Bolest v kříži – příčiny
Bolest v kříži ze spoušťových bodů
Svaly pánevního dna – příznaky spoušťového bodu
Spoušťové body ve svalech pánevního dna způsobují velice špatně lokalizovatelnou bolest v oblasti pánve. Obvykle si pacienti stěžují na bolest konečníku, kostrče nebo křížové oblasti. Spoušťový bod v musculus levator ani vyvolává bolest zejména v oblasti hráze, dále také v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku nebo pochvy. Bolesti se pak stupňují při snaze o vyprazdňování. Obdobné problémy způsobuje i musculus coccygeus, který je mimo to považován také za hlavního viníka nemožností otěhotnět u žen.
Gluteus medius – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod středního hýžďového svalu nacházející se blízko SI kloubu může způsobovat bolest téměř v celé hýžďové oblasti, v kříži i v bederní páteři (častým viníkem bolestí beder). Bolest se zhoršuje při chůzi, spánek na postiženém boku nebo třeba oblékání ponožek ve stoji.
Quadratus lumborum – příznaky spoušťového bodu
Do oblasti kříže vyzařuje svou bolest spoušťové body převážně v hluboké vrstvě musculus quadratus lumborum. Hlavním příznakem trigger pointu v tomto svalu však bývá bolest bederní oblasti. Obtíže jsou stále, nemají tendenci ustupovat a naopak zhoršují se při předklonu, úklonu nebo zvedání těžkého břemene. Bolest se také může přenášet do oblasti SI kloubů, třísel, kyčlí a nebo podbřišku. Spoušťové body v tomto svalu omezují každodenní činnosti (např. přetáčení v posteli, chůzi do schodů ..).
Gluteus maximus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťové body ve velkém hýžďovém svalu se projevují bolestí v různých částech hýždě, křížové kosti a SI kloubů. Pokud se trigger point nachází v blízkosti kosti křížové, vyzařuje bolest do oblasti kříže, SI kloubu a přechodu hýždě na stehno. Při vyšší aktivitě svalu, např. při chůzi do kopce/ schodů, běhu či skákání, se mohou objevovat i křeče do hýždí.
Multifidy, rotatores – příznaky spoušťového bodu
Pokud je přítomný spoušťový bod v hlubokých zádových svalech v oblasti křížové kosti, stává se epicentrem bolesti. Obtíže se zhoršují především při pohybech páteře.
Iliopsoas – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus iliopsoas, který se nachází v jeho horní části v hloubce břicha, způsobuje bolest podél bederní páteře, která může zasahovat až do oblasti křížové kosti. Naopak, z níže položeného trigger pointu vyzařuje bolest do přední strany stehna, třísla nebo genitálií. Obtížným se může stát vstávání z hlubokého sedu, při chůzi může být vnímán pocit kratšího kroku kvůli omezenému zanožení.
Longissimus thoracis – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťového bodu v tomto svalu se šíří podél páteře do oblasti nad hřeben pánevní kosti nebo do středu hýždě. Zasahovat v může také do křížové krajiny.
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Rectus abdominis
Trigger point v dolní části přímého břišního svalu se projevuje jako bolestivý pás napříč pánevní a křížovou oblastí. Zasahovat může také do bederní páteře, třísel nebo genitálií. S tímto spoušťovým bodem se často vážou také urologické nebo gynekologické potíže, např. bolestivá menstruace.
Další možné příčiny bolesti v kříži
Bechtěrevova choroba
Revmatické onemocnění, které má celou řadu různých příznaků. Mezi první příznaky, kdy lidé zaznamenají, že něco není v pořádku, můžeme zařadit bolesti v dolní části zad, kříži a SI kloubech. Obvykle jsou bolesti nejhorší v noci a z rána, zmírňují se po rozcvičení. Postupně se bolest a ztuhlost může rozšířit i do dalších částí těla (kyčle, hrudní páteř, šíje ..). V některých případech se mohou objevovat i další zdravotní problémy jako bolesti pat, otoky kloubů nebo záněty v očích. Nemoc postihuje častěji muže a její nástup je zhruba mezi 20. – 30. rokem života.
Skolióza
Jedná se o onemocnění, při kterém dochází ke změně postavení obratlů. Ty se postupně vychylují v pravo-levém směru a současně dochází k jejich rotaci. Vlivem posunu a rotace je zhoršena statika páteře i její hybnost, postupem času může docházet ke vzniku degenerativních změn na obratlech či meziobratlových plotýnkách páteře. V oblasti hrudní páteře se pak obvykle vytváří tzv. gybus (hrb). Zhoršené mohou být také dýchací pohyby a to vlivem tlaku žeberních oblouků, které jsou tlačeny mimo své standardní postavení. Skolióza může být v některých případech zcela nebolestivá, jindy se mohou objevovat bolesti v různých částech páteře – bedra, v kříži, hrudní páteř, mezilopatkové oblasti atd.
Těhotenství a hormonální změny
V období těhotenství dochází k celé řadě různých převratů v těle (hormonální změny, váhový přírůstek, změny v postavení a držení páteře, změna v pevnosti vaziva …). A právě kombinací posunu těžiště těla, vyšším vyplavováním hormonu progesteronu a následným zvyšením kloubní vůli dochází ke vzniku bolesti v bederní páteři a křížové oblasti.
Parkinsonova choroba
Jde o neurologické onemocnění, při kterém dochází k úbytku nervových buněk, které produkují dopamin (přenašeč signálů mezi nervovými buňkami). Prvotní příznaky Parkinsonovy nemoci můžou být velice nespecifické. Objevují se bolesti ramen, zad nebo v kříži, pocit těžkých končetin, poruchy spánku, ztráta energie během dne, zácpy, deprese nebo třeba zhoršení písma. Teprve později se začnou projevovat typické příznaky nemoci – třes, svalová ztuhlost, zpomalenost a omezení pohybu, změna stoje a chůze. Nemocný se začíná více předklánět a hrbit, chůze je pomalá a “šouravá”, lidé často přešlapují na místě a mají problém se znova rozejít nebo přejít přes překážku.