Bolest SI kloubu – příčiny
Bolest Si kloubu ze spoušťových bodů
Levator ani, coccygeus – příznaky spoušťového bodu
Obecně se projevují špatně lokalizovatelnou bolestí v oblasti hráze, beder a kříže. Levator ani je spojován také s bolestí při vyměšování a coccygeus může být zodpovědný za sterilitu u žen. V takovém případě je nutné navštívit fyzioterapeuta se specializací na terapii pánevního dna.
Gluteus medius – příznaky spoušťového bodu
Do SI kloubu zasahuje zpravidla trigger point umístěný v mediální oblasti svalu. Typickým příznakem je kolébavá chůze s vychylováním boků do stran. Dále může mít dotyčný problém se obou ve stoje na postižené noze. Stoj na jedné noze produkuje bolest, případně je nemožný pro nestabilitu v kyčelním kloubu.
Piriformis – příznaky spoušťového bodu
Záludnost spoušťového bodu v musculus piriformis spočívá ve faktu, že se projevuje podobně jako výhřez plotýnky v úrovni S1. Projevuje se tedy bolestí do SI kloubu, hýždě a postupuje po zadní straně stehna. Největší problémy nastávají při dlouhém sedu, obzvláště na tvrdém povrchu.
Quadratus Lumborum – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musuclus quadratus lumborum je jeden z nejčastějších zdrojů bolesti beder. Problém nastává při aktivitách v předklonu, jako je mytí nádobí, nebo naklánění se k umyvadlu při čištění zubů. V závažnějších případech je bolest natolik silná, že se dotyčný může pohybovat pouze po čtyřech. Bolest se může šířit podél horní hrany pánve, do hýždě a Si kloubu.
Gluteus maximus – příznaky spoušťového bodu
Projevy v oblasti SI kloubu se u gluteus maximus objevují doprovodně k dominantní bolesti v oblasti hýždě. Aktivita postižena tímto stavem je zejména chůze do kopce pro bolest, případně křeče do hýždí.
Iliopsoas – příznaky spoušťového bodu
Méně častý trigger point položený v psoas major se projevuje bolestí bolestí beder a SI kloubu. Častěji je ale spoušťový bod položen v nižších etážích a projevuje se do oblasti třísla a přední strany stehna.
Hluboké zádové svaly – příznaky spoušťového bodu
Obecně se tyto svaly projevují bolestí v bedrech a poté v závislosti na konkrétním svalu se bolest šíří do hýždě, Si kloubu, kříže apod..
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Referenční zóna připomínající pás přes bedra je způsobena spoušťovým bodem v dolní části svalu. Dysfunkce dolní části svalu může být zodpovědná u žen za bolestivou menstruaci a u můžu za bolest penisu.
Další možné příčiny bolesti SI kloubu
Těhotenství
Poměrně velké množství bolestí SI kloubů vzniká při těhotenství. Díky působení hormonu relaxinu se zvyšuje elasticita vazů. V kombinaci s rostoucí váhou, která vyvíjí tlak na pánev může vzniknout nestabilita v této oblasti, která poté působí bolest.
Blokáda SI kloubu
Je funkční porucha mezi kostí křížovou a kostí kyčelní. Blokáda se projevuje ostrou bolestí v horní polovině hýždě a v oblasti SI kloubu. Dotyčného omezuje v běžných činnostech jako jsou chůze, chůze do schodů. Léčba primární blokády spočívá v manuálním odblokováním SI kloubu a cvicích na mobilitu. Pokud je blokáda sekundární, problém se pravděpodobně vrátí a bude nutné hledat příčinu v jiné části těla.
Sakroilitida
Jak již koncovka naznačuje jedná se o zánět SI kloubu. Zánět může vzniknout přidruženě k ostatním onemocněním jako jsou artróza, psoriáza, nebo Bechtěrevova nemoc. Bolest se od esíček šíří typicky do beder a hýždí.
Artróza SI kloubu
Stejně jako kterýkoliv jiný kloub i v „esíčku“ může vzniknout artróza. Konkrétně v tomto kloubu může toto degenerativní onemocnění způsobovat bolest kyčle, hýždí, beder a samozřejmě sakroiliakálního kloubu.
Běchtěrevova nemoc
Běchtěrevova nemoc také známá jako ankylozující spondylitida je autoimunitní onemocnění s významným genetickým vlivem. Jedinci mají konkrétně antigen HLA-B27, ovšem ne všichni jedinci s tímto genem opravdu onemocní. Počátek nemoci se projevuje tuhnutím SI kloubů a dolní části páteře. Postupně vede k zatuhnutí ostatních kloubů. Problémy bývají typicky nejhorší ráno a bechtěrevici jsou odkázáni na celoživotní cvičení, pro zmírnění obtíží.
Dna
Krystalky kyseliny močové ukládající se v kloubech jsou typické pro nemoc králů, jak se také dně říká. Obvykle začíná bolestí palce u nohy, avšak krystalky se mohou tvořit v jakémkoliv kloubu, případně v ledvinách, kde jsou pak příčinou vzniku močových kamenů.
Zlomeniny v oblasti pánve
Ke zlomeninám v této oblasti obvykle dochází při autonehodách a po pádech. Jsou doprovázeny vysokým počtem komplikací, jako jsou poranění orgánů dutiny břišní, nervových pletení či velkých cév. Zejména po automobilových nehodách je riziko závažného krvácení a vzniku hemoragického šoku. Nejvážnější bývá krvácení z venózních sakrálních plexů a větví a. iliaca interna.