Musculus coracobrachialis
Referenční zóna:
Spoušťový bod musculus coracobrachialis se projevuje boleství v oblasti předního deltového svalu. Dále pokračuje přerušovaně po zadní straně paže, předloktí až na hřbet ruky. Referenční zóna vynechává oblast loktu a zápěstí.
Anatomie:
Coracobrachialis začíná na processus coracoideus (útvar na lopatce) a úpon směřuje asi do poloviny přední části pažní kosti.
Inervaci zajišťuje nervus musculocutaneus.
Funkce:
Funkcí je flexe a addukce ramenního kloubu.
Symptomy spoušťového bodu:
Hlavní obtíží je bolest na přední straně ramene a na zadní straně paže, předloktí a hřbetu ruky. Postižený má problém dá si ruku za záda. Nepříjemné je také addukce ve vzpažení např. když si saháme na protilehlé ucho.
Rizikové faktory:
Primárně se zde trigger pointy téměř nevyskytují. Rizikovým faktorej je tedy pouze trigger point v jednom s přidružených svalů.
Přidružené spoušťové body:
Přední a zadní deltový sval, biceps brachii, supraspinatus, triceps brachii, pectoralis major, latissimus dorsi a teres major.
Terapie:
Režimové opatření
Při spoušťovém bodu v musculus coracobrachialis by se postižený měl vyhýbat zvedání těžkých věcí nad hlavu s nataženými pažemi před tělem. Tomu se dotyčný vyhne pokrčením loktů a tím nebude na sval působit tak dlouhá páka.
Uvolňovací cvičení
Pro uvolnění se používá míček, který přiložíme na přední stranu ramene. Poté provedeme tlak proti zdi, nebo proti zemi a hledáme citlivé místo. V bolestivém místě setrváme a čekáme na relaese effect.
Izometrická kontrakce
Pro počáteční fázi rehabilitace je vhodná izometrie, která se provádí čelem ke zdi, paže natažena a opřena dlaní o zeď. Během cviku by nemělo docházet k pokrčení lokte. Následně provádíme 10 sekund tlak proti zdi. Cvik provádíme v 6-10 opakováních ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Mezi cviky, které posilují musculus coracobrachialis patří předpažováním vzpažit s činkou, nebo s odporovou gumou. Důležité je zvolit správnou zátěž, kterou v průběhu času progresivně zvětšujeme. Častou chybou je, že pohyb neprovádíme z ramene, ale kompenzujeme ho záklonem beder, nebo pokrčením lokte. V takovém případě ubereme tolik zátěže, abychom byli schopni cvik provést technicky správně.