Kdo je fyzioterapeut a s čím nám může pomoct
Kdo je a kdo není fyzioterapeut
Fyzioterapeut je specialista zabývající se diagnostikou, léčbou a prevencí pohybového aparátu. Aktuálně je možné se stát fyzioterapeutem po absolvování vysokoškolského studia. Dříve bylo možné získat způsobilost na střední zdravotnické škole nebo na vyšší zdravotní škole. V praxi se tedy setkávají fyzioterapeuté s různou úrovní vzdělání, avšak každým rokem se zvyšuje zastoupení vysokoškoláků.
Laická veřejnost má často problém fyzioterapii jako obor zařadit. Není moc známo, jaké má fyzioterapeut kompetence, či jak ho oslovit. Vhodné je oslovovat akademickým titulem „pane bakaláři“, „paní magistro“ apod. A vzhledem k tomu, že fyzioterapeut tráví s paciente poměrně hodně času, tak i jménem (zde však nemohu hovořit za všechny. Někteří fyzioterapeuté mohou být hákliví na oslovení masér, nebo sestra, jelikož to není jejich obor.
Fyzioterapeut není lékař, nemůže tedy vypsat neschopenku, léky ani předpis na kompenzační pomůcky.
Fyzioterapeut není masér, ačkoliv ovládá masážní techniky nemělo by to být hlavní náplní práce.
S čím fyzioterapeut může pomoct
Fyzioterapie zasahuje do všech oborů medicíny, jelikož všechna onemocnění mají projev do pohybového aparátu ať už přímo, nebo reflexní cestou. Nejčastěji se fyzioterapeuté zabývají tedy bolestí a funkčností pohybového aparátu. Dysfunkce pohybového aparátu se může projevit i poměrně nečekanými způsoby. V některých případech může fyzioterapeut pomoci překvapivě i u bolesti zubů, vertiga, tinnitu, poruchami vyměšování, neplodností a mnoho dalších.
Jaké metody fyzioterapeut využívá
K diagnostice a léčbě využívá fyzioterapie mnoho metod, které můžeme rozdělit do následujících kategorií.
- Léčebná tělesná výchova
- Myoskeletální medicína
- Fyzikální terapie
Kdy vyhledat fyzioterapeuta
Dalo by se říct, že fyzioterapeuta můžeme navštívit kdykoliv nás něco bolí, nebo máme nějaké pohybové omezení. To je jenom částečná pravda fyzioterapie se zabývá i prevencí těchto stavů a spolupracuje prakticky s jakýmkoliv medicínským oborem.
Spektrum pacientů je široké a s fyzioterapeuty se můžeme setkat v rámci neurologického onemocnění, přes poruchy polykání a rovnováhy na ORL, po onkologická onemocnění. Fyzioterapie má tedy velký rozsah, je ovšem nutné vyhledat fyzioterapeuta správné odbornosti, jelikož není v jeho silách vědět vše o každém oboru.
Osobnosti české fyzioterapie
Největší podíl na rozvoji české fyzioterapie měla tzv. Pražská myoskeletální škola. V 50. letech 20. století navázala na zakladatele české rehabilitace doc. Obrdu a prof. Starého.
Představitelé Pražské školy:
- Vladimír Janda
- Karel Lewit
- Jan Jirout
- František Véle
- Václav Vojta
V současnosti je nejvýznamnější osobou fyzioterapeut Pavel Kolář.