Bolest na zevní straně stehna a bolest kyčle – příčiny
Gluteus minimus – příznaky spoušťového bodu
Projevuje se bolestí v oblasti kyčle a pokračuje po zevní straně dolní končetiny. Postižený má problémy při vstávání ze židle a najít úlevovou polohu. Příčinou jsou obvykle nepřiměřená zátěž (dlouhá chůze, příliš velká vzdálenost běhu), dlouhý stoj nebo zakopnutí.
Gluteus medius – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod nacházející se zhruba v polovině hřebenu kosti kyčelní má referenční zónu v oblasti kyčle a zevní strany stehna. Nemocný má problém postavit se na jednu nohu a při zouvání a svlékání ponožek preferuje polohu vsedě. Vzniká opět nepřiměřenou zátěží při běhu a chůzi, dlouhém stoji nebo zakopnutí.
Vastus lateralis – příznaky spoušťového bodu
Problémy pramenící ze zevní hlavy quadricepsu se projevují po celé délce zevního stehna. Postiženého trápí spánek na boku, který mu narušuje kontinuitu spánku. Trigger point v distální části svalu omezuje hybnost čéšky. Omezená hybnost čéšky má pak za následek problematické pokrčování a natahování kolene.
Piriformis – příznaky spoušťového bodu
Typicky se problémy objevují po dlouhém sedu, sedu na tvrdém povrchu, zakopnutí nebo nepřiměřené zátěži. Obvykle jsou bolestivě postiženy hýždě, SI kloub, kyčel a zadní strana stehna. Závažnější obtíže jsou bolestivý pohlavní styk, impotence, bolest konečníku a bolestivé vyprazdňování.
Quadratus lumborum – příznaky spoušťového bodu
Pokud je postižena povrchová část svalu, tak si postižený stěžuje na bolest kyčle, třísla a také v podbřišku. Problémy se objevují při každodenních aktivitách jako je převalení se v posteli, chůze do schodů, zvedání ze židle nebo práce v mírném předklonu.
Tensor fasciae latae – příznaky spoušťového bodu
Jedinými bolestivými oblastmi jsou zde zevní strana stehna a kyčel. Znemožňuje spánek na obou bocích.
Vastus intermedius – příznaky spoušťového bodu
Bolest na přední a zevní straně stehna jsou příznaky spoušťového bodu ve vastus intermedius. Jedinec jen obtížně natahuje koleno po delší době v jedné poloze.
Gluteus maximus – příznaky spoušťového bodu
Do kyčle a zevního stehna bolest směřuje spíše okrajově. Hlavní bolestivou zónou je hýždě, které jsou postiženy i křečemi. Omezené aktivity jsou chůze do schodů, běh a skákání.
Další možné příčiny bolesti zevního stehna a kyčle
Femoroacetabulární impingement
Je stav, který se projevuje bolestí na přední a zevní straně stehna. Způsobuje ho abnormální kontaktakt hlavice femuru a jamky kyčelního kloubu (acetabulum). Projevuje se bolestivou a omezenou vnitřní rotací a flexí kyčelního kloubu. Více postiženou skupinou jsou mladí sportující lidé.
Trochanterická bursitida
Pod tímto názvem se skrývá zánětlivé onemocnění tíhových váčků v kloubu (bursa). Zánět bursy způsobuje bolest v kyčli a přítomné může být i přeskakování v kyčli. Častým projevem je bolest na postiženém boku, kdy dochází ke kompresy tíhového váčku.
Koxartróza
Druhou nejčastější lokací artrózy je kyčelní kloub. Dochází zdě ke změnám na kloubní chrupavce hlavice kosti stehenní a kyčelní jamky. Počíná zúžením kloubní štěrbiny, následuje úbytkem kloubní chrupavky a tvorbou kostních výrůstků (osteofyzů). Prvotní příznaky jsou startovací bolest kyčle, která se má tendenci rozhýbat. Bolest pacienti lokalizují do třísla a na přední stranu stehna. Postupně se projevuje i omezenou hybností kyčelního kloubu. V nejvážnějších případech je nutné provést náhradu kloubu, neboli totální endoprotézu (TEP).
Fraktura krčku femuru
Objevuje se výhradně ve vyšším věku následkem nekoordinovaného pádu. Konzervativní léčba přichází v úvahu při lomné linii s malou dislokací. Operační léčba spočívá v osteosyntéze, nebo aloplastice.