Bolest krční páteře – příčiny
Bolest krční páteře ze spoušťových bodů
Trapezius – příznaky spoušťového bodu
Bolest krku je způsobena pouze spoušťovými body v horní části svalu. První typ projekce směřuje do záhlaví a do nadlopatkové oblasti. Pro druhý typ je typická bolest hlavy okolo ucha končící na spánku a oku, v menším procentu případů se objevuje i bolest čelisti.
Multifidy – příznaky spoušťového bodu
Tyto hluboké svaly páteře se projevují lokální bolesti v oblasti trigger pointu, který může vznikat mezi jednotlivými obratli.
Levator scapulae – příznaky spoušťového bodu
Referenční zóna pokrývá téměř celou zadní stranu krku. Bolest krku, může být doprovázena i ztuhlostí krku (zejména v kombinaci s postižením mm. splenii a zadními svaly krku). Menší mírou zasahuje do mezilopatkové oblasti, lopatky a ramene. Dále si můžeme všimnout omezené rotace krční páteře do strany postižení, což může vyústit až v nutnost otáčet se celým tělem.
Splenius cervicis – příznaky spoušťového bodu
Podobnný levatoru scapulae, co se týče referenční zóny. Projevuje se mírným omezením rotace krční páteře a v kombinaci s levatorem je pohyb téměř znemožněn. V tomto případě se objevuje stav popisovaný jako zablokovaný krk. Doprovodné příznaky jsou migréna, společně s bolestí oka či dvojitým viděním.
Infraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Překvapivě tento zevní rotátor ramenního kloubu může při postižení spoušťovým bodem bolest v zátylku. Ovšem hlavní obtíže tento sval způsobuje při pohybech ramene a projevy směřují do celé horní končetiny.
Další možné příčiny bolesti krční páteře
Cervikokraniální syndrom
Je stav, který zahrnuje větší množství symptomů. Nejčastěji se objevuje bolest hlavy a krku, s omezenou hybností krční páteře. Mezi závažnější symptomy patří vertigo, dysphagie (problémy s polykáním), tinnitus(pískání/hučení v uších). Vzniká na základě funkčních podkladů, jako je svalová dysbalance a špatně držení těla, ale i následkem traumatu krční páteře.
Krční blokáda
Je funkční postižení kloubu, kdy se mezi 2 nebo více obratli omezí rozsah pohybu. Při tomto stavu může docházet až k bolestem hlavy, či střílení do rukou. Pro léčbu je nutné postižený úsek páteře zmobilizovat cvičením, případně za pomoci fyzioterapeut/doktora. V závažnějších případech je vhodné použít krční límec.
Whiplash syndrom
Někdy počeštěně jako opěrkový syndrom. Pro tento syndrom je typický mechanismus vzniku, kdy se krční páteř dostává do pozice hyperflexe a následně hyperextenze, či naopak. Nejčastěji vzniká jako následek autonehody, při čelním a zadním nárazu.
Artróza krční páteře
I na krční páteři se setkáváme s artrotickými změnami. Mezi typické příznaky patří ztuhlost a omezení rozsahu pohybu krční páteře a bolest krku, která se v průběhu dne zhoršuje. V pokročilých stavech se objevují bolesti hlavy, vertiga a brnění prstů.
Torticolis
Pod tímto názvem nalezneme onemocnění svalového napětí. Typické je jednostranné zkrácení svalů krku (zejména SCM a trapezius). Většinou vzniká bez zjevné příčiny, může se ale jednat i o vrozenou vadu.
Meningitida
Zánět mozkových blan je bakteriální onemocnění, které při nerozpoznání nebo zanedbání péče může končit smrtí. V akutní formě se popisují příznaky jako je horečka, bolest hlavy a krku, nevolnost, zvracení a případně změny vědomí až koma.