Totální endoprotéza kolenního kloubu (TEP kolene)
Totální endoprotéza kolenního kloubu (TEP kolene) je operace, při které je nahrazen celý kolenní kloub cizím materiálem, nejčastěji různými slitinami kovů.
V České republice se náhrada kolenního kloubu provádí od roku 1984. Na vývoji se podílel profesor Rybka s docentem Vavříkem.
Jak probíhá operace endoprotézy kolene
Pří náhradě kolene se operuje v poloze na zádech v celkové nebo spinální anestezii. Ortoped odstraní distální část stehenní kosti a proximální kosti holenní. Následně se připravuje lůžko pro náhradu a její následná implementace. Operující v průběhu zkouší funkci kolene, aby byl operace zajistila co největší možný rozsah a stabilitu kolene.
Jak probíhá výměna kolene si můžete prohlédnout v následujícím videu.
Kdy není možné operaci provést
Totální endoprotéza se neprovádí při infekcích organismu, jelikož zvyšuje pravděpodobnost uvolnění implantátu. Jakékoliv závažné interní, neurologické nebo cévní onemocnění je ke zvážení, jelikož by organismus nemusel operaci zvládnout.
Další kontraindikací jsou v pokročilých stádiích ischemická choroba dolních končetin a ateroskleróza tepen centrální nervové soustavy.
V neposlední řadě se k operaci nepřistupuje z důvodu nemožnosti z důvodu neochoty, nebo nezpůsobilosti k aktivní rehabilitaci.
Kdy je TEP kolene nutná
Indikací k výměně kolene je bolest, jejíž intenzita dosáhla takového bodu, že výrazně narušuje spánek. Důležité je ovšem vyloučit bolest způsobovanou pohybovým aparátem (zejména ochablých, zkrácených svalů a nemobilních kloubů). Dalším důvodem je výrazné zhoršení funkce kloubu. Nejčastěji dochází k nutnosti výměny u gonartrózy, revmatoidní artritidy a v méně často poúrazově, například při intraartikulárních zlomeninách (typ zlomeniny, kdy lomná linie zasahuje do kloubu) a kostních nádorech.
Speciálním případem je stav, kdy bolest a porucha funkce není natolik závažná, ale pacient je v pokročilejším věku. Operaci a následná rekonvalescence by poté byla velice riziková. V takovém případě se rozhoduje podle fyzické kondice a celkového zdraví jedince.
Příprava na TEP kolene
Před samotnou operací je vhodné zařídit následnou rehabilitační péči. Protože čím kratší je interval mezi operací a začátkem rehabilitace, tím kratší je celková doba rekonvalescence.
Často podceňovanou přípravou na endoprotézu je cvičení před operací. Obecně čím lepší je kondice před operací, tím kratší je následný návrat do běžného života. Avšak spousta pacientů spoléhá na to, že po samotné výměně kloubu mají vyhráno.
Jak cvičit před TEP kolene
Cvičení před kloubní náhradou je nutné přizpůsobit stavu a kondici. Pro každého bude cvičení vypadat jinak. Někdo bude mít větší problémy s mobilitou kloubu, jiný zase se svalovou silou okolních svalů.
Cíle cvičení před operací se budou soustředit na zlepšení nebo zachování následujících schopností:
- Soběstačnost (sed, stoj, chůze apod.)
- Mobilita kloubů dolní končetiny (kyčle, kolena, kotníky, drobné klouby nohy)
- Svalová síla svalů dolní končetiny (zejména hýžďové svaly, quadriceps, hamstringy, lýtkové svaly)
- Aerobní schopnosti
- Snížení pooperační bolestivosti.
Aktivity a cviky volíme dle aktuální kondice a bolestivosti. Někomu přinese dostatečné výsledky chůze kombinovaná s lehkým izolovaným silovým cvičením. A trénovanější jedinec bude využívat plavání, kolo a komplexnější silový trénink. Nedá se tedy říci, které konkrétní cviky by měl každý zařadit, jelikož je to velmi individuální.
Obecně lze říci, že jakákoliv aktivita je lepší než žádná. V tomto případě je tedy větší chybou necvičit vůbec než cvičit špatně. V případě nejistoty je vhodné zajít k fyzioterapeutovi. Cviky vás zaučí a zejména vytvoří cvičební plán s cviky na míru. V případě, že se na výměnu kloubu čeká delší dobu (měsíce až roky), tak je nutné cvičení obměňovat a využít progressive overload. To znamená, že v průběhu cvičebního programu, jakmile se adaptujeme na určitou zátěž, volíme cviky s vyšší intenzitou, což vede k lepší kondici.
Rehabilitace po TEP kolene
Rehabilitace po operaci začínám prvním dnem, kdy se cvičení zaměřuje na získání rozsahu kolene. Prvním cílem je dosažení plné extenze (natažení) kolene a současně se snažíme koleno rozhýbávat do pokrčení. V tom nám značně pomáhá motodlaha, která je u pacientů velmi oblíbená. Tu postupně pacient vymění za rotoped, kde je nutná svalová spoluúčast.
Brzká vertikalizace je důležitou součástí rehabilitačního procesu. Při stoji o francouzských holích, nebo chodítku začínáme postupně nohu zatěžovat Tím zajistíme navykání si tkání na zátěž, dbáme však na doporučení operatérů o povolené zátěži, minimalizuje se tím riziko uvolnění endoprotézy. Povolená zátěž se nacvičuje našlápnutím na váhu.
Po nacvičení stoje následuje nácvik chůze o berlích/chodítku a v případě berlí chůze do schodů a ze schodů.
První dny probíhá cvičení v leže na zádech a pokud stav dovolí tak na vleže na břiše a vsedě. Cvičení se zaměřuje na zvyšování rozsahu kolenního kloubu, získání svalové síly svalů dolní končetiny (v první řadě quadriceps femoris, ale neměli bychom se zaměřovat pouze na něj).
Zhruba dva týdny po operaci se vyndávají stehy a začínáme s péčí o jizvu. Jizvu je důležité promazávat, aby ne byla suchá a dobře se zhojila. Jizva má tendenci tuhnout a srůstat s okolními tkáněmi. Tomu zabráníme tlakovou masáží jizvy a jejího okolí. Jizvu je dobré nepodceňovat, protože při adhezi s okolím mohou omezovat pohyblivost kloubu, případně ovlivňovat i vzdálenější segmenty těla.
Cíle rehabilitace po TEP kolene můžeme shrnout v následujících bodech:
- získání rozsahu kolene (extenze, flexe)
- včasná vertikalizace (sed, stoj, chůze)
- získání svalové síly (zejména dolních končetin)
- péče o jizvu
- prevence TEN (tromboembolická nemoc)
- úprava svalových dysbalancí
- získání správných pohybových návyků
- zlepšení, nebo udržení celkové kondice
Život s TEP kolene
V životě po TEP kolene nejsou v běžném životě nejsou větší omezení. Jediná omezení se týkají nadměrné zátěže zejména při sportu. Pozor bychom si měli dát u doskoků a poskoků, rychlých změnách směru a nadměrné zátěži. Ovšem míra je u každého individuální, a proto je nutné postupovat při těchto aktivitách pomalu. Naopak nadměrná opatrnost je také špatně, protože může vést k nedostatečné kondici, proto pozorujte, jak vaše tělo na různé aktivity reaguje.
Pozice dřepu nebo v kleku vyložené zakázaná není, ovšem opět platí postupně a individuálně se přizpůsobovat stavu.
Shrnutí rizikových činností:
- doskoky a poskoky
- rychlé změny směru
- klek
- dřep
- nadměrná zátěž ať se jedná o příliš dlouhý výlet, přenášení těžkého břemene, nebo velký nárůst tělesné hmotnosti
Komplikace po TEP kolene
Jako u ostatních operací i u endoprotézy kolene se vyskytují komplikace, ačkoliv se je zdravotnický personál snaží minimalizovat. Komplikace dělíme na místní a celkové dle rozsahu působení. Je třeba brát v potaz, že vážnější komplikace jsou poměrně vzácné.
Komplikace místní
Při operaci může dojít k poškození šlachy m. quadriceps femoris, ligamentum patellae, nebo ke zlomenině femuru, tibie nebo čéšky. Další komplikací může být nestabilita kolenního kloubu nebo čéšky. Následkem toho může docházet k podlamování kolene a v takovém případě se zvažuje revizní operace.
Funkci kolene bude narušovat i jizva, zejména v případě srůstů.
Komplikace celkové
K celkovým komplikacím zařazujeme infekce, flebotrombózu, tromboembolickou nemoc a vzácně CMP. V případě trombóz je účinnou prevencí pohyb v období před a po operaci.
Zdroje
-
Peer, M., Rush, R., Gallacher, P., & Gleeson, N. (2017). Pre-surgery exercise and post-operative physical function of people undergoing knee replacement surgery: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Journal of Rehabilitation Medicine, 49(4), 304–315. https://doi.org/10.2340/16501977-2210
-
King, W. C., & Bond, D. S. (2013). The importance of preoperative and postoperative physical activity counseling in bariatric surgery. Exercise and Sport Sciences Reviews, 41(1), 26–35. https://doi.org/10.1097/jes.0b013e31826444e0
-
King, W. C., & Bond, D. S. (2013). The importance of preoperative and postoperative physical activity counseling in bariatric surgery. Exercise and Sport Sciences Reviews, 41(1), 26–35. https://doi.org/10.1097/jes.0b013e31826444e0
-
Gill, S. D., & McBurney, H. (2013). Does exercise reduce pain and improve physical function before hip or knee replacement surgery? A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 94(1), 164–176. https://doi.org/10.1016/j.apmr.2012.08.211