Bursitida ramene – příznaky, příčiny, diagnostika a léčba
Bursitida ramene vzniká na základě zánětu bursy, neboli tíhového váčku. Hlavních burs máme v rameni 5 a při zvýšené zátěži tvoří potenciální místa pro vznik bursitidy. Jedná se o subakromiální, subscapulární, subcoracoideální, coracoclaviculární a supra-akromiální bursa.
Jaké jsou příznaky bursitidy ramene?
Obvykle se bursitida objevuje u mladých aktivních lidí. Často ji doprovází tendinitidy jednotlivých šlach svalů rotátorové manžety. Setkáváme se s bolestí na zevní a přední straně ramene, přičemž příznaky se zhoršují v noci (zejména pokud ležíme na boku). Pacienta bolí zvedat ruce nad hlavu a tím jsou omezeny ADL aktivity (Activities of daily living – každodenní činnosti) jako česání, čištění zubů apod..
Jaké jsou příčiny bursitidy ramene?
Příčiny bursitidy můžeme rozdělit do 3 skupin:
Chronická bursitida
K rozvoji bursitidy v tomto případě dochází opakovanou neadekvátní zátěží. Častěji postiženými jsou lidé trpící dnou, diabetem, revmatoidní artritidou apod..
Infekční bursitida
Infekční bursitida je případ, kdy je bursa napadena bakterií a vznikne zánět.
Traumatická bursitida
Také následkem úrazu může být bursa iritována a následně se zanítí.
Jak se bursitida ramene diagnostikuje?
Diagnostika bursitidy ramene obvykle začíná lékařským vyšetřením a anamnézou. Lékař se ptá na příznaky a předchozí zranění, která by mohla být spojena s bolestí v rameni. Důležitou součástí diagnostiky je také klinické vyšetření. Hledáme známky zánětu, jako je otok, zarudnutí, zvýšená teplota. Obvykle se objevuje i snížení kloubního rozsahu směrem do vnitřní rotace, abdukce ramenního kloubu, kvůli bolesti. V bolestivém oblouku se největší bolest objevuje mezi 70°-120°.
Pro potvrzení diagnózy může být také provedena další vyšetření, jako je rentgen, který dokáže objevit kalcifikace bursy, což se objeví až když je problém chronický. Dalším přístrojem, který dokáže potvrdit bursitidu je magnetická rezonance.
Jak se bursitida ramene léčí?
Léčba bursitidy ramene závisí na příčině zánětu. Při těžších případech, kdy je bursa naplněna tekutinou můžeme přistoupit i k aspiraci tekutiny jehlou a injekční stříkačkou. Pokud bursitida nereaguje na konzervativní léčbu a symtomy jsou závažné, tak se přistupuje k operačnímu řešení.
Léčba chronické bursitidy
Pro úspěšnou léčbu je důležité identifikovat činnosti, které způsobují dráždění tíhového váčku. Tyto činnosti budeme chtít modifikovat a omezit. V akutní fázi pouze udržujeme kondici v pohybech, které nejsou bolestivé. V případě nutnosti můžeme snížit bolest a otok ledováním, nesteroidními antiflogistiky, avšak prodlužuje to celkovou dobu rekonvalescence (používá se tedy například před důležitým zápasem/závodem). Ve výjimečných případech se přistupuje ke kortikosteroidové injekci.
Léčba infekční bursitidy
V tomto případě jsou nutná antibiotika ke zneškodnění bakterií, ty jsou v tomto případě příčinou zánětu.
Léčba traumatické bursitidy
Léčba traumatické bursitidy se podobá chronické bursitidě. Udržujeme kondici v nebolestivých pohybech. Ledování jen výjimečně pro snížení bolestivosti a otoku, protože prodlužuje dobu léčby.