Bolest hlavy na čele – příčiny
Bolest hlavy na čele ze spoušťových bodů
Bolest hlavy na čele se nejčastěji objevuje následkem zvýšeného napětí svalů krku a dalších dysbalancí krční páteře. Za zmínku také stojí bolesti neurologického původu, případně po prodělané nemoci.
Sternocleidomastoideus – příznaky spoušťového bodu
Klavikulární část svalu se typicky projevuje bolestí do oblasti čela a ucha. Méně časté jsou závratě a tinnitus. Častěji postiženými jsou osoby s předsunem hlavy.
Semispinalis capitis – příznaky spoušťového bodu
Bolest hlavy obecně je častým příznakem spoušťového bodu. Nejčastěji popisováno jako tlak uvnitř hlavy podobný tenzní bolesti hlavy. Nejvíce tato bolest hlavy směřuje do spánku a čela.
Suboccipitales – příznaky spoušťového bodu
Je častým zdrojem bolesti hlavy, která může zasahovat až do oka. Obvykle se objevuje jednostranně po aktivitách, kdy jsme nuceni držet hlavu v jedné pozici (v divadle, na koncertu apod.).
Frontalis – příznaky spoušťového bodu
Projevuje se pouze bolestí, nebo tlakem na čele.
Zygomaticus major – příznaky spoušťového bodu
Bolest se objevuje na malé ploše čela a poté směřuje podél nosu.
Další možné příčiny bolesti čela
Tenzní bolest hlavy
Jeden z častějších typů bolestí hlavy, se kterým se setkáváme u zvýšené fyzické a hlavně psychické zátěži. Obvykle je bolest tupá, případně popisovaná jako tlak, či sevření hlavy. Může být doprovázeno fotofobií a fonofobií (světloplachost a nesnášenlivost hluku).
Migréna
Je typ bolesti hlavy, objevující se jednostranně po dobu několika hodin. Rozlišujeme migrénu s aurou a bez aury. Migréna s aurou začíná neobvyklými zrakovými vjemy, jako jsou mžitky před očima, hvězdičky, tma před očima apod.. Mezi další možné příznaky patří nevolnost, fotofobie a fonofobie světloplachost a nesnášenlivost hluku).
Bolest hlavy po alkoholu – kocovina
Kocovina je nepříjemný stav po požití většího množství alkoholu. Projevuje se zejména dehydratací, bolestí hlavy, nechutenstvím a únavou.
Cluster headache
Jedná se o prudkou bolest hlavy, zejména okolo oka. Objevuje se v epizodách, které se mohou projevovat každodenními záchvaty po dobu dnů až měsíců. Jednotlivé záchvaty trvají 15 minut až 3 hodiny. Poté následuje fáze remise, která je dlouhá měsíce až roky. Obvykle se objevuje dlouhodobě a k akutní léčbě se používá inhalace 100% kyslíku.
Sinusitida
Zánět dutin je často komplikace akutní rýmy. Obvyklý rozvoj je 1-2 týdny po nachlazení. Bolest hlavy a dutin se obvykle horší s předklonem. Dalším příznakem jsou ucpané dutiny, kašel a zvýšená teplota.
Hypertenze
Krevní tlak může také mít za následek bolest hlavy na čele, někdy doprovázené s rozmazaným, nebo dvojitým viděním. Hlavní prevencí je dostatek fyzické zátěže a racionálně vyvážená strava.
Mozkové aneurysma
Výduť neboli aneurysma je rozšíření části tepny. S bolestí hlavy je spojovaná ve chvíli, kdy se objeví v tepnách mozku. Klinicky může být výduť nevýznamná a nezpůsobovat žádné problémy. V horších případech aneurysma praskne a způsobí krvácení do mozku a následnou cévní mozkovou příhodu.