dlouhé adduktory (gracilis a adductor magnus) a krátké (pectineus, adduktor brevis a longus).
Jaké jsou příčiny entezopatie kyčelního kloubu
Entezopatie adduktorů vzniká často při sportech, kde je typická častá a rychlá změna pohybu (fotbal, hokej, tenis, florbal apod.). Při těchto pohybech je na adduktory zvýšená mechanická zátěž. Obvyklý příběh doprovází zvýšení tréninkové a zápasové zátěže, je proto vhodné zvyšovat zátěž postupně a až po adaptaci zátěž opět zvýšit.
Jak se projevuje entezopatie adduktorů kyčelního kloubu
Entezopatie adduktorů se projevuje zejména tahavou bolestí v oblasti třísla, vnitřní strany stehna a v menší míře na vnitřní straně kolene. Bolest se projevuje nejprve v nižší míře a při ignorování problému se v průběhu dnů zhoršuje. Typická je pozátěžová bolest třísla, případně již při zvýšené zátěži. Opakem jsou traumata, kde se objeví náhlá ostrá bolest třísla.
Při palpaci objevujeme zvýšenou citlivost svalů postižené končetiny. Ve vážnějších případech má dotyčný omezenou hybnost kyčle, pro ztuhlost třísla, zejména v pozicích, ve kterých se adduktory protahují.
Jak se léčí entezopatie adduktorů kyčelního kloubu
Při léčbě entezopatie je upřednostňovaný aktivní přístup k terapii ve smyslu cvičení oproti pasivním terapiím (ačkoliv mohou být využívány jako podpora aktivní terapie).
Svaly chceme zatížit progresivně a dle úrovně postižení volíme typy cviků. Nejjednodušší cviky budou izometrické, které se využívají zejména v ranných fázích rehabilitace. Postupně se dostaneme k dynamickým cvikům, zezačátku spíše pomalejší provedení a zaměření na zvýšení zátěže a poté i na zvýšení rychlosti pohybu. V poslední fázi se věnujeme plyometrii a specifickým cvikům potřebným pro daného jedince, které volíme v závislosti na typ zátěže v rámci pracovního nebo sportovního zatížení.
Důležitá je také práce na koordinaci mezi adduktorovou skupinou a svalů HSS.