Cluster Headache – příčiny, příznaky a léčba (2024)
Co to je cluster headache
Cluster headache je vzácnější typ bolesti hlavy, za to se jedná o jednu z nejhorších bolestí, co můžeme zažít. Jedná se o primární bolest hlavy patřící do skupiny trigeminálních autonomních cephalalgií (TAC). Vyznačuje se jednostrannou extrémní bolestí hlavy, znemožňující provádět jakoukoliv aktivitu.
Cluster headache česky a ostatní názvy
V české literatuře se můžeme setkat se syndromem nakupených bolestí hlavy, který má v klasifikaci diagnóz kód G44.0. Případně se setkáváme s jednoduše počeštěným výrazem klastrová bolest hlavy.
Původní název je Hortonův syndrom či Hortonova cephalalgie podle amerického neurologa Bayarda Taylora Hortona, který jako první hlouběji zkoumal patogenezi onemocnění.
Jaké jsou příčiny cluster headache
Hlavní příčina cluster headache je stále předmětem diskuze. Jako obvykle však bude příčina multifaktoriální. Jedním z faktorů se zdá být vasodilatace arteria opthalmica a arterio carotis interna. Při vasodilataci těchto tepen vzniká bolest ipsilaterálně (na stejné straně jako je vasodilatace).
K určitým změnám dochází také v hypotalamu, který je zodpovědný za regulaci cirkadiánních rytmů, pravděpodobně proto se ataka objevuje většinou ve stejnou denní dobu, případně ročním období.
Jaké jsou příznaky cluster headache
Dominantním příznakem cluster headache je nesnesitelná bolest typicky lokalizovaná za oko, vzácněji do oblasti spánku. Bolest může být šlahavého až palčivého charakteru.
Je obvyklé, že je bolest hlavy natolik krutá a intenzivní, že dotyčný nemůže provádět jakoukoliv činnost a zároveň nevydrží ani v klidu ležet.
Onemocnění má také řadu doprovodných symptomů. Na postižené straně se objevuje Hornerův syndrom, červenání/slzení oka, ucpaný nos, či opocení půlky, nebo celého obličeje.
Ataka trvá obvykle v rozmezí 15-180 minut. Frekvence záchvatů do 24 hodin je 1-8x denně. U jednoho pacienta má tendenci objevovat se ve stejnou denní dobu, ale spíše v noci. Charakteristické je, že se objevuje v REM fázi spánku, to znamená, že pacienta bolest hlavy v noci vzbudí zhruba 60-90 po usnutí.
Záchvaty může vyprovokovat:
- alkohol
- histamin
- nitroglycerin (důležité brát v potaz u kardiálních onemocnění)
- pobyt ve vyšší nadmořské výšce
- změna spánkového režimu
- intenzivní osvětlení
Jak se cluster headache diagnostikuje
Diagnóza cluster headache je stanovena na základě průběhu nemoci a lokalizaci bolestí, frekvenci atak a přítomnosti doprovodných autonomních symptomů (slzení oka, ucpaný nos apod.). Bohužel je běžné, že se neprovede správně diagnostika a oddaluje se tím léčba.
Diagnostická kritéria cluster headache
Pro splnění kritérií je nutné zažít alespoň 5 záchvatů bolesti hlavy podle následujících 3 bodů.
- Intenzivní bolest lokalizovaná za okem, případně jeho okolí, nebo v oblasti spánku
- Alespoň jeden z následujících příznaků na straně bolesti hlavy
- slzení, červenání oka
- ucpaný nos, tečení z nosu
- opocení čela nebo obličeje
- mióza
- ptóza
- Četnost atak 1-8x denně
Jak se cluster headache léčí
Medikace
Mezi hlavní léčebné prostředky patří inhalace kyslíku, sumatriptan a v těžkých případech kortikoidy.
Inhalace 100% kyslíku způsobuje vasokonstrikci v průběhu cluster headache a zároveň zvyšuje produkci serotoninu v CNS. Aplikuje se kyslíkovou maskou s průtokem 8-10 litrů/minuta po dobu 10-15 minut.
Fyzioterapie
V tomto je důležitá edukace o nejčastějších spouštěčích. Jedná se zejména o ovlivnitelné věci jako je pití alkoholu, změna spánkového režimu (zejména při cestování a práci na noční směny). Důležité je také zmínit, že fyzická aktivita zmírňuje bolesti při záchvatu.
Spoušťové body a cluster headache
Ačkoliv spoušťové body nebývají příčinou tohoto onemocnění, tak se v určitém procentu případů u cluster headache objevují. Větší výskyt spoušťových bodů je typický spíše pro tenzní bolest hlavy.
Spoušťové body mohou zvyšovat intenzitu bolesti a u cluster headache se vyskytují v následujících svalech:
- Sternocleidomastoideus (SCM)
- Trapezius
- Masseter
- Pterygoideus lateralis
- Temporalis
- Rhomboideii
- Digastricus
- Suboccipitales
- Mimické svaly
Speciální roli hraje musculus sternocleidomasoideus (SCM). V případě, že se objeví bolest hlavy za okem, tak podezříváme i stejnostranný SCM. Pokud se tedy objeví ostrá, bodavá bolest za pravým okem a pravostranná bolest bolest hlavy, je vhodné zkontrolovat i pravostranný SCM. Naopak samozřejmě postupuje v případě bolesti hlavy za levým okem a ošetříme levostranný SCM.