Bolest přední strany stehna – příčiny
Příčiny bolesti stehna zepředu jsou různé. Patří mezi ně svalové obtíže od spoušťových bodů přes kontuzi stehenních svalů po ruptury svalu. Od páteře mohou problémy ve stehnu vznikat výhřezem ploténky. A nesmíme zapomínat ani na kosti a chrupavky, kde jsou nejčastější diagnózy koxartróza a zlomenina krčku femuru.
První pomoc při bolesti přední strany stehna
V případě trigger pointů si můžeme pomoci poměrně rychle od bolesti masážním válce, jak vybrat masážní válec se dozvíte v našem článku, nebo masážní pistolí. Masírování a válcování je nutné doplnit lehkými aktivacemi daného svalu , jinak bude effekt pouze krátkodobý. Důležité je najít, který sval a v jaké své části problém způsobuje. Pokud si nedokážete pomoci, je vhodné navštívit fyzioterapeuta, aby pomohl najít příčinu bolesti.
Pro podpoření léčby využijeme přípravek wobenzym, který podporuje rychlejší vstřebávání otoků, podlitin a příznivě působí také na zánětlivé procesy v těle. Zde je však třeba počítat s vyšší cenou přípravku.
Bolest na přední straně stehna ze spoušťových bodů
Iliopsoas – příznaky spoušťového bodu
Hlavním symptomem je bolest na přední straně stehna, zejména při vstávání z hlubokého sedu. Často zasahuje i do třísla a genitálií. Spoušťový bod v musculus psoas se projevuje bolestí beder, zóna jde rovnoběžně podél páteře.
Adductor longus, brevis – příznaky spoušťového bodu
Oba svaly se projevují bolestí zejména v třísle, na vnitřní straně stehna a kolene a částečně zasahuje také na přední stranu stehna. Dotyčný má obtíže zejména při rychlých změnách směru (fotbal, tenis apod.) a někdy se potýká s podlamujícím se kolenem.
Vastus intermedius – příznaky spoušťového bodu
Mimo bolesti stehna zepředu a zevně se dotyčný potýka s problematickým natažením kolene do roviny. Což se projevuje zejména při vstávání po delším sedu (let letadlem, přednáška atd.). Je také jedním ze svalů, který je odpovědný za podlomení se kolene a kulhání.
Sartorius – příznaky spoušťového bodu
Ostrá a štípavá bolest je typická pro spoušťový bod v musculus sartorius. Typicky je bolest povrchová a dle lokace trigger pointu se bolest objeví v dané třetině stehna. Výjimečně bolest zasahuje i do vnitřní strany kolene.
Pectineus – příznaky spoušťového bodu
Dominuje bolest v hloubce třísla odkud může pokračovat do horní třetiny stehna zepředu a zevnitř. Bolest třísla je klidová a obvykle se schovává za spoušťový bod v adduktorech kyčle nebo iliopsoatu.
Rectus femoris – příznaky spoušťového bodu
Hluboká bolest kolene pod čéškou a na přední straně stehna, která se objevuje i v noci je typická pro postižení spoušťovým bodem v rectus femoris. Dalším problémem je obtížná chůze ze schodů.
Další příčiny bolesti přední strany stehna
Kontuze
Pohmoždění neboli koňar je bolestivý stav vzniklý úderem do stehna. Nejčastěji se děje v kontaktních sportech (fotbal, florbal atd.). Projevuje se hlavně bolestivostí, která má v průběhu času klesající intenzitu, dále se může objevit hematom. Bolest má trvání v rámci dnů až týdnů.
Natažení a natržení čtyřhlavého stehenního svalu
Natažení quadricepsu je poměrně běžný stav sportovců, u kterých je vyžadováno velké množství rychlých změn směru. Závažnějším poranění je natržení stehenního svalu, kde již dochází k přetržení svalových vláken. Dle závažnosti trvá léčba natržení v řádu týdnů až měsíců.
Kořenový syndrom L4
Jedná se o méně častý stav, který je nejčastěji způsoben výhřezem ploténky. Projevuje se poruchou citlivosti na vnitřní straně bérce a přední straně stehna. Je zde znatelné oslabení quadriceps femoris, což se projevuje při chůzi ze schodů, dřepu nebo zvedání ze židle. V některých případech je postižen i m.tibialis anterior, což vyústí v oslabení dorzální flexe hlezna, někdy až v tzv. „kohoutí chůzi“.
Fraktura femuru
Jedna z nejčastějších zlomenin v pozdějším věku. Vzniká obvykle následkem pádu v kombinaci s křehčí kostní tkání (často způsobené osteoporózou). Pokud je lomná linie s malých s vychýlením přistupuje se ke konzervativní léčbě. V opačném případě se volí operační léčba formou osteosyntézy, nebo aloplastiky.
Únavová zlomenina stehenní kosti
Vzniká neúrazovým mechanizmem. Projevuje se lokální bolestí, otokem a antalgickou chůzí. Bolestivé jsou zejména pohyby v kyčli a přidat se mohou i pohyby kolene. Diagnostika se stanovuje na základě anamnézy a zobrazovacích metod.
Tendinopatie rectus femoris
Postižena je zde šlacha rectus femoris u úponu na pánev. Projevuje se bolestí v horní třetině stehna a v případě neřešení problémů může přerůst až v tendinitidu, tedy zánět šlachy. Postižený má problém s přednožením nohy a natažením kolene.
Artróza kyčelního kloubu
Koxartróza je degenerativní onemocnění, pro které je charakteristický úbytek kloubní chrupavky a tvorba kostních výrůstků. Vyšší riziko vzniku artrózy je u starších lidí, případně po prodělání úrazu kyčle. Objevuje se ale i u mladší populace. Samotný výskyt artrózy ovšem hned neznamená příčinu bolesti. Bolest se projevuje až v pokročilejších stádiích.
Femoroacetabulání impingement
Je bolestivý syndrom způsobený abnormálním kontaktem hlavicí femuru a jamkou kyčelního kloubu (acetabulem). Projevuje se bolestivou a omezenou vnitřní rotací a flexí kyčelního kloubu. Více postiženou skupinou jsou mladí sportující lidé.