Bolest na zadní straně předloktí – příčiny
Bolest zadní strany předloktí ze spoušťových bodů
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Dominuje zejména bolest na zadní straně paže a laterálním epikondylu, bolest většinou pokračuje na zadní stranu předloktí a poté může přeskočit na 4. a 5. prst. Ke zhoršení problémů dochází zejména při silovém nebo rychlém natažení lokte, jako se děje u raketových sportů.
Teres major – příznaky spoušťového bodu
Bolest předloktí se objevuje v menším procentu případů, převažuje bolest zadní strany ramene a paže. Bolest se objevuje zejména při pohybu.
Extenzory zápěstí – příznaky spoušťového bodu
Radiální extenzory mají referenční zónu od laterálního epikondylu přes zadní stranu předloktí do zápěstí. Omezení dotyčný pociťuje zejména při úchopech, které jsou slabé nebo úplně nemožné.
Extenzory prstů – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v extenzorech prstů se projevuje bolestí na laterálním epikondylu, zadní straně předloktí, zápěstí a směřuje do konkrétního prstu dle lokace postižení. Nemocný má problém s úchopy a jemnou motorikou.
Skalenové svaly – příznaky spoušťového bodu
Do předloktí zasahuje méně častý bolestivý vzorec ze spoušťového bodu. Scaleni se dále projevují bolestí na zevní straně paže, hřbetu ruky, prstů a palce. Pří útlaku cév se mohou objevit otoky rukou.
Coracobrachialis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod z musculus coracobrachialis bývá většinou přidružený k jinému spoušťovému bodu ze svalů ramenního pletence. Sám o sobě bolí na přední straně ramene a dále pokračuje po zadní straně paže, předloktí a zápěstí.
Supinator – příznaky spoušťového bodu
Bolest na předloktí se zde objevuje pouze vzácně, většinou se bolest soustředí do oblasti laterálního epikondylu a baze palce. Omezeny pro bolest jsou aktivity jako nošení těžkých břemen a raketové sporty.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Od lopatky přes zadní stranu celé horní končetiny se rozprostírá referenční zóna spoušťového bodu. Postiženému je nepříjemné ležet na postiženém boku a objevují se u něj problémy při přenášení těžších věcí s nataženýma rukama.
Další možné příčiny bolesti zadní strany předloktí
Tenisový loket
Přetížení extenzorů zápěstí je častým zdrojem bolesti na zadní straně předloktí. Setkávají se s ním těžce manuálně pracující lidé, hráči raketových sportů apod.. Důležitým aspektem pro léčbu tenisového lokte je postupná silová zátěž.
Syndrom horní hrudní apertury
Jedná se o útlak nervově-cévního svazku v oblasti hrudníku. Příznaky jsou velmi různorodé, avšak nejčastěji se jedná o pocit chladu, brnění prstů, bolest přes paži do prstů anebo zhoršenou manipulaci s předměty.
Zlomeniny předloktí
Můžou se projevovat bolestí v různých částech předloktí. V závislosti na míře dislokace a typu zlomeniny se volí mezi konzervativní a operační léčbou. Nejznámější zlomeniny v předloktí jsou Collesova a Smithova, které vznikají při pádu na dlaň, respektive na hřbet ruky.
Kořenový syndrom C7
Projevuje se oslabenou extenzí loketního kloubu (triceps brachii) a sníženou výbavností tricipitálního reflexu. Bolest se šíři po dorsální straně paže a předloktí až do prstů, nejčastěji do prostředníčku.
Posterior interosseus syndrom
Útlak nervus interosseus posterior je vzácnější stav projevující hlavně mototoricky (oslabení extenzorů prstů a palce). Bolest na zadní straně předloktí se může a nemusí projevit.
Syndrom radiálního tunelu
K tomuto útlaku dochází v proximální části předloktí. Projevuje se bolestí na laterálním epikondylu a zadní straně předloktí. Při větším motorickém postižení se spíše jedná o útlak nervus interosseus posterior.
Morbus de Quervain
Obvykle přetížením způsobený zánět šlach palce. Bolest způsobuje při téměř jakékoliv manipulaci s rukou. Většinou je třeba na bolestivé činnosti využívat speciální ortézu.