Výrůstky a další nálezy na páteři
Osteofyty (spondylofyty)
Co to jsou osteofyty?
Osteofyty jsou kostěné výrůstky, které se velice často objevují v oblasti kloubu postižených artrotickými změnami (artrózou). Spondylofyty jsou kostní výrůstky vznikající na páteři také vlivem degeneračních změn. Jde o jakýsi abnormální růst kostí na okraji obratle. Spondylofyty v podstatě běžným nálezem na páteři. Bylo vypozorováno, že jejich tvorba začíná ve věku okolo 20 let, zatímco ve věku 40 let jsou malé spondylofyty přítomny u většiny populace a ve věku 80 let jsou výraznější spondylofyty přítomny téměř u všech pacientů. I přes velký výskyt není příčina vzniku, stejně jako biomechanická role spondylofytů zcela jasná. Předpokládá se, že můžou plnit roli opory struktury páteře. Další teorie pak říká, že vznik spondylofytů spouští segmentální nestabilita a kostní výrůstky jsou jakýsi aktivní mechanismus těla ke stabilizaci segmentu.
Jaké obtíže způsobují spondylofyty?
Spondylofyty bývají v mnoha případech zcela bezpříznakové a nevyvolávají žádné obtíže. Výskyt spondylofytů na páteři naznačuje degenerační změny, které jsou přiměřené věku. O
Výraznější osteofyty, které nejsou přiměřené věku, mohou naznačovat jistou nestabilitu segmentu páteře nebo její větší zatížení, avšak není zde přímá souvislost se vznikem bolestí.
Můžou se spondylofyty zahojit?
Ne. Spondylofyty jsou degenerativní změny, které jsou trvalé.
Výhřez meziobratlové plotýnky
Co to je výhřez plotýnky?
Posun disku (plotýnky) nacházejícího se mezi obratli mimo své ideální postavení. Tímto posunem může dojít k tlaku na nervové struktury (míšní kořeny), což může, ale i nemusí vyvolat bolest. Podle toho, jak moc byly struktury poraněny rozdělujeme výhřez na:
- bulbing: snížení meziobratlového prostoru a trhlina v anulus fibrosus (vnější části ploténky)
- protruze (prolaps): jádro disku (nucleus pulposus), se tlačí do vnější části disku (zatím bez protrhnutí)
- extruze (hernie): jádro proniká přes vnější prstenec, zadní podélný vaz je stále nepoškozený
- sekvestr: dochází k poškození zadního podélného vazu a nucleus pulposus se dostává do epidurálního prostoru nebo do kořenového kanálu
Zobrazení magnetickou rezonancí (MRI) obvykle popisuje závažnost výhřezu v mm (milimetrech). Tento údaj může být však velice zkreslující, neboť není neobvyklé, že lidé s menšími výhřezy (např. 3-5 mm) mohou mít větší bolestí než lidé s s rozsáhlejším výhřezem.
Jakou bolest výhřez plotýnky způsobuje?
Výhřez plotýnky nemusí způsobovat bolest! To je důležité si říct hned v úvodu, protože je relativně velké procento lidí, u kterých při zobrazení páteře magnetickou rezonancí byl nalezen výhřez plotýnky, avšak neměli žádné bolesti.
Bolest při výhřezu plotýnky obvykle „projíždí“ směrem od páteře do ruky nebo nohy (podle toho, jestli je výhřez v krční nebo bederní části páteře. Toto „vystřelování“ bolestí se navíc objevuje pouze v určité části horní nebo dolní končetiny, podle toho, který míšní kořen byl utlačen. Proto lidé obvykle neudávají bolest celé dolní končetiny, ale např. procházení bolestí po vnější straně stehna a lýtka až 2.-4. prstu (u kořenového syndromu L5). Často je také popisován pocit mravenčení, změna citlivosti nebo slabost horní/dolní končetiny.
Může se výhřez plotýnky zahojit?
ANO! A dost často k tomu i dochází. Proto pokud vám byl např. před rokem zjištěn výhřez plotýnky, neznamená to, že tam stále musí být.
Stenóza (zúžení) páteřního kanálu
Co to je stenóza páteřního kanálu?
Zúžení prostoru páteře, kterým prochází nervové struktury. K tomuto zúžování dochází obvykle na základě degenerativních procesů, méně častěji kvůli vrozeným změnám. Jelikož se jedná o postupný proces, obtíže se neobjevují náhle, ale spíše se v průběhu času mohou stupňovat. Faktory, které mohou vést ke vzniku spinální stenózy, je celá řada, např. protruze nebo herniace meziobratlové ploténky, ukládání epidurálního tuku, hypertrofie zadního podélného vazu nebo ligamentum flavum či hypertrofie facetových kloubů. K zúžení prostoru dochází nejčastěji v oblasti krční nebo bederní páteře.
Jaké obtíže způsobuje stenóza páteřního kanálu?
Zúžení prostorů, kterými prochází mícha a míšní prostory, nemusí způsobovat žádné obtíže a bolesti. Tedy pokud vám na magnetické rezonanci nebo jiném zobrazovacím vyšetření bylo zjištěno zúžení páteřního kanálu, ale vás netrápí bolesti (které si popíšeme níže), nestrachujte se. Je to jeden z typických projevů stárnutí. Problém nastává v momentě, kdy dojde k utlačení nervových struktur a změnám v krevním zásobování.
Stenóza v krční páteři může vést k radikulárním symptomům, tedy obdobné jako u výhřezu plotýnky a příznaky závisí na postižené úrovni. Pacienti pociťují zpočátku bolesti nebo „mravenčení“ v oblasti krku nebo paží, které se stupňují. Stenóza bederní páteře může vést k neurogenním klaudikacím, které se projevují brněním, mravenčením (paresteziemi) do nohou, slabostí a únavou při delší době stání nebo chůze. To nutí nemocného se po určitém úseku zastavit, předklonit a tím se mu uleví od výše zmíněných obtíží. Předklonem totiž dochází k rozšíření prostoru páteřního kanálu, záklon bolesti zhoršuje.
Může se stenóza páteřního kanálu zahojit?
Pokud je zúžení způsobeno posunem meziobratlové ploténky, může časem dojít ke zlepšení stavu. Obvykle však zúžení přetrvává a má tendenci se zvětšovat, jelikož dochází ke stárnutí těla a degenerativním procesům.
Schmorlovy uzly
Co to jsou Schmorlovy uzly?
Schmorlovy uzly jsou jakési proniknutí jádra meziobratlové plotýnky (nucleus pulposus) přes chrupavčitou část do těla sousedního obratle (takový výhřez ve vertikálním směru). Tyto drobné „výhřezy“ ve většině případů nezpůsobují žádné obtíže, pokud neproniknou do kostní dřeně sousedního obratle. Příčina vzniku Schmorlových uzlů není zcela jasná, studie uvádí, že se jejich vzniku může podílet úraz páteře, degenerativní změny na meziobratlovém disku nebo vrozené vady na páteři. Schmorlovy uzly velice často nacházíme u dospívajících dětí s diagnostikovanou Sheuermannovou nemocí. Tato nemoc se projevuje postupným zvětšováním hrudní kyfózy (vyhrbováním) a bolestmi v dolní části hrudní páteře.
Jaké obtíže způsobují Schmorlovy uzly?
Schmorlovy uzly jsou velice často náhodným nálezem při zobrazení magnetickou rezonancí, který však ve většině případů nebývají zdrojem bolesti. V méně obvyklých případech, kdy došlo k akutnímu proniknutí do kostní dřeně sousedního obratle, dochází ke vzniku intenzivní bolestí zad v oblasti dolní hrudní a bederní páteře.
Spondylóza a spondylartróza
Co je to spondylóza a spondylartróza?
Spondylóza je název pro degenerativní změny na tělech obratlů a k ním přilehlých meziobratlových plotýnek. Spondylartróza je označení pro degenerativní změny na facetových kloubech obratlů. Tyto změny jsou obvykle způsobené procesem stárnutí organismu a objevují se s přibývajícím věkem. Artróza páteře (jak lze laicky spondylóza a spondylartróza označit) je tedy pro nás přirozená a obvykle se alespoň drobné artrotické změny vyvinou postupně u každého z nás. V některých případech však může docházet k nadměrnému rozvoji artrotických změn nepřiměřeným věku, např. vlivem revmatického onemocnění, dřívějšího úrazu nebo poranění obratle či meziobratlové plotýnky.
Jaké potíže způsobuje spondylóza nebo spondylartróza?
Při drobných degenerativních změnách a nižším stupni rozvoje artróza páteře obvykle nemusíme pociťovat žádné obtíže. Pokud jsou artrotické změny rozsáhlejší, můžeme se setkat s pocitem ztuhlost krku, zad (obtíže se vyskytují obvykle v místě artrózy), šíje .. Potíže bývají intenzivnější ráno po probuzení, po rozhýbání mají tendenci se zlepšit až zcela vymizet. Následkem artrotických změn často dochází k tvorbě osteofytů, o jejichž příznacích se dočtete na začátku článku.
Může se spondylartróza a spondylóza vyléčit?
Ne. Artrotické (degenerativní) změny jsou trvalé a nelze je vyléčit. Avšak obtíže na ně navázané lze pozitivně ovlivnit cvičením a rehabilitační péčí.
Skolióza
Co je to skolióza?
Skolióza je onemocnění, při kterém dochází ke změně postavení obratlů. Páteř se vychyluje v bočním směru (pravo-levém) a současně dochází k rotací obratlů. Při skolióze se mění tvar obratlů (zúžení na jedné straně), meziobratlové ploténky jsou na straně vyklenutí páteře stlačovány a páteřní kanál se zúžuje. Onemocnění nejen zhoršuje statiku páteře, ale vlivem rotace obratlů dochází na straně vyklenutí páteře k stlačení žeber a zhoršení dechových pohybů. Skolióza je obvykle diagnostikována během dětství a dospívání, kdy je možné si všimnou vybočování páteře nebo „hrb“ na jedné straně hrudní části při předklonu.
Jaké obtíže způsobuje skolióza?
U méně závažných skolióz nemusí skolióza téměř rozpoznatelná a nezpůsobuje výraznější problémy. U závažnějších stavů dochází k „zhroucení“ statiky páteře, rotaci trupu a žeber s následným vznikem asymetrie hrudníku. Skolióza bývá spojována s bolestmi zad, které mohou objevovat v různých oblastech (bederní, hrudní, krční). Bolestivé obtíže navíc bývají různorodé, mohou se objevovat náhle, epizodicky nebo při dlouhodobějším zatížení.
Může se skolióza vyléčit?
Skolióza má tendenci progradovat, tedy zhoršovat se. Proto je důležité v období růstu pravidelně kontrolovat stav křivky páteře pomocí rentgenového snímku, ze kterého se stanovuje tzv. Cobbův úhel. Díky tomuto údaji lze určit, zda se míra zakřivení zvětšuje. Díky cvičení, nošení korzetů nebo jiných opatření se však dá skolióza korigovat tak, aby pacienti mohli žít aktivně bez omezení. Jen v těch nejtěžších případech je doporučeno operační řešení.
Spondylolistéza
Co je to spondylolistéza?
Spondylolistéza je posun obratle směrem vpřed vůči níže položenému obratli. Ze všech nálezů, které byly zmíněny výše v článku, je spondylolistéza stav, u kterého je třeba dbát vyšší opatrnosti. K posunu obratle dochází buď to na základě vývojové poruchy osifikace, opakovaná traumatizace (např. intenzivními záklony při gymnastice), degenerativními změnami nebo následkem poranění páteře.
Jaké obtíže způsobuje spondylolistéza?
Pacienti si obvykle stěžují na bolest zad v bederní oblasti (tam dochází obvykle ke „sklouznutí“ obratle), okolo segmentu L5 a S1 (tedy posledním bederním obratlem a kosti křížovou). Bolest se objevuje nejčastěji při dlouhodobém stoji nebo chůzi, ke zhoršení dochází při pohybu do záklonu v bedrech. Často se rozvinou také neurologické symptomy jako brnění či vystřelování bolesti do oblasti kyčle, hýždě či stehna. Typický je tzv. příznak prkna, což je reakce těla na spondylolistézu formou kontraktur paravertebrálních (zádových) svalů a lýtkových svalů.
Může se spondylolistéza zahojit?
Ano i ne, záleží na příčině a závažnosti „skluzu“ obratle nebo i věku pacienta. K spontánnímu zhojení istmické spondylolistézy stačí v mladém věku (do adolescence) pouze přerušení náročné sportovní aktivity. Avšak například u degenerativní spondylolistézy lze ovlivnit cvičením a další rehabilitační péči pouze příznaky, posun obratle již nikoliv.
Zdroje
- Dar G, Masharawi Y, Peleg S, Steinberg N, May H, Medlej B, Peled N, Hershkovitz I. Schmorl’s nodes distribution in the human spine and its possible etiology. Eur Spine J. 2010 Apr;19(4):670-5. doi: 10.1007/s00586-009-1238-8. Epub 2009 Dec 12. PMID: 20012754; PMCID: PMC2899828.
- Raja A, Hoang S, Patel P, et al. Spinal Stenosis. [Updated 2023 Jun 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441989/
- Casser, H.R., Seddigh, S. and Rauschmann, M., 2016. Acute lumbar back pain: investigation, differential diagnosis, and treatment. Deutsches Ärzteblatt International, 113(13), p.223.
- Atlas, S.J., Keller, R.B., Wu, Y.A., Deyo, R.A. and Singer, D.E., 2005. Long-term outcomes of surgical and nonsurgical management of sciatica secondary to a lumbar disc herniation: 10 year results from the maine lumbar spine study. Spine, 30(8), pp.927-935.
- Katz, J.N. and Harris, M.B., 2008. Lumbar spinal stenosis. New England Journal of Medicine, 358(8), pp.818-825.
- Aebi, M., 2005. The adult scoliosis. European spine journal, 14(10), pp.925-948.
- Weinstein, S.L., Dolan, L.A., Cheng, J.C., Danielsson, A. and Morcuende, J.A., 2008. Adolescent idiopathic scoliosis. The lancet, 371(9623), pp.1527-1537.