Dupuytrenova kontraktura – příčiny, příznaky a léčba
Co to je Dupyutrenova kontraktura
Dupuytrenova kontraktura je onemocnění ruky, při kterém se tvoří vazivové pruhy v dlani a prstech. Tyto pruhy poté způsobují kontraktury kloubů a postupně vedou k postižení ruky. Mezi další názvy onemocnění patří – fibromatóza palmární fascie, Dupuytrenova nemoc, benigní neplastická fibromatóza nebo „nemoc Vikingů“.
Jaké jsou příčiny Dupuytrenovy kontraktury
Přesná etiologie nemoci není dodnes známá. Obvykle se nemoc objevuje u mužů středního věku, postiženy ovšem mohou být i ženy. Postihuje převážně bílou rasu a kvůli zvýšenému výskytu v severoevrpoském regionu se jí také říká „nemoc Vikingů“.
Ačkoliv není prokázána jednoznačná korelace, tak se za rizikové faktory považuje:
- Diabetes mellitus
- Epilepsie
- Kouření a alkoholismus
Jaké jsou příznaky Dupuytrenovy kontraktury
Hlavním příznakem jsou uzly nebo vazivové pruhy v dlani a na prstech (konkrétně v palmární fascii a fascii prstů), tyto pruhy se ovšem nevyskytují nikdy ve šlachách. Typicky je postižena malíková strana dlaně s 4. a 5. prstem, více je omezující omezený rozsah pohybu, ale může se zde objevit i bolest. Postižený má problém natáhnout a roztáhnout prsty, v pozdějších fázích onemocnění to je nemožné. Fibromatózní tkáň se může objevovat i na dorzu kloubů prstu (tzv. knuckle pads, Garrodovy uzly), penisu (morbus Peyronie) a na ploskách nohy (morbus Ledderhose).
Klasifikace Dupuytrenovy kontraktury
Podle lokalizace
- dlaňový typ – bez postižení prstů,
- prstový typ – s postižením prstů,
- dlaňoprstový typ – kombinované postižení.
Podle progrese
- stupeň – uzly v dlani, deformity kůže,
- stupeň – začátek kontraktury metakarpofalangeálních kloubů,
- stupeň – kontraktura prstů v proximálních interfalangeálních kloubech,
- stupeň – přidává se kompenzační hyperextenze distálního kloubu.
Jak se Dupuytrenova kontraktura léčí
Konzervativní terapie
Jelikož neznáme příčinu onemocnění, tak se hůře stanovuje léčba. Malou úspěšnost proti progresu onemocnění má dlahování, a to pouze v začátcích onemocnění. Sporná efektivita je u injekcí kortikoidů.
Operační léčba
Velké množství pacientů je tedy odkázáno na chirurgickou léčbu. Operaci je vhodné provést před vznikem závažnější kontraktury, která má pak vyšší pravděpodobnost pooperačních komplikací.
K oddálení postupu onemocnění se používá pasivní protahování flexorů prstů a zápěstí, případně masírování zbytnělého vaziva.
Operační možnosti jsou
- Fasciotomie – pouze protětí vazivových pruhů bez odstranění.
- Limitovaná nebo radikální aponeurektomie – částečně, nebo kompletní odstranění pruhů a uzlů.
- Dermofasektomie – odstranění pruhů a uzlů včetně kůže.
Recidiva onemocnění je poměrně vysoká a závislá na pooperační rehabilitaci.
Rehabilitace po operaci Dupuytrenovy kontraktury
S rehabilitací se začíná ihned po operaci. Nejprve se používá pasivní protahování, včetně dlahování. Z aktivního cvičení s ranných fázích provádí izometrické kontrakce. Postupně se používá aktivní cvičení v otevřeném řetězci (třeba i s dopomocí míčků a gumových kroužků) a následně se ruka zatěžuje i v opoře. Nedílnou součástí rehabilitace je také trénink úchopů.
Specifickou péči potřebuje pooperační jizva, aby se předcházelo srůstům. Zde se používá tlaková masáž a promazávání jizvy.