Bennettova zlomenina: příčiny, příznaky a léčba
Co to je Bennettova zlomenina?
Bennettova zlomenina je intraartikulární zlomenina baze palcového metakarpu se subluxací v karpometakarpovém kloubu. V případě, že je zlomenina tříštivá, tak se jedná o zlomeninu Rolandovu, která má závažnější prognózu. Rozlišujeme i takzvanou pseudo-Bennettovu zlomeninu, kdy lomná linie nezasahuje do kloubu, je tedy extraartikulární.
Fraktura je pojmenována po irském chirurgovi Edwardu Hallaranovi Bennetovi.
Jak vzniká Bennettova zlomenina
Mechanismem úrazu je násilí v ose palce, při jeho lehkém pokrčení. Jedná se tedy zejména o pády na palec při zakopnutí, lyžování a při jízdě na kole. Autonehody, kdy auto narazí do zdi, sloupku. Řidičův palec tak dostává náraz o volant.
Jaké jsou příznaky Bennettova zlomenina
Charakteristické příznaky Benettovi zlomeniny jsou otok a bolest palce na dotyk a při pohybu. V okolí palce a palcového valu se může objevit podlitina a zvýšená teplota. Zraněný si stěžuje na bolestivý úchopy, zejména s použitím palce. Problémy má u činností jako je zavazování tkaniček, zapínání knoflíků a podobně.
V závažnějších případech je patrná i viditelná deformita.
Jak se Bennettova zlomenina léčí
Ve velké většině případů je zlomenina nestabilní a je nutné podstoupit operaci, pro repozici fragmentu. Standardně se využívají šrouby nebo Kirchnerovi dráty. Operaci následuje imobilizace segmentu sádrou na 4-6 týdnů.
Stabilní fraktury se řeší sádrovou fixací na 3-4 týdny.
V obou případech po sundání sádry následuje rehabilitace, která se zaměřuje na zvýšení rozsahu, svalové síly a trénink úchopů Dále se zaměřujeme funkční poruchy vzniklé sádrovou fixací jako jsou npapříklad blokády zápěstí, lokte, zvýšené svalové napětí extenzorů a flexorů zápěstí atd.