Deformita labutí šíje – příčiny, příznaky a léčba
Co to je deformita labutí šíje
Deformita labutí šíje, nebo také syndrom labutí šíje je deformita prstu, která často vzniká jako následek revmatoidní artritidy. Mezi další deformity prstů patří například Boutonnierova deformita nebo kladívkový prst.
Jaké jsou příčiny deformity labutí šíje
Jak již bylo zmíněno deformita labutí šíje vzniká ve většině případů jako následek revmatoidní artritidy. Dále se může objevit po:
- úrazu prstu
- mozkové mrtvici
- úrazu mozku
- psoriatrické artritidě
- sklerodermie
- Ehlers-Danlosův syndrom
Deformita se vytváří postupně i po mrtvici a úrazech mozku, neboť vzniká na končetině s poruchou svalového napětí ve formě spasticity. Výjimku tvoří úrazové stavy, kde se syndrom může objevit hned.
Vzácností je Ehles-Danlosův syndrom, což je vzácné genetické onemocnění způsobující zvýšenou laxicitu vazů.
Jaké jsou příznaky deformity labutí šíje
Hlavním příznakem je vzhled prstů, kdy nacházíme hyperextenzi v proximálním interphalangeálním kloubu (PIP klob) a flexi v distální interphalangeálním kloubu (DIP kloub). Typicky syndromu předchází zánětlivé onemocnění jako je revmatoidní artritida, úraz extenzorového aparátu prstu, případně poranění mozku.
Jak se deformita labutí šíje léčí
Konzervativní léčba
Při konzervativní léčbě se zaměřujeme na získání mobility a flexibility do omezených směrů. Snažíme se tedy získat flexi v PIP kloubu a extenzi v DIP. Toho můžeme docílit protahováním, dlahováním (oval-8 dlaha), a a posilováním flexorů a extenzorů prstů.
Operační léčba
Při selhání konzervativní léčby, nebo v závažnějších případech deformity se přistupuje k operačnímu řešení. Obvykle se provádí tenodéza musculus flexor digitorum superficialis.