Collesova zlomenina – příčiny, příznaky a léčba
Co to je Collesova zlomenina
Collesova zlomenina je jedna z nejčastějších zlomenin na horní končetině. Jde o typ zlomeniny vřetenní kosti (radius). Radius se v tomto případě láme 2-3 cm od zápěstí a distální fragment zlomeniny se dislokuje dorzálně a radiálně. Zhruba v polovině případů se láme i processus styloideus ulnae.
Častěji postiženi jsou lidé důchodového věku, kteří častěji trpí na osteoporózu a zároveň nemají osvojenou techniku pádu. Technice pádu se v poslední době věnuje parkour pro seniory a učí padat, tak aby byl pád co nejvíce kontrolovaný a zanechal co nejmenší možné následky.
Jaké jsou příčiny Collesovy zlomeniny
Typickou příčinou je pád na dorzálně flektovanou a pronovanou ruku (dlaní směrem k zemi) na tvrdý povrch, opakem je Smithova zlomenina. Častěji se děje v zimních měsících, kdy je více pádů kvůli ledové pokrývce. Jak již bylo řečeno nejčastěji jsou postižení senioři s osteoporózou. Collesova zlomenina se může objevit i u mladých sportovců při nekoordinovaných pádech nebo pádech ve velké rychlosti.
Jaké jsou příznaky Collesovy zlomeniny
Prvotním projevem Collesovy zlomeniny je bolest předloktí a zápěstí. Bolest se zhoršuje při pohybu zápěstí a při dotyku v oblasti fraktury. Zlomeninu mohou doprovázet otok a modřina. Při otevřené zlomenině se objevuje porušení kožního krytu.
Jak se Collesova zlomenina diagnostikuje
Při diagnostice Collesovy zlomeniny nám napoví mechanismus úrazu a pro potvrzení se využívá RTG snímek. Na snímku hodnotíme míru dislokace fragmentu a eventuální podtypy zlomeniny.
Jak se Collesova zlomenina léčí
Konzervativní léčba
Léčba Collesovy zlomeniny spočívá v repozici úlomku a následné sádrové fixaci obvykle po dobu 6 týdnů. Následná rehabilitace se zaměřuje na získání rozsahu hybnosti v předloktí, zápěstí a prstech a získání svalové síly zejména ve flexorech a extenzorech ruky.
Operační léčba
K operaci se přistupuje v následujících případech:
- nedostatečná repozice úlomku
- nitrokloubní zlomenina
- otevřená zlomenina