Boutonnierova deformita – příčiny, příznaky a léčba
Co to je Boutonnierova deformita
Boutonnierova deformita představuje ortopedický stav, který ovlivňuje klouby prstů. Název je odvozen od francouzského boutonnière (knoflíková dírka), jelikož kloub se provlíká šlachou jako knoflík dírkou.
Jaké jsou příčiny Boutonnierovy deformity
Boutonnierova deformita vzniká nejčastěji na základě poranění šlachového aparátu prstů. V určitém procentu případů může vzniknout i u revmatoidní artritidy.
Nejčastěji se jedná o dislokaci prostředního článku prstu nebo násilnou flexi prstu, která poškodí extenzorovou šlachu. K poškození šlachy může dojít i při řezném zranění.
Jaké jsou příznaky Boutonnierovy deformity
Příznaky Boutonnierovy deformity mohou být rozpoznatelné a zahrnují:
Hlavním příznakem Boutonnierovi deformity je charakteristické ohnutím prstu v proximimálního interphalangeálního kloubu (PIP kloub) do flexe a distálního interphalangeálního kloubu (DIP kloub) do extenze.
PIP kloub je obtížně či nemožné natáhnout a DIP kloub naopak ohnout, což ovlivňuje jemnou motoriku a sílu úchopu. Samozřejmá je bolest těchto kloubů prstů, zejména v krajních polohách pohybu.
Jak se Boutonnierova deformita léčí
V léčbě Boutonnierovi deformity závisí na závažnosti a chronicitě problému. Při selhání konzervativní léčby se přistupuje k operačnímu zákroku.
Po dobu 6 týdnů je nutné udržovat PIP kloub v extenzi dlahou. Používá se speciální dlaha na Boutonnierovu deformitu. Nejvyužívanější dlahou pro tyto účely je oval-8 dlaha. Po 6 týdnech se začíná pracovat na mobilitě kloubů a svalové síle svalů prstů, avšak dlaha je stále využívána mimo období cvičení po další 2-4 týdny. Jakmile jsme schopni udržet plnou extenzi v průběhu celého dne, tak se používá pouze noční dlahování po následující dny až týdny.