Bolest na přední straně paže – příčiny
Bolest na přední straně paže je nejčastěji způsobena svalovou dysbalancí. Postižený obvykle trpí na bolest v pohybu než na samotné omezení rozsahu pohybu, ale vždy záleží samozřejmě na konkrétním případu. Strukturální změny způsobující bolest paže se týkají hlavně ramenního, loketního kloubu a krční, hrudní páteře. V neposlední řadě může být příčina traumatická a to jak ve formě naražení zlomeniny.
Scaleni – příznaky spoušťového bodu
Méně častým projevem spoušťového bodu ve skalenových svalech je bolest od ramene po prsty s maximem v palci. Může být také součástí skalenového syndromu, kdy svaly utlačí cévu nebo nerv, což může při určitých pohybech způsobit vystřelující bolest do ruky.
Biceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Funkční změna ve formě trigger pointu v bicepsu způsobuje bolest paže zejména pod ramenem, zasahovat může do loketní jamky i samotného ramene. Bolest se zvýrazňuje při předpažení a upažení.
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Mediální hlava tricepsu je jediná část tricepsu, která má své projevy na přední straně. Bolest vyzařuje od lokte do ruky, s malým přesahem do přední části paže.
Subclavius – příznaky spoušťového bodu
Bolest vedená od ramene do ruky a prvních dvou prstů je referenční zónou spoušťového bodu musculus subclavius.
Infraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Nejvýraznějším projevem je hluboká bolest v rameni, která pokračuje na předloktí a někdy až do prstů. Způsobuje také bolest ramene v noci, při spánku na boku.
Supraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Bolest zasahuje do lopatky, ramene a paže. Nejvýraznější je bolest ramene při zvedání ruky a při upažování. Postiženi jsou tedy hlavně overhead sportovci.
Deltoideus – příznaky spoušťového bodu
Svými projevy do paže zasahuje pouze marginálně. Dominantní je bolest ramene.
Sternalis – příznaky spoušťového bodu
Velmi vzácně může bolest způsobit i zhruba u 5% populace se objevující musculus sternalis. V případě obtíží se projevuje na hrudníku a přední straně paže, což může imitovat i srdeční obtíže.
Pectoralis major – příznaky spoušťového bodu
Trigger point ve sternální části svalu má referenční zónu na hrudníku a přední straně horní končetiny. V případě že se bolest projevuje od levého ramene do ruky společně s bolestí hrudníku, tak se snadno zamění za srdeční obtíže.
Pectoralis minor – příznaky spoušťového bodu
Stejně jako velký prsní sval se projevuje bolestí od ramene do ruky, společně s bolestí hrudníku. Při levostraném postižení á podobné příznaky jako onemocnění srdce.
Další možné příčiny bolesti přední strany paže
Kontuze
Úderem do paže vznikne kontuze. Bolest často doprovádí modřina. Léčba trvá v rámci dnů až týdnů.
Impingement syndrom
Dysfunkce v oblasti ramenního kloubu, která se projevuje bolestivým pocitem uvnitř ramene a může se rozšiřovat po boku paže. Vzniká především v důsledku dysbalance svalů rotátorové manžety, svalů mezi lopatkami a stabilizátorů lopatek, nebo poruchy funkce krční a hrudní páteře. Toto onemocnění může být také způsobeno úrazem.
Ruptura rotátorové manžety
Soubor svalů a šlach, známý jako rotátorová manžeta, může utrpět poškození jak v důsledku dlouhodobého přetěžování, tak v důsledku úrazu. Závažnost tohoto poškození se projevuje různými úrovněmi bolesti a omezením pohybu. Pocit bolesti se obvykle zesiluje při zdvižení paže nad horizontální úroveň a může se také objevit pocit oslabení v paži.
Fraktura humeru
Bolest paže vzniká také při zlomeninách diafýzy humeru. Při menší dislokaci se volí znehybnění sádrovou fixací, Desaultem, nebo abdukční dlahou. Z operační léčby přichází v úvahu nitrodřeňový hřeb, anebo dlaha.
Thoracic outlet syndrom
Můžeme se také setkat pod názvem syndrom horní hrudní apertury. Je skupina obtíží způsobených útlakem cév, nebo nervů v oblasti hrudníku. Příznaky zavisí na utlačené struktuře
Výhřez krční ploténky C5
Bolest se šíří po krku, zevní straně ramene a paže. Bývá oslabena abdukce v ramenním kloubu a flexe v loketním kloubu. Oslabený bicipitální reflex je dalším z příznaků, který se při kořenovém syndromu v této oblasti objevuje.