Bolest na hrudi – příčiny a léčba
Základní anatomie hrudníku
Hrudník je část těla, která se nachází mezi krkem a bránicí. Je tvořen kostmi, svaly a vazy. Obsahuje hrudní dutinu, ve které jsou uloženy životně důležité orgány. V horní části se otvírá apertura thoracis superior, což je oblast, kde vzniká stejnojmenný syndrom (syndrom horní hrudní apertury). Dolní východ nazýváme apertura thoracis inferior.
Kosti hrudníku
Kosti hrudníku jsou součásti takzvaného axiálního skeletu. Skládá se z 12 párů žeber, hrudní páteře a z hrudní kosti
Žebra rozdělujeme na pravá žebra (prvních 7 párů), nepravá žebra (následující 3 páry) a volná žebra (poslední 2 páry).
Hrudní páteř je tvořena 12 obratli, na které jsou napojena jednotlivá žebra. Její přirozené zakřivení je kyfóza.
Uprostřed hrudníku zepředu nacházíme hrudní kost, na kterou se pojí žebra.
Svaly hrudníku
Svaly hrudníku rozdělujeme na 2 skupiny, a to thorakohumerální a autochtonní. Do samostatné skupiny můžeme zařadit bránici.
Thorakohumerální svaly, což jsou svaly spojující hrudník s pletencem horní končetiny. Patří mezi ně následující svaly:
- pectoralis major
- pectoralis minor
- serratus anterior
- subclavius
Autochtonní svaly hrudníku nalézáme pouze na hrudníku a jsou zodpovědné za dechové pohyby a pohyby trupu. Do této skupiny řadíme:
- mezižeberní svaly (rozdělují se do 3 vrstev)
- subcostales
- levatores costarum
- transversus thoracis
Hrudní dutina a její orgány
V hrudníku jsou uloženy následující orgány a struktury:
- Srdce a velké cévy (aorta, vena cava superior a plicnice)
- Plíce a průdušnice
- Jícen
- Brzlík
- Mícha
Bolest na hrudi dle lokace
Hrudník můžeme rozdělat na několik částí a dle nich poté lépe určovat příčinu bolesti. V následujících tabulkách jsou rozděleny příčiny bolesti hrudníku dle lokace.
Bolest na hrudi a orgánové příčiny
Na hrudníku nás může bolest také z důvodu postižení některého z orgánů. Pro zjednodušení můžeme tyto orgánové příčiny rozdělit na srdeční a nesrdeční.
Srdeční příčiny bolesti na hrudi
Dysfunkce srdce se mimo jiné může projevit bolestí hrudníku. Obvykle, ale ne vždy, jsou přítomny další symptomy srdečního problému (dušnost, otoky nohou, únava, nechutenství a další). Nejčastější příčiny mohou být
- Ischemická choroba srdeční – do této skupiny onemocnění patří například:
- Angina pectoris
- Infakrt myokardu
- Záněty srdce – podle zanícené vrstvy rozlišujeme
- Endokarditidu – zánět vnitřní stěny srdce
- Myokarditidu – zánět srdečního svalu
- Perikarditidu – zánět vnější vrstvy srdce, osrdečníku
- Nedomykavost chlopní
- Poruchy srdečního rytmu
Nesrdeční příčiny bolesti
Pokud se dále zaměříme na orgány, které mohou projektovat bolest napadnou nás zejména plíce a jícen. Často se bude jednat o refluxní chorobu jícnu, při které pociťujeme pálení nebo bolest pod hrudní kostí. Plíce může postihnout pneumonie nebo pneumothorax, při kterých je dominantním příznakem dušnost.
Možné příčiny bolesti hrudníku mohou být:
- Gastroezofagální reflux: Nemoc, při které se dostávají žaludeční kyseliny do jícnu. Často je na vině nefunkční jícnový svěrač, což dokáže řešit fyzioterapie.
- Pneumonie: Zánět plic
- Pneumothorax: Stav, kdy se dostane vzduch do pleurální dutiny, ve které je za normálních okolností podtlak. Působí částečný, nebo úplný kolaps plíce.
- Pankreatitida: Zánět slinivky břišní.
- Cholecystitida: Zánět žlučníku
- Gastritida: Zánět žaludku
- Žaludeční a duodenální vředy: Defekty na sliznici žaludku nebo dvanáctníku.
- Žlučníkové kameny: Onemocnění žlučových cest, při kterém se tvoří kameny z různých složek žluči. Pokud je kámen dostatečně malý, tak se nijak neprojevuje. Při dostatečné velikosti začíná dělat problémy, zejména bolesti břicha při kolikovém záchvatu.
Bolesti na hrudi neorgánových příčin
Neorgánovými příčinami myslíme různé svalové dysbalance, trigger pointy, kloubní blokády, případně zlomeniny.
Kloubní blokády
Kloubní blokáda je stav, kdy dochází ke snížení hybnosti kloubu. Vzniká na podkladě svalového přetížení, úrazu, stresu, nebo jako reakce na onemocnění vnitřního orgánu. Svalové přetížení je pravděpodobně nejčastější příčinou ať už se jedná o dlouhodobou dysbalanci, nebo jeden špatně provedený pohyb.
U hrudníku se setkáváme s blokádami žeber, hrudní páteře, klíční kosti. Blokáda žeber a hrudní páteře může imitovat i některá srdeční onemocnění, včetně infarktu myokardu. U žeber se setkáváme i s fenoménem průstřelu, což je stav, kdy dochází k bolesti skrz hrudník. Projevy však mohou být různé, od různých pocitů tlaku na hrudi a žebrech, přes nemožnost nádechu, píchání v žebrech atd.
První volbou léčby jsou mobilizace a manipulace, které odstraňují kloubní blokády. Pokud je blokáda primárním problémem, tak je problém vyřešen. V případě sekundárního problému nastává recidiva a je nutné pátrat po příčině.
Trigger pointy
Spoušťové body jsou další častou příčinou bolesti na hrudi. Přičemž platí to stejné jako u blokád, pokud je trigger point primární příčinou, tak odstranění řeší potíže, jinak musíme dále hledat příčinu. Bolest hrudníku způsobují trigger pointy v následujících svalech:
- Pectoralis major a subclavius
- Pectoralis minor
- Skalenové svaly
- Sternocleidomastoideus
- Sternalis
- Mezižeberní svaly
- Šikmé břišní svaly
- Serratus anterior
- Latissimus dorsi
Úrazy hrudníku
Další kategorií příčin jsou úrazové stavy. Úrazy hrudníku jsou spojeny s bolestí, pocity dušnosti, mělkým dýcháním, případně s vykašláváním krve. Jedná se zejména o zlomeniny (žeber, hrudní kosti, hrudního obratle), pneumothorax, pohmoždění hrudníku.
Ze zlomenin je nejčastější zlomenina žebra, kde jsou příznaky závislé na typu a závažnosti zlomeniny. Méně časté jsou zlomeniny hrudních obratlů a poměrně vzácné zlomeniny hrudní kosti.
Při průniku vzduchu do pleurální dutiny hovoříme o pneumothoraxu. Do pleurální dutiny se může dostat i krev (hemothorax), hnis (pyothorax), chylus (chylothorax), nebo vzácně žluč (cholothorax).
Diagnostika bolesti na hrudi
Fyzioterapeutické vyšetření
Fyzioterapeut při vyšetření hrudníku pozoruje viditelné deformity hrudníku a stav kůže. Vyšetřuje napětí svalů a přítomnost trigger pointů, hybnost hrudní páteře, žeber a jejich případné blokády. Zaměřuje se také na stereotyp dýchání a průběh dechové vlny, čímž zjistí, jak efektivně dotyčný dýchá.
Při vyšetření se nezaměřuje pouze na hrudník, ale pokračuje do dalších segmentů a v průběhu svalových řetězců podle potřeby. Obecně zjistí jak funguje hrudník v kontextu celého pohybového aparátu.
Lékařské vyšetření
Pro přesnější diagnózu může lékař využít řadu vyšetření. Pro potvrzení nebo vyloučení srdečních problémů se využívá elektrokardiografie (EKG), která snímá elektrickou aktivitu srdce. Provádí se i při zátěži, abychom zjistili, jak se srdce chová při fyzické aktivitě.
Můžeme se podrobit i krevním testům, které indikují pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění. Snímané mohou být HDL, LDL, triacylglyceroly, kreatinkináza, troponin a další.
Zdravý životní styl jako prevence
Nejlepší prevencí proti bolestem je pravidelná fyzická aktivita. Vhodné je mít pohyb pestrý, jakmile je zátěž příliš jednostranná může docházet ke svalovým dysbalancím. Cvičení také aktivuje imunitní systém. Pokud ale budeme často cvičit do úplného vyčerpání, imunita může být krátkodobě zhoršena.
Ruku v ruce s cvičením jde správná strava a suplementace. Vyvážená dieta by nám měla dodávat správné množství nutrientů. V případě nutnosti chybějící složky stravy můžeme suplementovat. V našich končinách může být například složité získat dostatek omega 3 mastných kyselin, které jsou převážně v mořských rybách.
Abusus alkoholu a tabáku je dalším rizikovým faktorem. Přílišnou konzumací neprospíváme vlastně žádnému orgánu, postiženy jsou pak zejména játra, srdce a plíce.
Preventivní lékařské prohlídky
Preventivní kontroly jsou důležité z hlediska podchycení závažných onemocnění. Obecně je snazší nemoc korigovat v prvotním stádiu. V brzké fázi je také největší pravděpodobnost, že onemocnění zanechá nejméně trvalých následku.