Bránice (diaphragma) a musculi intercostales
Referenční zóna:
Intercostales
Spoušťový bod v musculi intercostales se projevuje lokální bolestí s tendencí postupovat dále v daném mezižebří. Obvykle bolest směřuje směrem dopředu k hrudní kosti.
Bránice
Trigger point se projevuje zejména píchavou bolestí na boku dolní části hrudníku. V některých případech bolestivě zasahuje i rameno shora.
Anatomie:
Intercostales:
Rozlišujeme vnitřní a vnější mezižeberní svaly (intercostales externi a interni). Vůči sobě jsou uloženy kolmo, stejně jako musculi obliqui abdominis. Společně vyplňují 11 mezižeberních prostorů a u některých jedinců se objevuje i musculus subcostalis, který je uložen pod 12. žebrem.
Inervaci zajišťují nervi intercostales.
Bránice (diaphragma): Je uložena mezi dutinou hrudní a dutinou břišní. Rozlišujeme 3 části bránice.
Pars sternalis – odstupující od hrudní kosti
Pars costalis – odstupující od žeber a žeberních chrupavek
Parls lumbalis – směřující od bederních obratlů.
Inervační zásobení zajišťuje nervus phrenicus.
Funkce:
Intercostales:
Musculi intercostales interni mají funkci výdechovou a musculi intercostales externi naopak nádechovou. Další důležitou funkcí je funkce posturální a rotace hrudníku.
Bránice:
Je hlavní nádechovým svalem, který se při své kontrakci vyklene směrem do břišní dutiny. Tím se nadechneme, protožýe se zvětší objem hrudní dutiny. Udává se, že klidové dýchání je ze 70-80% prováděno bránicí, což dělá z paradoxního dýchání závažný problém.
Za pomoci břišních svalů a svalů pánevního dna vytváří nitrobřišní tlak. Nitrobřišní tlak poskytuje oporu bederním obratlům a jeho správně využití je prevencí bolestí bederní páteře.
Symptomy spoušťového bodu:
Intercostales
Spoušťový bod se projevuje zejména lokální bolestí, která znemožňuje ležet v poloze, kdy je vyvíjen tlak na dané místo. Iritace probíhá také při hlubokém dýchání (například při větší fyzické aktivitě), kýchání a kašlání.
V některých případech bývá spojován se srdeční arytmií.
Bránice
Symptomy spoušťového bodu v bránici mohou být bolest hrudníku, dušnost a neschopnost naplno nadechnout. V některých případech až úzkostné stavy ze strachu z udušení.
Typickým je „píchání v boku“ při větší fyzické námaze, nebo při kašlání, což se projeví v maximálním výdechu.
Při častých škytavkách bychom měli vyšetřit trigger point v bránici. Po jeho odstranění může dojít ke zmírnění intenzity.
Rizikové faktory:
Intercostales
- Trauma hrudníku
- Operace hrudníku
- Prsní implantáty
- Intenzivní nebo chronický kašel
- Pneumothorax, fluidothorax, hemothorax apod.
- Špatný dechový stereotyp (paradoxní dýchání)
Bránice
- Intenzivní cvičení
- Nepřetržitý kašel
- Operační výkony na žaludku
Přidružené spoušťové body:
Intercostales: Serratus anterior, subscapularis a pectoralis major.
Bránice: Rectus abdominis a transversus abdominis.
Terapie:
Režimová opatření
Pokud je přítomné paradoxní dýchání, je nutné přeučit se dechový stereotyp.
Při chronickém kašli je dobré místo odkašlávání použít huffing, nebo-li techniku silového výdechu, která nahrazuje odkašlání.
Uvolňovací cvičení
Bránice
Zaujmeme polohu vleže na zádech s pokrčenými koleny. Prsty zahákneme za spodní žebra a snažíme se najít citlivá místa, případně svalové zatuhliny a čekáme na relaese effect.
Mezižeberní svaly
Jsme v mírně rozkročeném stoje a pro protažení levé strany, zvedneme levou paži a ukloníme se doleva. Tah cítíme na boku hrudníku a vydržíme 30-40 sekund. Opačné provedení je pro stranu pravou.
Posilovací cvičení
Výdechové svaly můžeme posílit řadou dechových pomůcek, případně nafukováním balónku, nebo foukáním do vody.
Na nádechové svaly máme také pomůcky, případně k většímu zatížení nádechových svalů dochází při pobytu ve vodě, která dává hrudníku větší odpor při nádechu.