Opencast – sádra i do vody
Opencast je odlehčená sádra, která zajišťuje větší komfort než klasická sádra, je prodyšná a můžete se s ní i koupat. V současné době se považuje za nadstandardní službu a není tedy hrazena zdravotní pojišťovnou.
Jak se Opencast nasazuje
Sádra Opencast má vzorek mřížky, což zabraňuje svědění a zatuchlosti. Samotná fixace je tvořena karbonem podloženým pěnou pro větší pohodlí.
Nasazení probíhá v následujících krocích a trvá 10-20 minut:
- Nahřátí – Tím se sádra stane tvárná.
- Nasazení
- Zaspojkování – Aby sádra držela na končetině.
- Vytvarování – Provádí se fólií, tak aby bylo nošení příjemné, ale zároveň poskytovalo dostatečnou fixaci segmentu.
- Vychladnutí – Po vychladnutí odstraníme fólie a v tuto chvíli jíž sádra není tvárná a plní svojí funkci.
V případě, že sádra tlačí, tak je možnost opětovně nahřát a znovu vytvarovat do potřebné formy. Tento proces lze opakovat až 5x.
Odstranění probíhá snadno, kdy pouze otevřeme svorky.
Sádra do vody
Obrovskou výhodou je, že je sádra vhodná i do vody. Již tedy nemusíme sádru složitě obalovat do igelitu při každém koupání. Tuto možnost oceníme zejména v letních měsících, kdy nebudou nijak omezeny naše vodní aktivity.
Končetinu tedy můžeme normálně omývat a společně s prodyšností sádry zabraňuje zápachu. Po namočení se jednoduše usuší ručníkem nebo fénem
Kde seženu odlehčenou sádru
Odlehčenou sádru zatím neseženeme v každé ordinaci. Firma Opencast nabízí seznam pracovišť, kde sádrou disponují, seznam naleznete zde.
Kolik stojí odlehčená sádra
Jelikož sádru neproplácí pojišťovny je nutné si ji hradit sám. Výjimku tvoří děti do 18 let, kterým VZP přispívá 1500 kč.
Cena Opencast se pohybuje od 2500-4100 Kč v závislosti na lokaci zlomeniny. V současné době se rozlišují 4 typy sádry – krátká ruka, dlouhá ruky, cylindrická noha a krátká noha.