Bolest hýždí – příčiny
Bolesti hýždě se největší pravděpodobností objevují u každého z nás alespoň jednou za život. Většinou to však bývá po delším turistickém výletu, náročném tréninku nebo po delším sedu. Tahle bolest obvykle do pár dní vymizí a nějak nás v životě neomezuje. Když však bolest přetrvává delší dobu, může nám znepříjemnit každodenní aktivity. Co vše může být příčinou potíží v oblastí hýždí?
Gluteus medius – příznaky spoušťového bodu
Spoušťové body v tomto svalu mohou vyvolávat bolest přes celou hýždi, kost křížovou a mnohdy i v oblasti beder, což vede ke vzniku lumbalgie. Obtíže jsou především během chůze, kdy dochází k nadměrnému pohybu boků (tzv. kachní chůze). Dále pak se objevují během spánku na postižené boku.
Quadratus lumborum – příznaky spoušťového bodu
Ačkoliv je hlavním příznakem spoušťového bodu v musculus quadratus lumborum ostrá, píchavá bolest beder, může se šířit až do oblasti kříže, SI kloubu a hýždí. Tyto obtíže omezují každodenní aktivity jako přetáčení v posteli, chůzi do schodů nebo naklonění se pro něco.
Gluteus maximus – příznaky spoušťového bodu
Trigger point v musculus gluteus maximus se projevuje v různých částech hýždě. Hluboká bolest, případně pocit křeče hýždě jsou typickými příznaky, především při zvýšené aktivitě. Obtíže se pak projeví při chůzi do kopce, běhu, skákání nebo třeba při plavání kraulových nohou.
Iliocostalis lumborum – příznaky spoušťového bodu
I v musculus iliocostalis lumborum začíná bolest ze spoušťového bodu v bederní oblasti a šíří se do oblasti hýždě. Tento spoušťový bod však bývá jednou z nejčastějších příčin bolesti beder.
Longissimus thoracis – příznaky spoušťového bodu
Podobně jako u předchozího svalu, bolest ze spoušťového bodu v musculus longissimus thoracis se šíří podél páteře až do oblasti hýždí. Obvykle omezuje hybnost bederní páteře, zvedání ze židle nebo další pohyby trupu.
Hamstringy – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod ve svalech zadní strany stehna způsobuje bolest na rozhraní hýždě a stehna. Bolest se dále může šířit až do podkolenní jamky nebo i lýtka. Problémy se obvykle zhoršují při chůzi (může způsobovat kulhámí) nebo sedu.
Piriformis – příznaky spoušťového bodu
Trigger point z musculus piriformis se projevuje primárně bolestí v oblasti SI kloubu, hýždě a horní části stehna zezadu. Bolest je často popisována jako při útlaku sedacího nervu (piriformis syndrom, výhřezu plotýnky S1), ale nepokračuje dále do lýtka. Obtíže se zhoršují při delším sedu, především na tvrdém povrchu. Trigger point může způsobit problémy i v intimních partiích, konkrétně pálení, svědění bolesti při pohlavním styku a u mužů i impotenci.
Gluteus minimus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v přední části svalu se projevuje bolestí s ztuhlostí na zevní straně hýždě, následně se šíří po zevní straně stehna, přes vnější koleno a bérec až na kotník. Trigger point v zadní část svalu se projevuje v celé hýždi, pak pokračuje po zadní straně stehna až do lýtka. Je často zaměňována za výhřez plotýnky, ischias nebo piriformis syndrom. Problematická bývá chůze, spánek na postiženém boku nebo zvedání se ze židle po delší době sezení.
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Trigger point v dolní části svalu se projevuje bolestí SI kloubu, beder a horní části hýždě. Současně může stát za mnohými gynekologickými obtížemi, např. bolestivou menstruací.
Soleus – příznaky spoušťového bodu
Obtíže způsobené spoušťovým bodem v tomto svalu zadní strany lýtka se mohou atypicky projevovat až v oblasti SI kloubu.
Další příčiny bolesti hýždí
Únava hýžďových svalů po zátěži
Ačkoliv se nejedná o konkrétní diagnózu, s bolestí hýždí spojenou s únavou se již setkala valná většina z nás. Únava vzniká po fyzické aktivitě, na kterou nejsou svaly dostatečně adaptované (např. intenzivní trénink, ale i delší procházka v horách, pokud po zbytek roku “pouze sedíme”). Tato bolest má tendenci do několika dní odeznít a kromě krátkodobého omezení hybnosti nezpůsobuje výraznější omezení. Únava s sebou přináší řadu negativních změn (omezení funkce svalu, poruchu koordinace, zvýšení rizika úrazu…), ale i velice důležitých pozitivních změn, a to ve formě stimulace pro rozvoj adaptačních změn, které vedou ke zlepšení trénovanosti.
Piriformis syndrom
Jde o stav, kdy dochází k útlaku sedacího nervu vlivem musculus piriformis. Vznik syndromu může být způsoben nadměrným zatížením svalu, např. po chůzi, běhu na větší vzdálenosti, u lidí se sedavým zaměstnáním, protože při dlouhodobém sedu dochází ke kompresi nervu ischiadicu (sedacího svalu). Bolest mívá charakter mravenčení a může vyzařovat bolest z hýždě přes zadní stranu stehna.
Radikulární syndrom S1
Při výhřezu meziobratlové ploténky dochází k tlaku na nervový kořen, který tímto drážděním způsobuje ostrou, šlehavou bolest. Bolest pak může projíždět přes hýždi, střed zadní strany stehna, procházet přes zevní stranu lýtka a kotníku až k malíčku. Lidé s radikulárním syndromem S1 si také mohou stěžovat na zhoršenou schopnost chůze nebo nemožnost se postavit na špičky.
Tendinopatie hamstringů
Mluvíme o bolesti úponů svalů zadní strany stehna, které se upínají do oblasti pod hýždí. Tendinopatie se nejčastěji objevuje u sportovců (např. fotbalistů), kteří nadměrně zatěžují tyto svaly. Avšak hamstringy nemusí být na vysokou zátěž dostatečně adaptované a tím vzniká tahavá bolest, převážně během sportovní aktivity.
Tendinopatie hýžďových svalů
Bolest úponů gluteálních svalů má obdobnou příčinu vzniku jako jsme uváděli u hamstringů. Místo bolesti je však lokalizována spíše na zevní straně hýždě, proto mohou lidé uvádět problémy v oblasti kyčle.