Musculus brachialis
Referenční zóna:
Hlavní referenční zónou musculus brachialis je baze palce. Často je bolest přítomna také v loketní jamce.
Anatomie:
Sval začíná na přední ploše pažní kosti a směřuje na processus coronoideus na loketní kosti.
Inervaci zprostředkovává nervus musculocutaneus.
Funkce:
Funkcí je flexe v loketním kloubu.
Symptomy spoušťového bodu:
Největším problémem je bolest v oblasti baze palce, a to jak v klidu, tak při použití palce. Sval se spoušťovým bodem zde může způsobit i útlak nervus radialis, kdy postižený vnímá bolest nebo mravenčení na zadní straně palce.
Dalším poznávacím znakem je bolest v loketní jamce.
Rizikové faktory:
- Přenášení těžkých věcí v oblasti pasu
- Žehlení
- Hra na housle nebo kytaru
Přidružené spoušťové body:
Biceps brachii, brachioradialis, supinator a adductor pollicis.
Terapie:
Režimová opatření
Po dobu, než se zbavíme bolesti je nutné přenášet věci jen adekvátní váhy. Pokud máme při přenášení věcí předloktí v supinaci (dlaně vytočené vzhůru), zapojíme tím více biceps brachii a brachialis tím částečně zbavíme zátěže.
V případě, že se bolest objevuje při hraní na housle a podobné nástroje, je nutné, aby se dotyčný naučil volně vyvěsit ruku podél těla, kdykoliv jeto možné.
Uvolňovací cvičení
K následujícímu cviku budeme potřebovat míček, nebo tenisák. Míček položíme zevní stranu paže, těsně vedle bicepsu a opřeme se o zeď. Následně hledáme pozici lokte (flexe a extenze) a předloktí (pronace a supinace), kde je sval nejcitlivější a čekáme na uvolnění.
Posilovací cvičení
Bicepsový zdvih s činkou je vhodný cvik na posílení musculus brachialis. Důležité je zvolit správnou intenzitu cviku (zátěž, počet opakování, rychlost provedení apod.). Pro naše účely je vhodná taková zátěž, kdy jsme schopni udržet správnou techniku (neprovádíme souhyby) po všechny opakování a bez bolesti. Pro zbavení se bolesti se pohybujeme mezi 10-20 opakováními ve 2-3 sériích. Dodržujeme progressive overload (česky méně používáné progresivní přetížení), což znamená že postupně budou cvičební jednotky těžší (více opakování, těžší činka apod.).