Bolest přední strany kolene – příčiny
S bolestí zepředu kolene se setkáváme velice často. Nepříjemný pocit tlaku, tahu nebo bodání se může objevit po lyžování, při skákání, dřepu, výpadech a mnoha dalších aktivitách. Příčinou obtíží mohou být spoušťové body v určitých svalech, ale také degenerativní změny (gonartróza), poranění předního zkříženého vazu nebo zánět tíhového váčku (bursitida).
Rectus femoris – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus rectus femoris způsobuje hlubokou bolest ve středu kolene. Pacienti se mohou budit v noci s bolestí pod čéškou nebo si stěžují na problémy s chůzí ze schodů.
Vastus medialis – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťového bodu v musculus vastus medialis se obvykle šíří po vnitřní straně kolene a dopředu. Stejně jako u musculus rectus femoris je bolest pociťována v hloubce a může narušovat spánek. Současně může docházet k podlamování kolene, především při chůzi po nerovném povrchu.
Adductor longus, brevis – příznaky spoušťového bodu
Hluboká bolest na přední straně kolene a nad ním bývá příznakem trigger pointu v musculus adductor longus nebo musculus adductor brevis.
Další příčiny bolesti přední strany kolene
Mezi další možné příčiny bolesti ve středu, které však již nejsou způsobeny spoušťovými body, můžeme zařadit:
Artróza kolene (gonartróza)
Degenerativní onemocnění kloubních ploch kolene, kdy postupně dochází ke změnám na chrupavce, tvorbě kostních výrůstků (osteofytů).. Pro artrózu je typická startovací bolest, např. po delším sezení je bolestivé se rozejít, následně však bolest ustupuje. Bolest bývá tupá, hluboká ve středu kolene, obdobná jako u spoušťového bodu v musculus rectus femoris. Avšak u artrózy se dále setkáváme se ztuhlostí kolene a v pokročilých stádiích i se změnou postavení kloubu a kloubními deformitami.
Poranění předního zkříženého vazu
K poranění vazu dochází obvykle během sportovní aktivity, konkrétně při rychlé změně směru běhu, dopadu po výskoku nebo náhlém silovém propnutí kolene. V tom okamžiku je možné cítit prasknutí v koleni, ostrou bolest a pocit “vyskočení kolene”. Po několika minutách dojde obvykle ke vzniku otoku, koleno může být zčervenalé a teplejší při dotyku. Poranění předního zkříženého vazu bývá často spojeno s poraněním vnitřního menisku a vnitřního kolaterálního vazu, tzv. unhappy triad.
Prepatelární bursitida
Jedná se o zánět tíhového váčku (bursy), který má v koleni za úkol snižovat nadměrné tření a tím zabránit nadměrnému opotřebení tkání. K rozvoji zánětu dochází často u lidí, kteří pracují v kleku na koleni (také někdy označována jako nemoc uklízeček). Bolest se zvětšuje při zatížení kolene v kleku, kloub oteklý, citlivý na dotyk.
Skokanské koleno (entezopatie ligamentum patellae)
Jedná se o bolest šlachy musculus quadriceps femoris v místě jejího úponu. Projevuje se bolestí pod kolenem, která je obvykle vázána na různé pohybové aktivity zatěžující kolenní kloub (dřep, výpad, doskok, dopad, chůze ze schodů..).
Únavová zlomenina holenní kosti (tibie)
S touto diagnózou se setkáváme častěji vytrvalostních běžců (žen). Bolest pod kolenem při běhu se stupňuje, po ukončení aktivity se bolest vytrácí.
Diagnózy u dětí
U dětí se pak můžeme setkat disektující osteochondrózou, která se také projevuje bolestí na středu kolene. U sportujících dětí během růstového spurtu (okolo 10 – 14 let) se často setkáváme s morbus Osgood-Schlatter nebo morbus Sinding-Larsen, které se projevují bolestí pod kolenem.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.