Podlamující se koleno – příčiny
Podlamování kolene je nepříjemný pocit, kdy nám noha podklesne a ztrácíme stabilitu. Děje se tak nejčastěji při chůzi nebo běhu, ale setkat se s tímto problémem lze při stoji. Podlamování kolene může být způsobeno nedostatečnou silou svalů stabilizující koleno, porušením kolenních vazů, ale i spoušťovými body v některých svalech dolní končetiny.
Vastus medialis – příznaky spoušťového bodu
Jedním z nejčastějších příznaku spoušťového bodu v musculus vastus medialis je právě podlamující se koleno, které způsobeno inhibicí svalu trigger pointem. Obvykle se koleno podlomí při chůzi po nerovném pobrchu. Dále se může objevovat hluboká bolest na přední a vnitřní straně kolene.
Adductor longus, brevis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťové body v těchto svalech také mohou zapříčinit podlamování kolene. Avšak klasickým příznakem je bolest v třísle, především při větší zátěži (např. fotbal, běh, tenis ..).
Vastus intermedius – příznaky spoušťového bodu
Pro spoušťový bod ve vastus intermedius je typické podlomení kolene při zvedání ze sedadla, zvláště po dlouhé době sezení (např. cestování autem, letadlem ..). Současně je velice náročně plně natáhnout nohu v koleni. Samotný sed je však bez problémů.
Gastrocnemius – příznaky spoušťového bodu
Jen ojediněle dokáže trigger point v musculus gastrocnemius způsobit slabost a podlomení kolene. Nejčastěji způsobuje křeče lýtek, bolest na zadní straně kolene a lýtka.
Další příčiny podlamujícího se kolene
Poranění vazů kolene
Kolenní kloub je stabilizován pomocí předního a zadního zkříženého vazu, vnitřního a vnějšího kolaterálního vazu. Poranění těchto vazů může znatelně snížit stabilitu kolene. Někteří pacienti si stěžují na pocit “vyskakování” nebo podlamování kolene. K poranění vazu dochází nejčastěji během sportovní aktivity, u každého vazu trošku jinačím mechanismem. Mnohdy poranění nemusí způsobovat žádné obtíže a lidé často ani netuší, že mají vaz utržený.
Hypermobilita kloubu
Nadměrný rozsah pohybu v kloubu (hypermobilita) je obvykle způsobena zvýšenou laxicitou vazu, tedy vazy nejsou tak pevné. Kvůli tomu koleno nemusí být plně stabilní a podlamovat se, především při pohybu v náročném terénu nebo při rychlé změně směru běhu atd.
Únava/ nedostatečná síla svalů kolene
Asi není žádným překvapením, že jednou z nejčastějších příčin podlamování kolene je únava nebo nedostatečná síla svalů, především pak čtyřhlavého svalu stehenního (musculus quadriceps). K tomu dochází obvykle při chůzi (běhu) z kopce nebo ze schodů. V těchto aktivitách by měl quadriceps brzdit pohyb v koleni tak, aby nedošlo k “prolomení” kolene (nadměrnému propnutí). Pokud však je sval unavený nebo nedostatečně posíleny, nedokáže tento pohyb zpomalit a koleno se podlomí. Typickou situací bývá např. sestup náročné vysokohorské túry.